İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Asayiş Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı dahil almak amacıyla, esasen Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Ensiz zarfında bütün benzer 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Vilayet Şanlı Ağır Toplantı Salonu’nda planlı “Van, Hakkari, Şırnak ve Ağrı Düzenlilik Toplantısı”na katılan Soylu, elan önce Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Balkı’nın, yıldırı örgütünün yüzdelik 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve şita operasyonlarında zahir tıpkısı şekilci ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız lazım? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları bilcümle beraber meşveret edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“Şöyle tıpkısı tabloyu söyleyebilirim: Yıldırı örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde böyle tıpkısı tabloyla, terörle savaşım tarihimizde hakeza tıpkı tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı dahil kalkışmak amacıyla, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Mahdut içinde hep sayı 120’nin altındadır. Biz bunun için benzeri aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar cihetiyle tamam arkadaşlarımızı, güvenlik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyum birimlerimizin tamamını tebrik kartı ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Soylu, teröristleri aylak ağıl tefhim etmek için Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kulaklı Vadisi’nde başlatılan operasyonda muhteşem tıpkı cephaneliğin ele geçirildiğini rapor etti.

Daha ilk Kato Dağı’nda birlikte birçok cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Aristokrat, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler birçok mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli tüfek, 88 halk bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, birçok cephane ve patlayıcı husus ile amade sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve asayiş güçlerimizin faik fedakarlığının tıpkı sonucudur. Terör örgütünün karşı karşıya kaldığı durumu ikna etmek üzere söylüyorum, bunu bilcümle Türkiye’ye söylüyorum: Sıkı süresince şu asıl büyüklüğünde yakaladığımız sunma balaban cephaneliklerden biri bura, düzensiz düzensiz yakalayıp benzeri araya getirdiğimiz çok, bir arada, bu kadar cephanenin zarfında bire bir herif tutulmaz mı ya? Bu, terör örgütünün yüz yüze kaldığı teslim durumunun akıbet halidir. Benzeri batkı durumuyla karşı karşıyalar. Kimesne terör örgütünden imdat ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve bütün asayiş güçlerimizin sınır dışı yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Tıpkı bir tane çareleri var, teslim olmaları geçişsiz. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Metal rotası değişti”

Bu yıl dağların az daha tamamının fellek fellek arandığını, 725 mağara ve sığınakta hem araç malzemeleri hem dahi zırh ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, inandırma çalışmaları kapsamında 83 teşekkül mensubunun adalete tasdik edildiğini kaydetti.

Terör örgütünün, tarihinin genişlik bağan katılımıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Aristokrat, “Bire Bir, içtimai yerine bindi bulamamalarından âlem birbirlerine sakıt durumdalar. İki, hele örgütten firarlar, kaçaklar nedeniyle birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, daha dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün öz içindeki telsiz haberleşmesi 35’i esbak değil yani örgüt zat süresince haberleşemiyor. Sunu ana problemlerinden biri birlikte tamam anlamıyla budur. Bir yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı yıldırı örgütüne genişlik düşük katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün sunu muhteşem para kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko yıldırı operasyonlarımız bitmeme ediyor.” diyerek konuştu.

Soylu, güzeşte 11,5 milyon kaynak kenevir, 1 milyon 185 bin soy genetiği ayrı ayrı tütün, 2 ton 57 kilo tütün ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların hepsi uyuşturucu geliri olarak yıldırı örgütüne gidecekti. Toplanmış kendisine 91 milyon gerçek kendir, 5 milyon hamur skunk, 10,5 ton kötü ele geçirildi. Bunun 2 titrem 57 kilogramı geçmiş ele geçirildi. Vaktiyle uyuşturucunun yüzdelik 70’i Türkiye’nin batısında, yüzde 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller de Van, Hakkari ve Balkı. Sahaya anca benzeri bilgili olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan kaçak giren uyuşturucuyla alakalı yüzdelik 73’ü bu üç vilayette fakat yüzdelik 27’si mağrip ve farklı vilayetlerde tutulmuş oldu. Bu, hangi son getirdi? Bunu bilcümle kamuoyumuza, milletimize anlatmak isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Temel duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Aristokrat, tahril duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi devam ediyor, 135 kilometresi şu zaman münakasa aşamasında.” diyen Soylu, şöyle konuştu:

“Tanrı yıldız ederse Cumhuriyet’imizin birinci asrı bitmeden, 29 Ilk Teşrin 2023 gelmeden hele uyuşturucu, yıldırı ve kaçakçılık konularında yıllardan beri aktarım sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre düzenlilik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu an 1055’i bitmiş durumda. 988 kilometrelik tenvir sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi devam ediyor. Aynı zamanda 341 elektro gözlükçü kulesini tamamladık. Mecmu bunları Cumhuriyet’imizin birinci asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden cingöz olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Terörist, mühimmat, birleştirme kaçakçılık, mızrap aktarımlarını ve sunma kebir meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler yardımıyla muhacir kaçakçılarının, gizliden gizliye göçmenlerin bu yolları kullanmasını güzeşte yıldan bu yıla azalttık.”

Güzeşte yıla bakarak bu sene sınırlarda engelledikleri habersizce göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çekici Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki muhacir baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 gizlice göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzde 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin çaktırmadan göçmenin hem doğu hem üstelik cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Güzeşte sene 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin tutulmuş oldu. Sınır duvarlarıyla, sınırdaki bütünleşmiş düzenlilik sistemiyle, cümle asayiş birimlerimizin zat alanlarında aldığı yavaş tedbirlerle tarihin bildirme büyük göç sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki asayiş olaylarını dahi değerlendiren Soylu, “Esbak yılla kıyaslandığında kentte düzenlilik olaylarında yüzdelik 9’luk benzeri azalma söz konusu. Nüfusun artışı ayn önünde bulundurulduğunda bunu sağlamanın bayağı ayrımsız aksiyon olmadığını tercüman olmak gerekir. Para varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış bahis konusu. Bu, büyük aynı muvaffakiyet. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı kutlama ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Han Yaylası kırsalında yıldırı örgütünün ana silah ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Icra Vekili Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Kurnaz Umumi Komutanı Orgeneral Arif Aheste, Van Valisi ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Saz Şairi Balcı, Hakkari Valisi ve Uray Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Ağrı Valisi Osman Varol, Güvenlik Umumi Müdürü Mehmet Aktaş, Van Bitirmiş Güvenlik Kolordu Komutanı Korgeneral Aykut Tanrıverdi, Van İl Kurnaz Komutanı Liva Hüseyin Bekmez, Van Inanma Müdürü Atanur Aydın, Hakkari İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Ateşin Baskın, Hakkari Emniyet Müdürü Namazlar Mete Bulak, Ağrı İl Uyanık Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, Veca Itimat Müdürü Nihat Ilgi, Şırnak İl Jandarma Komutanı Miralay Hedef Bozkurt, Şırnak Itimat Başöğretmen Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına kapalı çekicilik ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: