İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan talep ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız çıktı muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz olarak girebilecekler.” dedi.

Aristokrat, Ahali Terbiye Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu esasen kamu yönetiminin merkezine düzlük lüzum kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu haddinden fazla daha ayrımlı bir noktaya taşıyan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve sükse dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün şeb Van Bahçesaray’de olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’dahi benzeri düzenlilik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem da Balkı çizgi illerimizi alelhusus kendi çerçevesine kayran ayrımsız düzenlilik toplantısı yaptık. Peşi Sıra STK’ler ile gelişigüzel olduk, hem esnafımızı ziyaret ettik hem birlikte gece Bahçesaray’a gittik. Onların da selamlarını hürmetlerini sizlere alıntılamak istiyorum.” diye konuştu.

Bu tuhaf toplantıların, yerelde görev yapanlarla ayrımsız araya gelmenin, say alanlarıyla ilgili meşveret etmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun aynı zamanda tıpkısı faaliyet modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Familya İçi Kadına Sıkı Savaşım Koordinasyon Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Uğraş Eş Güdüm Toplantılarımız var ve afetle da ilgilendiren koordinasyon toplantılarımız var. Aynı bunun gibi muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar kendi görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Aristokrat, şöyle devam etti:

“Sizlerin da izleme ettiğiniz kadar son yıllarda Sayın Reisicumhur’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna bakir aynı debi getirdik. Özellikle kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Kişi haklarında ve sair konularda düzenlemelere gittik ve bunları üstelik daim geliştiriyor, bakir adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin ululuk marifetiyle karşılanması, silah izin harcı alınmaması kabil birçok adımı gerçekleştirdik. Serencam olarak kocabaşı ödenekleri bire bir katsayıya bağlıydı ama netice itibarıyla o katsayı ile asıl ücretler beyninde benzeri farklılık bahis konusu oluyor, bilcümle bu arada bu iyileştirmeyi fayrap etmek için da çaba sarf ediyoruz. Demin onu de ayrıntılı zamandır bizim birlikte dilek ettiğimiz şekilde minimal ecir seviyesine, TBMM’dahi milletvekillerimizle Sayın Cumhur Reisi’mızın talimatıyla alay malay sâdır kanunla asgari ücret seviyesine endekslendi. Şu anda minimum sevap arttıkça her ayarlamaya icap kalmadan minimal ücret seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilgili kurumsallık anlamında adımlar atıldığına meni eden Bakan Soylu, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Günü ilan etti nadir Cumhur Reisi’mız. Muhtarlarımıza Nefer ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez tıpkısı kamer içerisinde kendilerine gönderdiğimiz etiket üstelik İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Ofis Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada gene bu dolaşma içerisinde tekrar bulunmaz Reisicumhur’mızın talimatıyla Muhtarlar Kat Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın temenni ve şikayetlerini izleme edebilen merkezle ilişkilerini yükseltmek amacıyla Muhtar Bilgelik Sistemi’ni bina etmek bu dönemin koca adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız son etap dahi şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kararıyla kamu yararına etkin dernek statüsü kazandı. Bunun de önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza tabiatıyla çok iri katkısı olacağını düşünüyoruz. Özge taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız da bitmeme ediyor. Geçen sülale ya birlikte gücük ay ayında bu konuyla ilgili tıpkısı kadem atmıştık. Cenabıhak yıldız ediyor, 140 çağ içerisinde, neredeyse 4-5 ayda bozuk binayı yıktık, bakir benzeri binayı tanzim ettik. İçinde tefrişatı üstelik dahil kalkmak için bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Teşrinievvel’den geçmiş ilkgüz sonuna büyüklüğünde Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde ağız ağıza muhtarlarımızın hizmetine müteveccih bire bir Muhtarlar Evi binasını, Allah talih ederse Sayın Cumhur Reisi’mız bizimle birlikte olacak. İnşallah bu binanın açılışı dahi orada bire bir vesileyle gerçekleştirilmiş olur.”

Nazır Soylu, muhtarlık binalarının düzlük tahsisi sorununu Cumhur Reisi Erdoğan’ın talimatıyla çözmek amacıyla hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini rapor etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini tamlayan Soylu, binaların domestik mimariye akıllıca şekilde yapılması için proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Ilk Teşrin’üstelik 100 muhtarlık binasının anne atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını tabir ederek, “Bize talepte kâin muhtarlarımızdan yeri amade olanların veya yerini bizim hazır edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını birlikte gine Sayın Reisicumhur’mızın ortaya koyduğu egemenlik ile alay malay başlatmış olacağız. Bunu bütün Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde hizmet binası sıfır muhtarlık sayımız birlikte 39. İnşallah bunu de tıpkısı plan dahilinde çok hızlı aynı şekilde 19 Ilk Teşrin’den sonradan ortaya koyacağımız bire bir planlamaya de bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Muhtarlar etiket kartıyla müze ve harabelik yerlerine girebilecek

Muhtarlar üzere bir yeniliği henüz hayata geçirdiklerini dile getiren Aristokrat, “Firez ve Turizm Bakanlığımızdan dilek ettik. Müze ve ören yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız çıktı muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Bakan Aristokrat, özellikle avrat muhtarların binaları amacıyla asayiş kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla faaliyet yapıldığına işaret etti. Çalışmaları tamamladıklarını tabir eden Aristokrat, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bütün avrat muhtarlıklarımızı kapsayacak. Karı, koca, hep muhtarlarımızı kapsayacak bir şekilde planlandı. Burada bir evleviyet sırası izleme ettik. Sıhhatli olsun ayvaz muhtarlarımız birlikte öncelik ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Eş muhtarlarımızın da hele bu alıcı sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde dahi 16 kadın muhtarımız var. Talep fail eş muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Mahsus 12 eş muhtarımız istek etti 4’ü arzu etmedi. Tığ birlikte 12’sini bunun serian tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Pusat Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Bu parça deyim yerindeyse sayısal alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini deli dolu adına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın ıcığı cıcığı kullanmaktadır. Biraz ilk söylediğim 50 bine mail muhtarımıza da Mekansal Adrese Dair Taşıt Sistemi projesiyle ait eğitimimizi bile benzeri miftah ile verdik. Buna ibret adres bildirimi sorgulama yöntemini birlikte ekledik. Bu şu gitmek. Yani benzeri vatandaşla ilgili. Siz yazıyorsunuz, şahsiyet idaresi, kaymakamlık, devriye gelene kadar 3, 3,5 ayı geçiyor. Hatalı mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Anca bile oluyor. Sonradan bunu bire bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla beraber değerlendirdiğimizde alelacele bunu bire bir modül içerisine atalım ve bilcümle kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 dönem müddet versinler. Yani muhtarımızı tıpkısı tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, ayrımsız tartışmanın içerisine çekmeyelim. Yarın olabilecek seçme hepimizi üzebilecek tıpkı olayda dahi hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, gelişigüzel birimizi karşı karşıya bırakmayalım.”

-“118 bin metruk binadan 90 bini yıkıldı”

Aristokrat, sabık kasım ayında il ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine üstelik imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin yalnız muhtarın işi olmadığını ancak böyle aynı durumda muhtarın asayiş problemiyle karşı karşıya kalacağı tıpkısı alan olduğunu anlatım fail Aristokrat, “Tığ uyuşturucuyla ilişkin tıpkısı uğraş ortaya koyuyoruz. Arada Sırada bana söylediğim sözler zımnında kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’de 118 bin metruk bina belirleme ettik, süssüz üstelik belirleme etmedik, ilk 60 bin 70 bin oldu ego biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’üstelik bulunan 118 bin metruk binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini birlikte şu dakika yıkılmayı bekliyor yani 103 bin metruk binayı metruk çatı olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini karmakarışık eden alanlar adına kullanıldığını belirtti.

-117 bin can uyuşturucudan mevkuf bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla uğraş konusuna de değindi. Salondakilere “Türkiye’birlikte maden suçundan cezaevinde birçok yaşama var, biliyor musunuz?” diye niteleyerek soran Aristokrat, “117 bin sevimli” dedi.

Sahada uyuşturucuyla büyük ayrımsız savaşım verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu an cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Orak Ayı tarihinde bu misil 35 bindi, sahada çokça pahal aynı uğraş ortaya koyuyoruz. Geçen dolaşma Amerika’dan bire bir arkadaşımız geldi, aynı müddet orada hareketli biri şu dakika Amerika’nın temas yerinden uyuşturucu koparmak başıboş, kafelerde kafeteryalarda metal kokusundan başka bir kokuya rastlanılmıyor. Tıpkı üstelik bu cinsiyetsizlik denen benzeri deyim var evet LGBT denen şeyler aynı de o seçkin tarafta yaygınlaştı, karşı geçmek dahi sorumluluk, kimesne tıpkısı öz söyleyemiyor, öyle bir kalın altına almışlar. Metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi tığ uyuşturucudan yakaladığımız seçme kişiye soruşturma yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle kaç yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana ki başlattı?’ kabil sorularla ana bakımından karşı karşıya kaldığımız problemin zahir çözüleceğini ortaya koyan benzeri süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı dahi buna bakarak ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında park ve arabalarda kullanıldığına dikkati çekici Aristokrat, bunlarla ait de parkları tenvirat, polis güçleri ve cingöz denetimi kadar mukavim haddinden fazla tılsım alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: