İcra ihalelerine arabozanlık karıştırdıkları iddiasıyla 10 çirkin yakalandı

Mersin’bile, yıldırma ve şantajla yürütme ihalelerine arabozanlık karıştırdıkları iddia edilen kombinasyon suç örgütüne yönelik operasyonda 10 kaka gözaltına alındı.

İl Güven Müdürlüğünün kayıtlı açıklamasına göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaş Şubesi, yürütme dairelerinde satışa çıkarılan emlak ve araçların ihalelerine arabozanlık karıştırdığı öne sürülen kombinasyon suç örgütüne müteveccih emek başlattı.

Bu kapsamda, 12 şüphelinin “gözdağı”, “cebir” ve “şantaj” aracılığıyla ihalelere akmak isteyenleri vazgeçirdiği belirlendi.

Çalışmalarda, haczedilen araçların yürütme daireleri yoluyla satışa çıkarıldığı sırada zanlıların devreye girdiği ve komütatör sahibi ile ihaleye katılacak diğer kişilerle bağlantı kurdukları saptandı.

Şüphelilerin, münakasa başlangıçlarında usul gereği güvence yatırdıkları, mükelleflerin isteği üzerine tenkis sonrasında aracın bedelinin tamamını ödemeyerek “teminatı yaktıkları”, bu yöntemle da ihalenin yeniden yapılmasına sebep oldukları tespit edildi.

Öte yandan, şüphelilerin ikinci teklif veren kişilerin bile ihaleyi almasını engelledikleri, ahir tenkis sürecini birlikte izlem ederek aracı bağan maliyetle satın aldıkları veya sürecin uzamasına sebep kendisine aracın mükellefte kalmasını sağladıkları tayin edildi.

Ekipler, adresleri belirlenen 12 zanlının yakalanmasına müteveccih şafak vakti eş anlı operasyon düzenledi. Operasyonda 10 yabansı gözaltına alındı.

Polisin, adresinde yoksuz 2 zanlıyı yakalamaya müteveccih çalışması devam ediyor.

Öte yandan operasyon polis kamerasına de yansıdı. Görüntülerde, Akdeniz ilçesi Çilek Mahallesi’ndeki ayrımsız adrese planlı baskında, ayrımsız zanlının operasyonu fark yazar evden bakmak için damdan sarkıttığı iplik kaydedildi.

Share: