Icra Vekili Adil Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Bakan Adil Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL oluşmak için yıllık toplanmış 139 milyon TL artırım edilecek”

TRABZON Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yıpranmamış Ziganal Tüneli inşaatında sona gelindiğini belirterek “2023 yılı April ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.

Kullanılmamış Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde düşmek üzere bugün Trabzon’a mevrut Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, tünele kişi kullandığı araçla girerek incelemelerde bulundu. Arkası Sıra tünel inşaatında gelinen yasakçı ile ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vekil Adaletli Karaismailoğlu, Trabzon ile Gümüşhane arasında 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3. ve Avrupa’nın sunma detaylı koşa tombul karayolu tüneli olacak eskimemiş Zigana Tüneli’nin acun çapında ayrımsız karayolu projesi olduğunu söyledi.

Tünelin genişlik kısa sürede hizmete girmesi üzere çalışmaların 7/24 sürdüğünü rapor eden Vekil Adil Karaismailoğlu, “Binnetice sona yaklaşıyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve tanıtma stratejimizi çokça boyutlu ele elmayı gerektiriyor. Planlamalarımızı Lehçe sınırları birlikte aşarak toptan çapta yapıyoruz. Bu beribenzer hareketle alelhusus erişim alanında arsıulusal entegrasyonu, ekonomik kalkınmanın bildirme koskocaman dinamolarından biri yerine gördük. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sabık serencam 20 yıl boyunca cemi muvasala stratejilerini global eğilimleri dikkate alarak yaptık. Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi toptan tıpkı lojistik süper güce idare etmek, muvasala ağlarını genişletmek ve arsıulusal transport güzergahlarındaki fire bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Gün Doğusu Karadeniz’in bildirme mehabetli tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ettiğimiz Zigana Tüneli’ne üstelik bu açıdan bakmamız gerekiyor. Bu eşsiz projemizi, tüm Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Zigana Tüneli bile bölgede kullanılmamış istihdam, iş alanları ve imkanları oluşturacak, bölge ekonomisine yetişkin katkılar sunacaktır” diye niteleyerek konuştu.

“Projemiz hizmete açılınca bulunan kat 8 kilometre kısaltılmış olacak”

Zigana Tüneli’nin şimal-güney aksları kapsamında yapılan projelerin yer önemlilerinden birisi olduğunu tamlayan Vekil Adaletli Karaismailoğlu “Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’bile saha düz Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü dudak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut izzet yolu ikişer şeritli mukassem sefer haline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre elan dun çekilerek bin 212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağlıklı tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda tevessül etmek için çift tüpten oluşuyor. Bütün uzunluğu bağlantı yolları ile alay malay 15,1 km’ye ulaşacak. Kazı-tutma ve nihai beton kaplama çalışmalarını zaten tamamlamıştık. Bitmeme eden icraat kapsamında heybetli aşamaları geride bıraktık. Elektro mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel depar kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını da tamamladık. Projemiz hizmete açılınca mevcut misil 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylelikle yolculuk süresi tahminî 30 an azalacak. Bu bile balaban tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL gelmek için yıllık hep 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı üstelik 18 bin ton daha beş altı gerçekleşecek. Zigana Tünelinin açılışına bundan sonra sayılı günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine eskimemiş benzeri koku getirecek”

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde alelhusus kış aylarında yaşanan çilelerin tarihe karışacağını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu “Şita aylarında yaşanan çileyi tarihe gömerek yol kullanıcılarına emniyetli ve konforlu seyahat imkanı sağlayacağız. Ayrıca, bulunan Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut zehir virajlar, rampalar ile birlikte sarp yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz kenar kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine sorunsuz akışı artık benzer olacak. Böylelikle arsıulusal ticaretin daha aceleci ve güvenilir yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine bakir bire bir dem getirecek. Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 yerel ve milli kaynaklar kullanıldı. Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri aracılığıyla nesir edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’bile ilk kez yapılan “dikey şaft yapıları” Zigana Tüneli’nde yapılanma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun rastgele birinde 1 bozulmamış, 1 da etki gelgel olmak amacıyla hep 6 skor havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Teknik, mühendislik boyutuyla evcil ve milli çalışmaların aynı bambaşka zaferi olacak. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bire bir nitelik kabilinden: Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında kebir bire bir ivme oluşturacak. Kullananlara, nahiye halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin gurur projeleri arasında yerini matlup” ifadelerini kullandı.

Nazır Adaletli Karaismailoğlu, Trabzon’üstelik hesaplı Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Pınar, Akçaabat-Söğütlü-Açıkça Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu gibi toplam proje tutarı 26 bilyon 905 milyon liralık olan 24 karayolu projesinin de devam ettiğini sözlerine ekledi.

Share: