Icra Vekili Hava, Balıkesir’de”Dünya Habitat Günü” programında konuştu Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum, “Mürekkep Uluslar geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda, acun genelinde 931 milyon ton gıdanın tutumsuzluk edildiğini söylüyor. Dünyanın geleceğini gözdağı eden bu israfa ‘dur’ gitmek üzere küresel bire bir kasaba seferberliği yürütüyoruz ve gerçekte bu kapsamda yaptığımız Başarısız Atılan projemiz tamlık dünyaya haddinden fazla oylumlu mesajlar vermektedir.” dedi.

Gurur, Maltalık Kongre ve Ekin Merkezi’nde “Dünya Oturma Günü” programı kapsamında, değişik ülkelerden 200’ü aşkın davetlinin katıldığı “Henüz Adaletli Bir Acun İçin Şehir ve Medeniyet Buluşması” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Yerleşme Günü’nün şehirlerin esas sorunlarına hal bulmak namına çokça kıymetli, çok düşündürücü aynı gün olduğunu söyledi.
Yerleşme Günü’nde kentsel dayanıklılığı, sürdürülebilirliği, gündüz, sanat ve uygarlık birikimlerini konuşacaklarını ve mevrut misafirlerine Türkiye’nin yeşil tahavvül politikalarını, toptan tıpkı çevre ve merhamet hareketine dönüşen başarısız atılmış projelerini, içtimai konut hamlelerini ve abuhava dostu kentsel tahavvül çalışmalarını aktaracaklarını belirtti.
Gurur, düzenledikleri programın 110 ülkede 7 dilde aktif yayınlanacağını dile getirerek, şöyle konuştu:
“Balaban incelik insanı Farabi şehri benzeri bedene benzetir, ‘şehrin merkezi kalptir, caddeleri damarlarıdır, yöneticileri beynidir ve bütünü domestik durumunda olmalıdır’ der. Bizim bin yıllara sari şehircilik geleneğimizi şekillendiren bir nice düşünücü, eserlerinde bilcümle şehirlerin insan kabilinden tıpkı ruha erbap olduğunu bizlere anlatırlar. Şehirlere hayatlarıyla can kuşu verenler, mekana etiket ve şahsiyet kazandıranlar üstelik aslında insanlardır. Yahya Kemal’in seçme semtine şiir yazdığı İstanbul’a, ilmin ve ticaretin merkezi Semerkant’a, müzeleriyle ve parklarıyla Londra’ya, sanatın ve Rönesans’ın beşiği Roma’ya, şarkın sultanı Halep’e, Tuna’nın incisi Budapeşte’ye can kuşu kazandıran bütün adam olmuştur. Hangi efsus kim, bizim ‘Mavera, Medine, Şehriyar’ dediğimiz bu bayrı hesap, Uran Devrimi’yle yerini gündeş kentlere bırakmıştır. Üretim süreçlerinin, ekonomiye bakışın değişmesiyle herif şehrin merkezinden uzaklaşmış, şehrin ruhunu iktisat almıştır. Bu radikal dönüşümle mevrut kullanılmamış kentler, kamu 4,2 bilyon insanı benzeri demirkapan gibi kendisine çekmiş, adeta çağdaş tıpkısı akvam göçüne faktör olmuştur. 2050 yılında biz bu oranın üçte ikiye çıkacağını şimdiden öngörebiliyoruz. “
Gelgel, lüks tıkışıklık ve ağırbaşlı tüketim hızının şehirlerde muvasala zorluklarına, kasaba ve albeni kirliliğine, tahaffuz ve içme suyu sorununa, kişi başına sakıt yeşil düzlük miktarının azalmasına, sosyal eşitsizlik ve adaletsizlik kabilinden sorunlara misil açtığını kaydetti.
Şehirlerdeki sosyopsikolojik tarafta dahi durumun benzeri olduğuna değinen Kurum, “Evvel ‘insanların kâffesi tek candır’ diyen acun gitmiş, adına milyonlarca insanın fiziksel sorunlar, ruhsal buhranlar yaşadığı benzeri acun gelmiştir. Ne iyicene sözdür, ‘Müşfik ihtişam, halkı güneşte kaldıysa onun gölgesi olacak, soğukta hırkası olacak, açlıkta ekmeği, yoklukta işi, sofrada telkih olacak’. İşte bu sözün içerdiği manadan hareketle toptan çapta yaşanan sorunların çözümü, eksiksiz dünyada insan onuruna yerinde ayrımsız hayatın idame edildiği içtimai konutlarla, yer ve abuhava dostu kentsel dönüşümle, tamlık insanları kucaklayan, artırım ve rahim eksenli bire bir liyakatsiz atılan kültürüyle mümkündür.” değerlendirmesinde bulundu.
“Türkiye Mekansal Izlem Planı’nı tamamlanma aşamasına geldi”
Türkiye’nin, bütün kentçilik adımlarını, 85 milyon vatandaşı ve 81 ili kapsayacak şekilde attığını tamlayan Vekil Kurum, kayran seçimi doğru yapılmamış yatırımlara, falsolu arazi kullanımına, kent kimliğini bozan kavisli uygulamalara mani olacak Türkiye Mekansal Strateji Planı’nı ikmal aşamasına geldiklerini dile getirdi.
Milletin barınma ihtiyacına, toplumsal göz ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla sürekli, durumunda, hızlı ve katıksız çözümlerle karşılık verdiklerini nâkil Gurur, şunları söyledi:
“Bizim medeniyetimiz yüzyıllardır bize, geride kalanların ve sessiz yığınların sesi olmayı emreder. Bu emirle dünyanın dört bir yanı sıra, mazlum ve mağdur kardeşlerimiz amacıyla umum ülkelere denk olacak iştiyak seferberliğini hayata geçiriyoruz. Pakistan’dahi sel oldu, bu anlayışla koştuk yardımlarına, Arnavutluk’ta deprem oldu ve bu şuurla Türkiye kendisine oradaydık, hezel verdiğimiz kadar 500 konutu Arnavutluklu kardeşlerimize konfirmasyon ettik, Ukraynalı çocuklar amacıyla, yarınları amacıyla umum insanlık yerine öncecilik aldık, Afrika’nın seçkin durumunda güvenli tıpkısı maltalık üzere projelerimizi gerçekleştirdik. Kardeşlerimize yuva olduk, meslek olduk, hareket olduk, YEMEK olduk. Umum bu projeleri mazlumların sesi, acun lideri, başkomutanımız, Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yaptık. Reisicumhur’mız henüz adaletli benzeri dünyanın var olabileceği inancıyla balaban insanlık kervanından kimsenin ayrılmaması, geride kalmaması, bekâr kalmaması için bu mücadeleyi verdi. İnşallah çıktı da mazlumların sesini dünyaya haykıran Reisicumhur’mızın ortaya koyduğu vizyonla ‘Türkiye’nin insanlığın rahim adası, sağlık adası olduğu’ gerçeğini arz faziletkâr sesle haykırmaya bitmeme edeceğiz.”
“Başarısız Atılmış Projemiz kül dünyaya haddinden fazla kebir mesajlar vermektedir”
Icra Vekili Gelgel, sosyal kerem anlayışıyla projeleri hayata geçirdiklerini ve bu kapsamda serencam 20 yılda 1 milyon 170 bin sosyal konut yaptıklarını ve 81 ilde ise 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını aktardı.
Afetler olduğunda olay yerlerine hızlıca gittiklerini ve lahzada çözüm ürettiklerini tamlayan Gurur, vatandaşların basamak, gelişim yeri problemlerini çözdüklerini söyledi.
Gurur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle açıklayan cumhuriyet tarihinin sunu iri sosyal ev projesinin çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
İnsanlığın zat tarafından yaptıklarının karşılığını kasaba kirliliği ve küresel ısınmayla aldığını nâkil Gurur, “Türkiye’nin bu manada tarihi sorumluluğu bulunmayan denecek büyüklüğünde azdır. Gelişmiş ülkeler maalesef dünyayı hoyratça kullandılar, kirlettiler, kaynakların zevalsiz olduğu anlayışıyla icraat yürüttüler ama bu noktada Cumhurbaşkanı’mız benzeri amaç ortaya koydu, ‘2053 yılında tığ Türkiye kendisine akim tart hedefi koyuyoruz, yeşil kalkınmayla büyüyen Türkiye hedefiyle bu anlayışla projelerimizi gerçekleştireceğiz’ dediler. Konfedere Milletler geçtiğimiz sene yayınladığı raporda, dünya genelinde 931 milyon ton gıdanın israf edildiğini söylüyor. Dünyanın geleceğini gözdağı eden bu israfa ‘dur’ etmek için toptan bir belde seferberliği yürütüyoruz ve gerçekte bu kapsamda yaptığımız Sıfır Atılmış Projemiz tekmil dünyaya çok yüce mesajlar vermektedir.” ifadelerini kullandı.
Hava, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Mürekkep Uluslar Umumi Sekreteri Antonio Guterres’in “Akim Atık Projesi”nin dünyada yaygınlaştırılması amacıyla hüsnüniyet beyanı imzaladığına dikkati çekerek, bu anlamda sıfır atığı motivasyon fail rastgele türlü girişimin desteklenmesine saraka verildiğini belirtti.
BM İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Oturma) İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ve programda emeği geçenlere teşekkürname fail Icra Vekili Çekicilik, daha adaletli bir dünyanın olduğuna inandıklarını kaydetti.

Share: