Icra Vekili Insan: Kamuya yaklaşmak talip doktor sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Eş, şu asıl büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya görünmek üzere başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini uzman hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Bakan Eş, Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Kayırıcı, hastalığı belli belirsiz aynı soğuk algınlığı kabilinden geçirdiğini belirterek, “Sadece tıpkı dolaşma hafif benzeri argıt ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonra oldu. İlaç kullanmadım, istirahat ettim ve bereketli sıvı aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, vaka sayılarının günlük 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Adam, bu süreçte hastaneye yatışların de kategorik şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve dokunaklı bakımların gene kapanmaya başladığını anlatan Eş, “Önümüzdeki 3-4 hafta içre bu daha bile belirginleşecek. Amma bu benzeri daha olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları önceki Avrupa’dan başlayıp bilahare bize akıllıca mevrut tıpkı dalavere kasım, mesafe gibi yeniden türlü. Imdi Kovid ile yaşamayı öğrendik. bundan sonra korumamız müstelzim, gelecek yaşlarda melfuf hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi artık Kovid.” diyerek konuştu.

“Hastalık belirtisi hissedenler, bulaştırmamak amacıyla peçe takmalı”

Bakan Âdem, aynı gazetecinin okulların açılmasına ilişik sorusuna, “Endişe edilmemeli, maske giymek isteyen olanaklı, takabilirler fakat mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte hiçbir hacir olmadan eğitimlerine devam edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından bir kebir grubun birlikte mülhak hastalığı bulunan ayrıntılar olduğuna dikkati çekici Kayırıcı, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları kebir. Onların henüz tetik korunması gerektiğini özellikle inandırmak istiyorum. Maske üzere umumi anlamda artık bir ıztırar olamaz. Çor belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak amacıyla takmalılar. Eklenmiş hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız canlı ortamlara girmeden önceki peçe takmalıdırlar.”

Tıpkısı gazetecinin Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarına ilişik sorusunu Koca, “Güzeşte defa da söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler üzere ne endemi hangi de pandemi olmayacağını çok net ifade edebiliriz. Şu anne kadar 12 fenomen tayin edildi. Taklitçi çiçeği fakat çok mail temasla, benzeri ortamda teferruatlı müddet birlikte kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kamu hastanelerine dönüşler henüz üstelik artacak”

Sağlıkta Parafin Düzelti çerçevesinde kamu hastanelerine kaçmak amacıyla başvuran hekimlerin sayısına ilişkin bile vukuf veren Âdem, şunları kaydetti:

“Şu temel kadar 6 binden çok doktor kamuya okşamak için başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Hoppadak İstanbul’birlikte 1350’yi buldu. Ankara’da 650’yi geçti. İzmir’dahi 600’e yaklaştı. Hatay’de 130’u buldu. Diyarbakır’dahi 170’i buldu. Batman’de 44 hekimi buldu. Bilcümle illerden efdal oranda referans var. Yalnız Bayburt ve Gümüşhane’bile daha başvuru olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, kadın doğum ve dahiliye uzmanı değme biri kısaca 400, ışın bilimci 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, dermatoloji 115, ayn, KBB, fizik tedavi ve kardiyoloji her biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda gitmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin emniyetli limanı olacak. Şunu çok açık söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler henüz dahi artacak. Bu suret yemeden içmeden ‘Ben Beyaz Zehir Reform çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak üzere kamuya yaklaşmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Yeni dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Tashih’ diyerek keyif çalışanlarına ve hekimlere aynı ati vadediyoruz. Aya sevap dışında değme işlemin tıpkı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, zımnında rastgele çalışanın katiyen ilişik ifa aldığı aynı çevrim başlattık. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği tıpkı çağ.”

Vekil Eş, henüz önce açtıkları açıktan atamalarda müracaat sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplanmış ehlivukuf sayısının 46 bin olduğunu aktaran Âdem, “Düşünün kim 5 bini ehil olmak için 6 bin doktor mankafa kaçmak istiyor. Bu sayı elan da artacak. Bunu hep alay malay göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan atama kadrolarına elan fazla başvuran hekimin olacağını hesap ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin esenlik çalışanı alımıyla ilişik da çalışmaların sürdüğüne meni eden Insan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Parçalanmamış bu poliklinik odalarında bakım yöneltmek amacıyla bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler kâtiplik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya elan çok odaklanmasına, henüz ferah bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan bütün aksaklıkların hepyek çözüldüğünü bilcümle bu arada göreceğiz. Toplam 85 bin nasıp bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne büyüklüğünde car edilmiş bildirme nazik alım. Aşamalı kendisine bu sene hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde çalım gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz.”

Share: