Icra Vekili Kasapoğlu’ndan Mektepli Yurdu Eleştirilerine Yanıt: “Istek Karşılama Oranımız Yüzdelik 97. Otel Da Olsa Rezervasyon Bekliyorsunuz”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, vekâlet bütçe teklifinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; öğrenci yurtlarının kapasitesi ile ilgilendiren eleştirilere “8 milyon akak kapasitemiz olsaydı 7 milyon 600 bin yatağımız abes kalacaktı. Bugün car ettim, arzu karşılama oranımız yüzdelik 97. Otel de olsa rezervasyon bekliyorsunuz. Bu yüce tıpkı başarıdır” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, zaman; Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Dip Teşkilatı’nın 2021 yılı kesin hesap yasa teklifi, 2023 yılı bütçe yasa teklifi ve Sayıştay raporları görüşüldü. Görüşmede, toplam 61 saylav söz aldı.

Görüşmelerin böylecene, Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; dönüş boyu yapılan eleştirilere ve sorulara cevap verdi. Kasapoğlu’nun konuşması şöyle:

“Ahit boyu takatli çokça tenkit oldu. Eleştirilerin birlikte başımızın üstünde yeri var. Ancak akıllıcasına sıfır, anahtar niteliği taşıyanlar de var. Ben özellikle bu süreçte beherglas eleştiriyi tabii cevaplamayacağım. Gerçekten aslı astarı olmayan işlerin peşinde koşacak halimiz namevcut. Hüsnü kanaat taşıdığını düşündüğüm beherglas eleştiriye de yanıt vereceğim. Eleştiri sahiplerinin projelerini ortaya koymalarını, bize mum tutmaları çok önemliydi. Ama maalesef uymazlık anlayışı itibariyle öneren, proje ortaya koyan tıpkı tavrı elan geliştiremedik. İşte İstanbul, aha Ankara, aha İzmir büyükşehir başta koyulmak üzere bir belediyecilik bahis konusu. Bu anlamda geliştirilen gençlik projelerini itaat etmek isterdim. Barınmayla ilgili ortaya konulan yaklaşımları konkre olarak kabul etmek isterdim. İnanıyorum ki demokrasinin elzem unsuru, muhalefeti da daha tüvana tıpkı şekilde yarınlara taşıyalım.

“8 MİLYON ÖĞRENCİYE 8 MİLYON AKAK KAPASİTESİ SAĞLANMASINA YÖNELİK YAKLAŞIM, MAATTEESSÜF AKILCI DEĞİL”

Tabii elverişsiz meselesi koskocaman bir gündemdi. Ülkenin gündemi, gençler… 8 milyon darülfünun öğrencisi. Bu öğrenciler üzerinden ülkenin barınma konusunu hesap edenler var. Tığ, istatistikleri ortaya koyunca gücenenler var. Biz yaptıklarımızı tabiatıyla rakamlarla açıklama edeceğiz. Matematiği sevmenizi size tavsiye mektubu ediyorum. 8 milyon öğrenciye 8 milyon akak kapasitesi sağlanmasına yönelik yaklaşım, maalesef akliyeci değil. Çünkü 8 milyon öğrencinin kısaca yarısı alarga okuyan öğrenci. Farklı yarısı örgün öğretim. Bu da tahminî 4 milyona yakın öğrenci gitmek. Bunların yarısında ilavesi ise tevakkuf ettiği şehirde okuyor. Yani aileleriyle yaşıyorlar. Bu yıla bakalım. 2022 yılında 850 bin 631 öğrencimiz örgün öğretimden üniversite kazandı. Bu öğrencilerin 502 bin 295’i ise değişik bire bir şehre okumaya gitti ve bu 502 bin öğrencinin 305 bin 80’i referans yaptı. 8 milyon akak kapasitemiz olsaydı 7 milyon 600 bin yatağımız boş kalacaktı. Zaman zar ettim dilek istikbal oranımız yüzde 97. Otel da olsa ayırtma bekliyorsunuz. Bu şanlı bir başarıdır.

“ÇAT KAPI GİDELİM, BILI VERMEDEN”

Mesele İstanbul’da rahmetlik Değer Başkan’ın (Eder Topbaş) yaptı yurtları, hizmete aldınız. Burada ego sizlere şurası başvuru ediyorum. Kadın bize somut örnekler sunun, gelişigüzel geliştirelim. Tığ öneriye açığız. Paylaşmaya dahi açığız. Bilgiyi, tecrübeyi paylaşmaya dahi açığız. Seçkin yıl çağırma yapıyoruz, gelmediniz. Gel, sizinle Cebeci yurduna gidelim, aynı başka yurda gidelim, dolaşalım, Ankara’da olduğunuz üzere söylüyorum. Aynı çevrim gidelim, dolaşalım, yurtlardaki ortamı görelim. Ranza mı var, baza mı var, yemekte ne var, kavşak kapı gidelim, bilgelik vermeden. Kadın planlamadan gidelim. Kütahya’bile dahi gideriz. Tek nikbet etmeyin. Filhakika ranza dediniz evet. Biz iktidara geldiğimizde ranza oranı yüzde 92 idi. Şu dakika yüzdelik 9,5.

“BU SÜRECİ HAMDOLSUN, ALLAH’A ŞÜKÜR BAŞARI İLE YÖNETTİK”

Talep arada bir beklediğimizin üstünde gelişebiliyor. O süreçte bahsettiğim metotları uyguluyoruz. Bazen üstelik kâm beklenenin altında geliyor. Amma seçkin cins mektepli cebin tedarik yapıyoruz. Denk, benzer, benzerlik bir altyapının sevincini sizlerle paylaşıyorum. Lütfen sizler bile bunun farkında olun. Gidelim yurtlara. Alay Malay olmaktan kimseye zarar gelmez. İnanıyorum ki bu süreci hamdolsun bu yıl Allah’a şükür sükse ile yönettik. Yemek, tahaffuz, bildirişim, asayiş, zatî iş… Yurtlarımızın dokuz canlı çokça imkanı var. 1800 TL beslenme desteği veriyoruz. Öğrencilerimizin beslenmesi üzere günde 50 milyon TL mahiyet tüketiyoruz. İşletmeler kemirmek servisini yapıyor. Bu işi yapamayanlara, sömürme simultane müeyyide uygularız. Denetimlerimiz var. Yemek örneklerimiz var burada ya.

“ARALIK BÖYLELIKLE BİTİRİYORUZ”

İstanbul’üstelik 20 bin kapasiteli inşaatımız devam ediyor. Mabeyin böylelikle onu dahi bitiriyoruz. Sonunda o sakat döneme ait yurtları bile kapatıp oralara taşıyacağız. Ağız Ağıza en gündeş tesisler, yurtlar, spor salonlarıyla, enformatik imkanları ile yer güzeli İstanbul’bile olacak.

“DEVLETTE RASTGELE HUSUS ŞEFFAFTIR, TEMAS ŞEYİN YOLU, YORDAMI VARDIR”

Diyorlar kim 4 bilyon 500 milyon TL’lik reklam harcaması yapmışsınız. Spor Dip’nun gider şekli reklam. Bu reklam gazeteye, televizyona verilen reklam değil. Spor Küfe reklamları burada. Ardahan’dan Edirne’ye büyüklüğünde 6 bin 800 üretim var burada. Reklamların gittiği düz burası. 4,5 milyarlık reklam nereye gitmiş? 68 federasyona 901 milyon TL; 143 milyon TL mektep çocuğu ve profesyonel spor kulüplerine altyapıyı ihya ve destek üzere… Bu bile esasen sizin kusurlu anladığınız reklam konusu. Esasına geliyorum, 3 bilyon 500 milyon TL amme kurum ve kuruluşlarına yapı yapımı… Devlette mahremiyet olmaz. Devlette seçkin şey şeffaftır. Gelişigüzel şeyin yolu, yordamı vardır.

“YURTLARDA BAHTIYARLIK ORANI YÜZDELIK 93”

Yurtlarımızda sonsuz anket yapıyoruz gençlerle. en son yaptığımız soruşturma sonucunda memnuniyet oranı yüzde 93. Burslar, krediler. Bunları bahsettiğim kabilinden sunu güzel şekliyle uygulayan bire bir ülkeyiz. Bu yıl da rakamları güncelleyeceğiz. Seçkin yılbaşında, lisansı, doktorasıyla ayrı benzeri bakım sunuyoruz. Vukuf odaklı yöntem asıldır bizim üzere. Gençlerin talebi, ihtiyacı ve katılımı bizim için en önemlisidir. Bittabi rakamları kullanırız. Cirim kullanmaktan, sayımlama kullanmaktan izansız eğlenme şansımız namevcut. İnanıyorum kim bu süreçleri bilcümle alay malay elan iyicene noktalara taşıyalım.

“KREDİLERLE İLGİLİ DEVRİM ORTAYA KOYDUK”

Yasalaşma süreci Divan Umumi Kurulu’nda devam ediyor. Kredilerle ilgilendiren inhina ortaya koyduk. Allah’a şükür gençlerimiz üzerinden TÜFE işlerini kaldırdık. Bütünü bu hafta biter inşallah. Dünyada ümranlı ülkelere baktığımızda haddinden fazla ayrımlı tıpkısı tabela vardı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüvana odaklı, yalnız lafta değil özde, politika anlayışı vardır. ABD’de tahsil ücreti kredisi var. Bizde tahsil kredisi diyerek bir öz namevcut. Öğrenim ücretsiz, harçları tarihe gömdük. Tarihe anca bir gömdük ki üniversitedeki gençlerimizin harçlardan haberleri namevcut. Öyle bir gömmüşüz haddinden fazla şükür.

Bundan ahir süreçte, Türkiye yüzyılında gençlerimizin hem milel arası alanda rakiplik güçlerini dal noktalara taşıyarak, onların heyecanlarını, onların bu anlamdaki umudunu yine artırdık. Hep gelişigüzel tığ sevinci artırmaya talibiz.

“VAKIT KAYBETMEDEN GOOGLE NAMEVCUT DÜNYADA”

Bedbahtlık noktasında Portekiz, Macaristan, Yunanistan, bunlarda talihsizlik oranı yüzde 30’larda. Türkiye için, siz de bahsettiniz bahtsızlık oranı yüzdelik 15’te. Ego sizlerden araştırmaları yaparken sağlam haddinden fazla parametrelerden faydalanmanızı istiyorum. Sadece Google bulunmayan bu dünyada. Apayrı imkanlar var, bu imkanların rastgele birini hep gelişigüzel değerlendirelim.

Bağımlılıklar hepimizin uğraş ettiği bire bir laf. Ama Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının faaliyetlerine baktığımızda, spordan toyluk çalışmalarına kadar aslında her bir çalışmanın, faaliyetin, deneyimsizlik merkezleri, kampları ile, bakın kamplarımızda beraberlik iklimi var. Her görüşten gencimiz orada benzeri aradalar. Onunla bile kurum duyuyoruz. Belediyeler talep ediyor, bunun zarfında CHP’li belediyeler dahi var.

Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle temas fikirden kardeşimiz yurtlarda müşterek beraber kalıyorlar. Orada hiçbir şekilde ayrışmadan bahsedemeyiz. Bu kadar farklılığı tıpkısı çatı altında dostane barındıran sosyolojik aynı modeldir bizim yurtlarımız.

“KADIN SPORTMEN ORANIMIZ YÜZDE 43. BU SAYIYI ARTIRACAĞIZ”

Elbette İstanbul’de 20 bin eskimemiş yetenek önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Gençlerin mutluluğuna yönelik araştırmayı umarım değme birinin adreslerine göndermemde aynı sakınca yoktur. Kadınların sporda ayrımcılığa kaldığı ifadeler vardı. Karı sportmen oranımız yüzde 43. Bu sayıyı artıracağız. Yurtlarımızda ruh bilimsel danışmanlar… Bu konuda bakir yaklaşımlar var. Bu anlamda ruhsal yaklaşımlar mucip kullanılmamış yaklaşımlar yakalamak bizim görevimizdir. Bu konuda çalışmalarımız devam etmekte.Genç işsizlikle mücadele çerçevesinde Uran Bakanlığımızda 70 bin yabanlık çalışmamız var ve kâr vermeye birlikte başladı.”

Toyluk ve Spor Bakanlığı ile Spor Ayak Teşkilatı 2021 Yılı Stabil Hesap Yasa Teklifi ve 2023 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi, AKP ve MHP oylarıyla Plan ve Bütçe Komisyonu’nda akseptans edildi.

Share: