Icra Vekili Kirişci, Adana’da “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu ülkeye ‘üretmiyor’ emretmek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu, üreticinin, karşı teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır.” dedi.

Kirişci, Çukurova Kalkınma Ajansında planlı “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, ekilmeyen alanların üretime geçirilmesini motivasyon ettiklerini söyledi.

Bu konudaki çalışmaların bakir uygulamalarla süreceğini ifade eden Kirişci, “Sahiplik hakkı ile kullanım hakkını birbirinden ayıran, servet sahibini kıygın etmeden, zat arazisine ahali koymadan amma buranın kullanımıyla ilişkin hususu benzeri aranjman çerçevesinde zapturapt altına alıyoruz. Aynı şekilde, lüzumlu irs anlaşmazlığı dolayısıyla gerekse dahi kırsaldan kente kafile etmiş ama geriye dönüp tarlasıyla, bağıyla, bahçesiyle ilgilenmeyen vatandaşlarımıza, bu alanlarda eğer 1 yıldan çok üretim faaliyetleriniz olmazsa biz bu alanları oradaki rayiç kıymet üzerinden kiralayacağız. Bu isticar neticesinde oluşan toprak portföyünü oradaki üreticilerle paylaşacağız. Onlar de buralarda üretimlerini yapacak, biz de döneceğiz para sahibinin adına icar bedelini yatırmış olacağız. Sonunda lüzum kalıtım gerek kırsaldan kente kafile eliyle şu anda ekilemeyen bütün alanları o aynı yıldan sonraki süreçte hür suretle değerlendirilen alanlar haline getirmiş olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Kirişci, mühim tarım ürünlerinin yetiştirilmesinin önemini anlatarak, “Buğdayda kendimize yeterliliğimiz hamdolsun bu sene yüzde 102’ler düzeyinde. Rüşvet, çavdar, yulaf, tritikale üzere ürünlerle ilişik birlikte… Özellikle gündöndü üzerine bu yıl üretimimiz, geçen yıla bakarak hem iklimsel etkilerden hem da vatandaşımızın ilgisinden muhit bire bir miktar daha faziletli olacak inşallah.” dedi.

Ayçiçeğinde gümrük vergisi oranının artırılması

Ham çiçek yağı ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranının yüzde 10’a yükseltildiğini anımsatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Hamdolsun, buğday, arpa, mısırla ilişkin açıklamış olduğumuz fiyatlar bölgedeki ve ülkedeki bütün üreticilerimizin memnuniyetine muhatap olmuştu. Esasen bu nahiye üzere bile majör olan gün çiçeği üzerine cemaziyelevvel akşam itibarıyla fiyatlardaki gerilemeyi dikkate alarak biz, burada yüzde 10’luk benzeri hele kabak yağına, çekirdeğin kendisine değil ithalatta yüzdelik 10’luk ayrımsız gümrük vergisi getirdik. Bu gümrük vergisiyle içerideki üreticilerimizin birlikte kıygın edilmemesi ve ayçiçeğini mesabesinde pazara sunmalarına birlikte imkan sağlamış olduk. İnşallah bunun müspet neticelerini gelişmemiş sürede birlikte görmüş olacağız.”

Kirişci, tarımın, aut ticaret açığı verilmeyen makro sektörlerden olduğunu rapor ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekincilik sektöründe 6,5-7 milyar dolarlık fazlamız var. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 128. en üst verilere göre söylüyorum, bizim ihracatımız, zımnında üstelik ihraç ettiğimiz ülkeleri doyuran bire bir üreticimiz var. Bu ülkeye ‘üretmiyor’ gitmek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu üreticinin, alın teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır. Bunu bire bir çığır insanı, vatandaş, Tarım ve Orman Bakanı namına asla kabul etmiyorum. Bu ülkenin üreticisi, pandemide özlük emsalleri evlerinden çıkmazken ‘Müfit ben tarlaya, bağa, bahçeye gideceğim, ahırda, kümeste öz faaliyetlerimi sürdüreceğim’ demiştir, adeta Kovid-19’a kayran okumuştur amma üretim faaliyetlerini sürdürmüştür. Nedeniyle üretmeye devam fail bu üreticiye bizim hiçbir şekilde geçersizlik yapmamamız gerekir.”

Istihsal planlaması yapılacağını vurgulayan Icra Vekili Kirişci, planlamada toprak kabiliyeti, iklim değerleri, muamele şartları ve uran altyapısı gibi haddinden fazla sayıda etkenin dikkate alınacağını aktardı.

Planlamanın “müteharrik” uyumlu olacağını dile getiren Kirişci, “Kıpırdak pratikte alana hangi ekebileceğini, ekmeyeceğini müstahsil görecek. Irak mı bu? Hayır. İnşallah 1 Ekim’üstelik ÇKS işleyişinin e-Kerem üzerinden yürütülmesi dijitalleşme ve vatandaşa konfor ölçü hesabına nasıl ayrımsız adımsa, ayrımsız şekilde bizim atacağımız bu adımla birlikte üreticimizi kıygın etmeden, sıkıntıya sokmadan onun üretmesini sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Kirişci, üretici amacıyla geliştirilen Gelir Koruma Sigortası’nın Konya’de uygulanmaya başlandığını anımsatarak, bunu destekleyeceklerini vurguladı.

“Şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz bir şey bulunmayan”

Dünyada, doğal gaz, motorin ve tezek gibi girdilerde çoğalma olduğunu söyleyen Icra Vekili Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın belki üstelik halen genişlik muhtel doğal gazını alıyoruz, akaryakıtla ilişik umumi namına acun fiyatlarıyla koşut gidiyor. Rusya ve gayrı ülkelerle olan ilişkilerimizden periferi üstelik şanslı olan ülkelerden birisiyiz. Antalya’daki turizmciler, yaşama başı 580 ekü veren Almanya’nın özlük ülkesinin dışına solmak istediği Almanları, Hollandalıları, Belçikalıları, Fransızları bekliyorlar. Bu ülkede insanlarımızın hakeza aynı kaygısı, endişesi var mı? Hamdolsun bulunmayan. Aynı pandemide olmadığı kabilinden. Şu anda de hiçbir şeyin eksikliği namevcut. Bize, geldiğimiz günlerde ayçiçeğiyle ilişkin ufak tıpkı yönlendirme yapmaya kalktılar. Onlar üstelik zaruri cevabı aldılar. Şu anda, ‘şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz seçkin şey namevcut.”

Ecrimisille üretime aranjman getirilecek

Kirişci, ecrimisil yöntemiyle üretim yapanların dahi desteklerden yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, “Ecrimisil ile üretim özne kardeşlerimiz var. Bunlar, Maraba Araç Sistemi’ne giremedikleri amacıyla desteklemelerden yararlanamıyorlar. Tığ, Meclisin açılışıyla, bire bir değişiklikle inşallah ‘bakanlığımızın her kaydı dikkate alınarak’ diye niteleyerek düzenlemiş olacağız. Bu dahi bence üreticilerimiz adına muhteşem tıpkısı avantaj olacak.” dedi.

Türkiye’nin su ürünleri ihracatına bile değinen Kirişci, “Su ürünleri denilince vaktiyle gülüp geçilirdi. Zaman 1,4 milyar dolarlık 2021 yılı ihracatı, 200 milyon dolarlık ithalatı, kemiksiz namına bile 1,2 milyar dolarlık fazlası olan aynı göz. 2022 üzere hedefimiz 1,5 milyar dolar, 2023 üzere ise 2 bilyon dolarlık tıpkı hedefi öngörüyoruz. Bu katlanılamaz bir meram. Düne göre bugünkü geldiğimiz yasakçı çokça balaban.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Adana Çitçiler Birliği Başkanı Mutlu Akla Yatkın, Bakan Kirişci’ye ihracatına başlanacak limonlardan hediye etti.

Basına vabeste devam eden toplantıya Vali Süleyman Elban, Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcıları İbrahim Yumaklı ve Veysel Tiryaki ile DOĞRU Fırka Adana Milletvekili Abdullah Akilane dahi katıldı.

(Bitti)

Share: