Icra Vekili Kirişci, Hatay’da “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Konya’nın 3 ilçesinde uygulanmaya başlanan Dirimlik Dulda Sigortası’nın ati yıldan itibaren Türkiye çapında genişletileceğini söyledi.

Kirişci, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde planlı “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, çiftçilerin 1 Teşrinievvel itibarıyla Rençper Kayıt Sistemleri’hangi girişlerini e-Azamet üzerinden yapabileceğini anımsattı.

Üreticilerin, 2023’ün ilk 3 ayında ödenmesi planlanan mazot ve gübre desteklerini 6 kamer öne çektiklerini hatırlatan Kirişci, “Bunu mart ayında değil bu ayın sonuna doğru, inşallah ekimin başında size motorin ve basılmış desteğini 6 kamer öne çekerek vereceğimiz bindi, Tarım Bankasının fellah kartına ayni yerine yüklenecek, nakdi olarak değil. Örneğin buğdayda dekar başına 121 teklik dedik, bu hacim sizin kartınızın üzerine yüklenecek. Siz takkadak süt ve tezek alacaksınız.” dedi.

Kirişci, Ekincilik Bankası tarafından üreticilere verilen kredinin bile 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarılacağını, kredinin yüzde 50’lik kısmının kartlara ayni yerine yükleneceğini dile getirdi.

Sözleşmeli üretimin, tarımda en ve istek arasındaki dengeyi yüklenmek yerine koskocaman olduğunu vurgulayan Vekil Kirişci, “Biz, sözleşmeli üretimle üreticilerimize eskimemiş tıpkı dem aldıracağız. Meclis açıldığında milletvekillerinin bilgilerine, teveccühlerine sunacağız. Belki de tarihimizin sunu iyice, üreticilerimizi koruyucu ve muhafız bire bir kontratlı üretimi, mevzuatımızın içerisine kazandırmış olacağız. Bu üstelik Gazi Meclis’imizin 1 Ilk Teşrin’birlikte açılışıyla bu arada başlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Kirişci, Türkiye’dahi 16 yıldır Ekincilik Kanunu’nun uygulandığına dikkati çekerek, ülkede geliştirilen Ekincilik Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) Azerbaycan’de de tanıtıldığını aktardı.

Ürünlerin ve kazancın korunmasının amaçladığı Dirimsel Esirgeme Sigortası’nın, Konya’nın 3 ilçesinde uygulandığını hatırlatan Icra Vekili Kirişci, “2022’da Konya’nın bütün ilçelerinde devam edecek. 2023’ten itibaren üstelik umum Türkiye’üstelik, buğday ile başlayacağız ve ondan sonradan birlikte genişleteceğiz. Burada sigorta primlerinin yüzdelik 60’ını amme yerine biz ödeyeceğiz, üreticimiz üstelik yüzdelik 40’ını ödeyecek. Sonraları ola ki gelirinde tıpkı düşüş olursa o gelirin düşüyle ilişkin da bu ödeme gerçekleşmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Sera OSB’ler Türkiye’nin üretimini arttıracak

Verasetten kaynaklı, köyden kente göçten yağlık veya başka sebeple ekilmeyen alanlar olduğunu aktaran Kirişci, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı’mız ‘Bir karış ekilmedik meydan kalmasın, her yer ekilsin, dikilsin.’ dedi. Biz de ‘Sen üret yeter.’ sloganımızla bunu hayata geçirmeye çalıştık. Bu ekilmeyen alanların üretime kazandırılması yerine de tohumlukta yüzdelik 75’e varan sübvansiyonlar uyguluyoruz. Sıradan bunların çokça güzel uygulamaları var. Türkiye’üstelik ekilmeyen alanların alan büyüklüğünde ağırbaşlı daralma bahis konusu. Peki bunun sonucunda ne oluyor? Mesela tıpkı rayiç fiyat üzerinden malın sahibine diyoruz kim ‘Al bu senin icar bedelin. Sen kiranı desise, burada zirai faaliyette olmak talip üreticilere kullandıracağız.’ diyoruz. Böylelikle çift taraflı kazanmış oluyoruz. Site tarımı dediğimiz yeni benzeri deyim var. Hatay’ın buna ihtiyacı yok,çünkü ihtiyacı olan bütün ürünleri üretiyor. Amma jeotermal alanlar özellikle başlamak amacıyla benzeri kentin ihtiyacı olan ürünlerin, o kentte üretilmesini sağlayacak faaliyetleri yapıyor olmamız geçişsiz. İlk merdiven OSB’nin temelini İzmir’dahi attık. İkincisi Nevşehir Kozaklı’üstelik oldu. İnşallah diğerleri birlikte ati ve Türkiye üretimini 3’e, 4’e katlayacak.”

Icra Vekili Kirişci, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Terviç Kurumuyla desteklenen projelerde sıralama eşiğini 65 puandan 30’a çektiklerini belirterek, böylelikle desteklenen proje sayısında yüzde 120’nin üzerinde artış sağlandığını söyledi.

Hatay’bile makul mevcut projelerin mevhibe desteği tutarının 100 milyondan 192 milyona, yatırım tutarının birlikte 153 milyondan 295,5 milyon liraya yükseleceğini dile getiren Kirişci, bunun dahi Hatay’a büyük aynı dem olacağını vurguladı.

Müjdelerinin devam ettiğini nâkil Kirişci, “Zeytinin dahi temel vatanı olarak kabul edilen bu fena hâlde kente, 20 yılda 13,7 bilyon teklik zirai ve yatırım desteği sunmuşuz. Helali adamakıllı olsun. Daha ilavesi hak ediliyor. İnşallah tığ henüz fazlasını Hatay’dan bekliyoruz. Hatay dış satım şehri, ihracatını 3 katına çıkarttı. 221,6 milyondan 756,1 milyon dolara çıkarttı. Akarsu ürünleri alanında, Hatay yerine haddinden fazla şişman benzeri başarımız var. Bunu bile lütfen görmezden gelmeyin. Çabucak pamuğu, maydanozu, mandalinayı konuşmayalım. Akarsu ürünlerinde yüzde 1174 oranında bir çoğalma sağlanmış. Banal Hatay’ın bu yönünün bu kadar öne çıkmasını haddinden fazla önemsiyorum. Bittabi ki elan iyisi mutlak yapılmalı. 2002’birlikte 18 yetiştiricilik tesisinin olduğu kentte 115 ton üretim varken, bu rakam 2021’üstelik 5 bin 602 tona ulaşmış. Tığ 14 milyon liralık bu başarı için destek vermişiz.” diye niteleyerek konuştu.

“1630 orman yangını imdi”

Orman Genel Müdürlüğünün kentteki çalışmalarına dahi değinen Kirişçi, 2003-2021 döneminde kentte 36 bin hektarlık tıpkı yer çalışmasıyla 76 milyon fidanı toprakla buluşturduğunu rapor etti.

Kirişci, topraklarının yüzdelik 38’i orman olan Hatay’da Orman Bölge Müdürlüğü kurulduğunu anımsatarak, “144 orman köyü olan tıpkısı ilin yangınlarla ilgili da kırılganlığını dikkate aldığımızda bu havza müdürlüğüne inşallah yangın üzerine beş altı iş düşer. Yine hepimizin bilgisi olsun, on paralık orman yangını çıkmıyormuş gibi bakmayalım, şu temel kadar 1630 coşkunluk çıktı. Kimsenin haberi namevcut. Yemeden Içmeden Marmaris, Datça ve Gülnar’daki coşkunluk zihnimizde var. Dilek edilen bunların hiçbirinin olmaması.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyetin 100 yılının ati yıl geride bırakılacağını, 2023’te başlayacak yeni yüzyıla “Türkiye 100 yılı” adını verdiklerini ve Türkiye’nin çıktı toptan bire bir aktör olduğunu dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Demin 100 yıllık yeni bire bir dönemin başlangıcında Türkiye çıktı ulusal değil, lehçe değil, toptan benzeri oyuncu olmaktan katiyen irkinti edemez. ‘Ben bu görevi almıyorum, bana fazla gelir.’ deme lüksümüz yok. Bunun dahi emareleri çok şükür arasında. Bundan belde 2023, ülkemiz, dünya için serencam kademe nazik. Tığ hemen kendisi amacıyla faal değil, eksiksiz mazlum coğrafyalar için koku düzlük ve bunun gereğini işleyen muazzez milletin bugünkü hararetli evlatlarıyız.”

Toplantıya Vali Rahmi Doğan, Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Nihat Pakdil, DOĞRU Öğür Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Hususi, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik ve Hacı Kortej Türkoğlu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ile gayrı ilgililer katıldı.

(Bitti)

Share: