Iğdır fen: Türkiye ve Üç Ülkenin Karla Mücadele Tuzu Iğdır’dan Karşılanıyor

SERDAR ÜNSAL

Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki tuz madeni, ilkin Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi kalkışmak için ülkenin karla savaş ve sofralık sodyum klorür ihtiyacını büyük oranda karşılarken; Azerbaycan, İran ve Gürcistan’a üstelik sodyum klorür ihracı yapılıyor. Tuzluca Şehremini Ahmet Said Sadrettin Türkan, “Şita şartlarında buzlanmaya karşı Tuzluca’mızın tuzu avlu kurtarıyor” dedi.

Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, Tuzluca madeninin çalışmalarıyla ait izah yaptı. Türkan, şöyle konuştu:

“Sodyum Klorür mağaralarında sâdır tuz ister sofralık, gerek sanayilerde fabrikalar gerekse kışın print şartlarında yol tuzlamalarında kullanılmaktadır. Şu anda yanımızda çuvallarda bulunan tuz 0.5 milimlik kere tuzlamasında kullanılan tuzdur. Özellikle Şarki ve Güney Gün Doğusu Rum görünmek amacıyla bitişik ülkelere Gürcistan ihracatı geçmek üzere mücehhez kumlama karla savaşım tuzudur. Kış şartlarında buzlanmaya karşı Tuzluca’mızın tuzu maltalık kurtarıyor. Tuzluca’mızdan çıkan bu özellikle kat tuzlamaların bile geçer bu memleha buzlanma önlenmekte ve gidiş geliş kazalarının önüne geçilmektedir. Haddinden Fazla ayrımlı alanlarda beğenilen Tuzluca kaya tuzunun sunu balaban özelliklerinden bire bir tanesi dahi dünyadaki sunu zengin minerale sahip olan sodyum klorür olmasıdır.”

Tuzların Doğu Küçük Asya Bölgesi’nde kışın karla savaş amacıyla kullanımının birlikte Gürcistan, İran, Azerbaycan ve Ukrayna’ya ihraç edildiğini tamlayan Türkan, “İlçemize ismini veren bu tuz madeni, ülkemizin ve bitişik ülkelerin balaban ölçüde yemeklik ve ayrıksı sodyum klorür ihtiyacını karşılıyor” dedi.

Share: