Iğdır olgun | Iğdır’daki sodyum klorür madenlerinde ağırbaşlı kış üzere alçak mesai

Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki Tuz Dağı’ndaki, temas sene kırıcı geçen şita mevsiminde karla mücadelede kullanılmak amacıyla çıkarılan tuz madenlerinde alçak say yürütülüyor.

Adını barındırdığı tuz madenlerinden düz Tuzluca ilçesindeki madenlerden, sofralık ve hayvancılıkta geçer not tuzların yanı sıra karla savaşım amacıyla da sodyum klorür çıkarılıyor.

Türkiye’nin Maşrık ve Güneydoğu Rum Bölgeleri başta kalkışmak üzere Gürcistan’ın de kışla savaşım tuzunun çıkarıldığı Tuz Dağı’nda tehlikeli mesai devam ediyor.

Karla uğraş tuzu, önceki bellek düşmesi ve yolların donmaya başlamasıyla oluşan yoğunluğun önüne koymak yerine şimdiden depolanıyor.

Sodyum Klorür Dağı’ndan günce çıkarılan 250 ton tuzun 150’si şita sezonunda karla mücadelede geriye kalanı bile besin, hayvancılık ve sanayi alanlarında kullanılıyor.

Tuz madeni işletmecisi İsmail Taşdemir, AA muhabirine, yaz aylarında azık sektöründe ve hayvancılıkta mergup tuzu ürettiklerini belirterek, şita mevsimine yaklaşılan bu günlerde ise buzlanmaya alın kullanılacak tuzu depoladıklarını söyledi.

Kış aylarının Şark ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgelerinde anif geçtiğini, bu yüzden türlü önlemler alındığını tamlayan Taşdemir, “Bu bölgenin kar, buzlanmaya karşı tuzunun yüzde 80’i bizim madenden karşılanıyor. Gürcistan özellikle kalkmak amacıyla, Erzurum, Erzincan, Van’a kışın geçer vahim ayrımsız sodyum klorür sevkiyatı yapmaktayız.” dedi.

“Buzlanmaya karşı istihsal yapıyoruz”

İşletmecilerden Sıhhatli Gaye Fert ise kış mevsiminde yaşanan buzlanmayla mücadelede tuzun cesim düzlük tuttuğunu belirtti.

Yoğun aynı mesaiyle depolama çalışmalarının sürdüğünü rapor eden Can, “Alelhusus yağız yollarında ve karye yollarında yaşanan buzlanmaya alın üretim yapıyoruz. Bölgede çekicilik sıcaklığı sıfırın altında 30 dereceyi geçiyor. Ebat böyle olunca da buzlanma oluşuyor. Şu an sodyum klorür madeninde okkalı tıpkı himmet sürdürüyoruz. Kışın gelmesiyle depoladığımız tuzu, Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgeleri ile ancak dışına gönderiyoruz.” diye konuştu.

Share: