İkinci ahali oto esnafı bayilerden şikâyetçi

ÖTV’dahi yapılan yeni düzenlemenin ardından çevirgeç fiyatlarında iskonto bekleniyor. Otomotiv sektöründeki esnaflar, ÖTV düzenlemesinden sonraları ilk namına rate araçlara, gitgide ikinci el otomobillere iskonto gelebileceğini belirtiyor. Vatandaşlar, fiyatlardaki dalgalanmadan şikayet ederken, ikinci umum otomobil esnafı ise alelhusus akim anahtar satan bayilerin ikinci el açacak satmasının piyasayı karşıt etkilediğini vurguluyor. Bayilerin fırsatçılık yaptığını belirten esnaflar, sektörde al-satçıların de çoğaldığına özen çekiyor.

ÇİP KRİZİ PİYASAYI PAHAL ETKİLEDİ

Yeni Şafak’ın haberine göre  Ankara’nın 2’nci umum otomobil piyasanın kalbi olan OTONOMİ’da esnaf ve vatandaşlar düşüncelerini aktardı. Artan anahtar taleplerinin giderilmesi amacıyla rate araçların piyasada artık olması gerekliğini belirten esnaf Osman Boztepe, “ÖTV indirimin sıfır araçlara geldikten sonraları bire bir sukut yaşanabilir. ÖTV indirimi liyakatsiz araca sağlık. Sıfır araca geldikten sonradan muayyen bir indirim 2’nci elde yaşanır. Muvaffakiyetsiz açkı üretiminde benzeri ülkü var. Muvaffakiyetsiz vasıta üretimi yeniden hızlanırsa ikinci elde bir sukut yaşanır” dedi.

STOKÇULUĞUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

ÖTV kararının aynı ruh getirebileceğini söyleyen esnaf Mustafa Oruç birlikte, “Dünya genelinde benzeri akse var elbette. Çevirici piyasasında tedavül olması lazım, ÖTV vatandaşın yararına evet, ayrımsız faaliyet getirir” dedi.

Esnaf Ertan Talih, ÖTV indirimi olsa da bayilerin stokçuluğunun ve ufaklık satışının engellemesi gerektiğini söyledi. Hulusi Ambulans de başarısız otomobil satan bayilerin ikinci umum vasıta satmaması gerektiğini söyledi. Ambulans, “Taraf şirketlere satmasından bilahare miftah fiyatları rate fiyatından elan yüksekten satılıyor. Bwwu durumda piyasayı yükseltiyor’’ dedi. Araba bakmaya gelen vatandaşlardan Nuri Coşar, araçların ihtiyaçtan bundan sonra envestisman aracı olmaya başladığının altını çizdi. Coşar, “Yatırım uzlaştırıcı yerine gören yurttaş bu araçları yüksek fiyata satmaya başladı. Bu üstelik fiyatları yükseltti. Yüreklilik kartı ve kredi çekerek alınan vesait dahi piyasaya sorumluluk yaptı. Bunların beraberinde tıpkısı birlikte oportünizm var. Fırsatçılık piyasayı inanılmaz etkiliyor” ifadelerini kullandı.

İkinci halk otomobilde arz çok yapılan dolandırıcılık yöntemleri

Bakan Muş Togg ile imtihan sürüşü yaptı

Otopilot Tesla kaymakamlık yaptı: 1 geberik

 

Share: