Ilbay Yiğitbaşı’ndan dezenformasyon yasasıyla ilişik izah Açıklaması

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, mümasil zamanda genel ağ üzerinden sayısal alanda yapılan türe ihlallerine ait mehabetli adımlar atıldığını anlatım ederek, “günden güne daha çalışkan kuzuluk mevrut dijital dünyada yaşanan hak ihlalleri ve ayrımcılıkların daha hızlı tıpkısı şekilde önüne terk etmek benzer olacaktır” dedi.

Afyonkarahisar Valiliği ve Türkiye İnsan Hakları ve Akreditasyon Kurumu vasıtasıyla İl İnsan Hakları İstişare toplantısı düzenlendi. Gerçekleştirilen toplantıda mütekellim Vali Yiğitbaşı, mülk ve ilçe kurulları, sonuç yıllarda Türkiye’birlikte, vatandaşların âdem onuruna değer aynı biçimde, adam haklarının güçlendirilmesi ve hürriyetlerin güvence altına alınması uğrunda anayasal ve yasalı düzeyde cesim reformların gerçekleştirilmesine önderlik ettiğini kaydetti. Vali yiğitbaşı, “Türkiye’bile adalet aramanın önündeki birçok engeli kaldırarak, türe aramanın yollarını çoğaltarak milletimizin haklarını güven altına alabilmek için sayısız düzenleme hayata geçirildi. Demokratlık ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin gereğince, vatandaşımızın doğruluk ve özgürlüklerini tahkim etme amacına müteveccih adımlar atmaya on paralık bittabi devam edecek” dedi.

“Doğruluğu teyit edilemeyen zımni ve dezenformasyona yönelik ihlallere bile bu düzenlemede meydan verildi”

Mail zamanda genel ağ üzerinden sayısal alanda yapılan adalet ihlallerine ait bile heybetli adımlar atıldığını anımsatan Vali Yiğitbaşı, “Bu süreçte kadınlarımız için anayasamıza fazlalık ayrımcılık ilkesi, kadınlarımızın durumlarını düzeltmek üzere arttırma edildi. Bu girişim sonucunda kadınlarımızın eğitim bilimi, siyasa ve üretim alanlarında daha canlı ayrımsız racon üstlendiğini görüyoruz. Bütün özge vatandaşlarımız kabil, kadınlarımızın birlikte tehlikesiz ayrımsız şekilde toplumsal hayata katılımının sağlandığını görüyoruz. Andıran zamanda internet üzerinden dijital alanda yapılan adalet ihlallerine ilişik da mefret adımlar atıldı. Yürürlüğe giren basın aktöre esasları, bala haklarının korunması, karı-ayvaz eşitliği, kadına güç ve eşey ayrımcılığı başta girmek için rastgele soy ayrımcılığın önlenmesini hedeflerken; yanıt ve düzeltme hakkı, içeriğin çıkarılması, erişimin engellenmesi, hususi hayatın gizliliği, hakaret, küfür, iftira ve nahak isnat, milli ve sosyal değerlere gocunmak üzere sıkça gündeme mevrut konuları yeniden ele aldı. Doğruluğu teyit edilemeyen zımni ve dezenformasyona yönelik ihlallere birlikte bu düzenlemede meydan verildi. Bu sayede, günden güne elan etken kuzuluk gelen sayısal dünyada yaşanan hak ihlalleri ve ayrımcılıkların elan acul benzeri şekilde önüne terhis etmek benzer olacaktır” diye konuştu.

Programa paydaşlık ağırbaşlı oldu

Ilbay Yiğitbaşı’nın konuşmasının peşi sıra Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Asamble Üyeleri Ünal Girintisiz Çıkıntısız ve Dilek Ertürk tarafından yapılan sunumun arkası sıra program sona erdi.

Programa kent tören düzeni üyeleri katıldı. – AFYONKARAHİSAR

Share: