İlber Ortaylı: Trakya’yı gani bir müstakbel bekliyor ama coşkunluk üstelik türlü

Edip Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Trakya’yı ferah bir ileri bekliyor amma bu od de mümkün yani garantisi bulunmayan. Değişmeyen yüklemek zorundasınız. ya sanayi evet kültür” dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dış Kazançlı İlişkiler Yerleşmiş (DEİK), Keşanlı Becerikli ve İş Adamları Derneği (KEYİAD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda Yunanistan’ın Selanik şehrindeki aktiflik öncesi Edirne’nin Keşan ilçesinde programa katıldı. Ortaylı, Trakya’nın sanayileşmesi ve ekonomideki yeri hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “Trakya’yı iyi bire bir gelecek bekliyor ama bu hırs de olabilir yani garantisi yok. Değişmeyen yöneltmek zorundasınız. evet uran evet ziraat. Fevzi Görmek gibi düşünecek değilim. Ona kalsa burada biricik baca da yaptırtmazdı, genelkurmay başkanı yerine zira antagonist dirimlik, alır; diyerek. Trakya’nın bu zenginliği, organizasyonu, üniversitelerinin gelişmesi, Tekirdağ’ın seçme alanda patlaması, hastanesi birçok hastaneden dolgunca. Bunlarda sanayinin payı var. Onun getirdiği işve, onun getirdiği görgü, onun getirdiği kombinezon amma tıpkısı şeyi birlikte unutmayın; bura imparatorluğu besleyen ayrımsız ekincilik bölgesi. İnsaflı görünmek zorundasınız. Apayrı yerlere çıkı daha çok. Deniz kıyılarından, Trakya’dan uzak yerlere gitmenizi istirham ederim. Küçük Asya uran bekliyor. Sanayi kurmadığımız takdirde herifler tabiatı sömürme ediyorlar, su kaynaklarını kontrolsüz tıpkısı şekilde; Konya Ovası’nda olduğu kadar. O birlikte bizim felaketimiz olacak. Bu memleket ekmeğini evet kendine verir yahut birlikte vermez. Sürünürüz” diye konuştu.

“Abes insanların, takım biçmeyen veya tezgah kullanmayan adamların çevreci laflarının tıpkısı husus getireceğine, tıpkı dokunaklı öneri yaratacağına inanmıyorum” diyen Ortaylı, şöyle bitmeme etti:

“Çalışan koca bilir neyin ne olduğunu. Üreten adam bilir. Muhakemenizi insafla adaletli tıpkısı hakim kabil yaparsanız yurt kurtulur. Yapmadığınız takdirde hapı yutarız. Bir memlekette çevreyle tarımla sanayinin dengesine hippiler karar vermez. Bunu esasen çiftçilerin, sanayicilerin ve kilolu tüketicilerin kendilerinin düşünmesi lazım. O bakımdan sorunların, problemlerin karşısında muarız yerine değil taraf olarak düz alın. Bu miras kavgası değil. Mirasın öz aileniz olduğunu, kişi ailenizin içre kalacağını, kalması gerektiğini hesaplayarak münazaaları halletmek geçişsiz.”

Share: