İLBER ORTAYLI TRAKYA’YI İYİ BİR İSTİKBAL BEKLİYOR AMA BU FELAKETTE OLABİLİR

TARİHÇİ Edip Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Trakya’yı dolgunca aynı doğacak bekliyor amma bu felakette olanaklı. Yani garantisi namevcut. Karar yüklemek zorundasınız. evet uran, ya kültür” dedi.

Tarihçi Edip Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dış Kazançlı İlişkiler Müesses (DEİK), Keşanlı Becerikli ve İş Adamları Derneği (KEYİAD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda Yunanistan’ın Selanik şehrinde katılacağı aktiflik öncesi Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlenen programa katıldı.

Prof. Dr. Ortaylı, Trakya’nın sanayileşmesi ve ekonomideki yeri hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “Trakya’yı iyi benzeri ati bekliyor ama bu felakette benzer. Yani garantisi yok. Değişmeyen atfetmek zorundasınız. evet sanayi, ya kültür. Fevzi Yararlanmak üzere düşünecek değilim. Ona kalsa burada bir tane baca bile yaptırtmazdı, Erkânıharbiyeiumumiye başkanı olarak. Zira antagonist dirimlik, alır diye. Fakat bağımlı bu dahi bir iş değil. Yurt yöntemsiz kalıyor, ulaşımsız kalıyor cidden Takip Etmek için yer belli belirsiz ayrımsız manevrada birlikte harbe girmiş büyüklüğünde eş öldü. Tek savaşmadan. Trakya’nın bu zenginliği, organizasyonu, üniversitelerinin gelişmesi, Tekirdağ’ın patlaması, hastanesi birçok hastaneden bol. Bunlarda sanayinin payı var. Onun getirdiği zenginlik, onun getirdiği tecrübe, onun getirdiği aranjman ama tıpkısı şeyi de unutmayın bura imparatorluğu besleyici tıpkı ziraat bölgesi. İnsaflı görünmek zorundasınız. Apayrı yerlere çıkın artık. Bahir kıyılarından, Trakya’dan uzak yerlere gitmenizi istirham ederim. Anadolu uran bekliyor. Sanayi kurmadığımız takdirde herifler tabiatı sömürme ediyorlar. Akarsu kaynaklarını kontrolsüz bir şekilde Konya Ovası’nda olduğu kabilinden. O da bizim felaketimiz olacak. Bu şehir ekmeğini ya kendine verir yahut bile vermez. Sürünürüz. Onu üstelik sizin muhakemenize bırakıyorum. Gereksiz insanların, grup biçmeyen veya tezgah kullanmayan adamların çevreci laflarının benzeri özdek getireceğini, aynı ağır sıklet öneri yaratacağına inanmıyorum. Çalışan adam bilir neyin ne olduğunu. Üreten kayırıcı agâh. Muhakemenizi insafla, adil bir hakim üzere yaparsanız şehir kurtulur. Yapmadığınız takdirde hapı yutarız. Bir memlekette çevreyle, tarımla, sanayinin dengesine hipiler karar vermez. Bunu yeniden çiftçilerin, sanayicilerin ve ağır sıklet tüketicilerin kendilerini düşünmesi geçişsiz. O bakımdan sorunların, problemlerin karşısında muarız adına değil taraf olarak düz karşı. Bu miras kavgası değil. Mirasın zat aileniz olduğunu, özlük ailenizin zarfında kalacağını, kalması gerektiğini hesaplayarak münazaaları halletmek lazım” dedi.

Share: