İngiltere’de yeni repo artış sinyali

İngiltere Biçim Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, eşkal bankasının 14 yılın zirvesine vasıl enflasyonun mutluluk ekonomisi üstünde yarattığı baskılar ile mücadele kapsamında muhtemelen faizleri yeniden arttırmak yerinde kalacağını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Ramsden, aslen güneş tacı virüs kısıtlamalarının kaldırılması ve sonrasında bile Rusya’nın Ukrayna’yı nehiy etmesiyle tetiklenen enflasyonun yayılmasının İngiltere’de ücretler ve şirketlerin fiyatlandırma planları üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını kaydetti.

Ekonominin resesyona girmesi ve borçlanma maliyetlerinin artmasıyla enflasyonun, mevcut yüzdelik 9 ve Ekim’de görmesi muhtemel doruk kur olan yüzde 13’ten gerileyerek BOE’nin meram seviyesi yüzde 2’ye döneceği öngörülüyor.

Fakat, enflasyon zihniyetinin kalıcı hale gelmesi riskinin var olduğunu belirten Ramsden, “Zatî namına, faizleri daha bile yükseltmek yerinde kalmamızın muhtemel olduğunu düşünüyorum. Fakat değişmez bir karara varmadım” dedi.

BOE, sabık hafta yöntem faizini yüzdelik 1.25’ten yüzde 1.75’e yükseltmiş ve sonunda 1995’ten genişlik şişman artırıma gitmişti.

Ramsden, “Yaptığımızın halihazırda takatli olan şartları daha bile zorlaştırdığını biliyoruz. Fakat değerlendirmemiz, enflasyonun beledi hâle gelmesini geciktirmek için anif davranmamız gerektiği yönünde” dedi.

İngiltere’de iş bırakımı oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB getiri oranını 50 temel benek artırdı

 

Share: