İnşaatla ait TOBB büro meclislerinin temsilcileri sarsıntı gündemiyle tıpkı araya geldi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Birliğin yapım malzemeleri üreten kısım meclisi temsilcilerinin hükümetin başlatacağı yer sarsıntısı konutları mensur projesine katkı atfetmek istediklerini belirterek, “Bu kapsamda deprem bölgesine yapılacak konutlarda kullanılacak yapım malzemeleri için bedel sabitleme taahhüdü veriyorlar.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Fatih Büyüklük, Kimya Endüstri Meclisi Başkanı Timur Kudret, Madencilik Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan, Arazi Uran Ürünleri Meclisi Başkanı Fehamet Başoğlu, Seramik ve Refrakter Uran Meclisi Başbuğ Yardımcısı ve Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, İklimlendirme Sedir Üyesi ve İklimlendirme Uran İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Şanal, Demir-Çipo Dışı Metaller Meclis Üyesi Ayhan İleri, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri Anlaklı Kıvanç, Faik Yavuz ve Ömer Zeydan’ın katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

TOBB’un farklı yönetim kurulu üyelerinin bile video konferans yönetimiyle katıldığı toplantıda Hisarcıklıoğlu, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 ili ve kestirmece 14 milyon insanı etkilediğini dile getirdi.

Yaklaşık 50 bin kişinin depremde hayatını kaybettiğini, 173 bin binanın viran, ivedi yıkılacak ve vahim hasarlı olarak tayin edildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Evsiz yahut barınma ihtiyacı olanların sayısı toplamda 1,7 milyon kişiye ulaştı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybeden insanlarımızın yakınlarına ve depreme maruz artan vatandaşlarımıza sabırlar diliyorum. Milletimizin başı esen olsun.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, depremzedelerin normal hayatlarına dönebilmeleri için icraat yaptıklarını belirterek, afetten etkilenen şehirleri el birliğiyle ayağa kaldıracaklarını vurguladı.

Bu amaçla harekete geçtiklerine meni eden Hisarcıklıoğlu, “İnşaat malzemeleri üreten 7 çağ meclisimizle bir araya geldik. Ayn ve borsalarımız ve kürsü meclislerimiz ilk günden itibaren tahammülfersa bire bir seferberlik zarfında akım etti. TOBB camiası adına 6 tayyare, 7 gemi ve 3 bin 900 tır yardım malzemesi, 41 tır çerge, 970 konteyner, 141 gezmen mutfak, 551 gelişim makinesi ve müteharrik vincin bölgeye sevkini sağladık.” bilgisini paylaştı.

Hisarcıklıoğlu, kıygın vatandaşların yanında olmak amacıyla 3 kere bölgeye gittiklerini bildirerek, yaşanan felaketi durumunda gördüklerini, vatandaşların acısını paylaştıklarını erte akşam üstelik bölgede olacaklarını kaydetti.

11 ilde yapılacak konutların yapım malzemelerinde kıymet artırılmayacak

Bu süreçte halkın ve özel sektörün dünyaya eş olacak tıpkısı el birliği örneği gösterdiğini ve deprem bölgesine gelişigüzel kalem yardımı intikal ettirdiğini tabir fail Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Madencilerimiz, kontrol-istirdat ekipleri, geçmiş günden itibaren tevhit yerine kontrol istirdat çalışmalarına bindi oldu. Huzurlarınızda canları pahasına bu fedakarlığı gösteren ülkemiz madencilerine ve imkanı kadar yardımda kâin şirketlerimize, vatandaşlarımıza burada etkin kardeşlerimize teşekkürname emretmek istiyorum. Aramızda olan sektörlerimiz bununla yetinmiyor ve nazik hamle elan atma kararı alıyor. Devletimizin başlatacağı zelzele konutları nesir projesine bizden da bir katkı olsun diyorlar. Bu kapsamda deprem bölgesine yapılacak konutlarda kullanılacak inşaat malzemeleri amacıyla bedel sabitleme taahhüdü veriyorlar. Olmamış bap ve girdi maliyetlerinde artma olmadığı sürece zelzele bölgesine müteveccih karşılık sabitlemesine gidiyorlar. Depremden etkilenen 11 ilde yapılacak konutlarda kullanılması öngörülen yapım malzemelerinde karşılık artırılmaması noktasında mutabakata vardılar. Kendilerine teşekkürname ediyorum.”

Hisarcıklıoğlu, toplantıda olta edilen sektörlerin, depremin önceki gününden itibaren kamu yetkilileriyle koordineli şekilde hareket bölgesine müzaheret ve bindi sağladıklarına dikkati çekerek, bu sektörlerin ayrıca, sarsıntı konutlarının hızlı ve inanılır şekilde tıpkısı zaman ilk yapılabilmesi üzere ellerini taşın altına koyduklarını ifade etti.

Sektörlerin, kendi kontrolleri haricinde girdi maliyetlerinde artma olmadığı sürece depremden etkilenen 11 ilde iz fiyatlarında gelişigüzel artışa gitmeyeceklerinin sözünü verdiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Şükürler olsun kim iyilikçi iş insanlarımız, necip milletimizle alay malay dayanışma süresince debi ederek, depremzede vatandaşlarımızı serbest bırakmıyorlar. Kendilerine teşekkürname ediyorum. Dönem, rastgele şeyden ilk, benzeri olma, beraber olma, kenetlenme ve ayrımsız hissiyatla kucaklaşma günüdür. Ahit irtibat olma günüdür. Bu dramatik günleri alay malay aşacağız. Celal-budun el ele başaracağız. Allah’ın izni ve inayetiyle, çözemeyeceğimiz hiçbir ülkü, aşamayacağımız hiçbir engel, altından kalkamayacağımız tek gerileme yoktur. Ülkemizin az daha tüm kırık hatlarıyla ve depremlerle muhatap durumdadır. Bu gerçeği değiştirmemiz yahut bulunmayan saymamız imkansızdır. Evvel tedarik sonradan tevekkül anlayışıyla hareket etmemiz zaruridir. Bölgede şahsen şahit olduğum dip acıları ve sıkıntıları anlatmamın, kelimelerle olanaklı olmadığını tutmak istiyorum. Fakat yaşadığımız bu şişman felaketi, milletçe biricik canevi namına bütün birlikte geride bırakacağımıza birlikte yürekten inanıyorum.”

Share: