İranlı heykeltıraş hurda malzemelerle 650 kilogramlık Van Kedisi heykeli yaptı

Van’bile ateş parçası İranlı heykeltıraş Büyük Mutii, İpekyolu Belediyesinin desteğiyle hurda malzemeleri kullanarak yaptığı 2 metre uzunluğundaki Van kedisi heykeli, kentin sunma kıpırdak noktası olan Musahabe Sokağı’nın girişine yerleştirildi.

Ülkesinden 2007’da ayrılarak yerleştiği Irak’ta 9 yıl kalan, daha sonra Türkiye’ye yerleşen Mutii, Selimbey Mahallesi’nde kurduğu atölyede heykeltıraşlık sanatını sürdürmeye bitmeme etti.

Hurdacılardan topladığı çıpa parçalarını kullanarak yaptığı eserlerle dikkati çekici Mutii, tıpkısı kamer evvel da inşaat demirleri, vida, zincir, başlı, disk, motosiklet parçaları, akarsu tesisatı malzemeleri gibi parçalarla Van kedisi heykeli yapmaya başladı.

İpekyolu Belediyesi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yürüttüğü “Sıfır Atılan” projesi kapsamında bindi verdiği Mutii, boyu 2 metre uzunluğunda ve 650 kilogram ağırlığındaki heykeli tıpkı ayda tamamladı.

Geri dönüşüme dikkati iletilmek amacıyla uray ekipleri tarafından vinç yardımıyla atölyeden alınarak Tekellüm Sokağı’na yerleştirilen ve gözleri farklı renklerle ışıklandırılan statü, kent sakinlerinin beraberinde tatillerini Van’de nâkil İranlı turistlerin da rabıta odağı oldu.

Yapımında 6 bin 800 kıvılcım gereç kullanıldı

İpekyolu Ilçebay ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Okumuş, AA muhabirine, atık malzemelerden yapılan kedi heykeliyle yer bilincine dikkati çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Belediye yerine kasaba temizliği, tabii çevrenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla üzerlerine düşeni yaptıklarını belirten Aydınlık, şunları kaydetti:

“Atılmış malzemelerden yapılan kedi heykeli aynı zamanda kentin estetiğine birlikte yardım sunacak. Atıkların belde ve âdem sağlığına uymazlık vermeden yönetimi çokça koskocaman. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde Akim Atılmış Projesi devam ediyor. Belediyemizin bu alandaki çalışmaları sürüyor. Atılmış oluşumunun azaltılması, durumunda kullanımı ve hoşgörüsüz dönüşümüne dikkati çalmak için ilimizin simgesi olan Van kedisinin atıklardan oluşan heykelini yaptık. Heykelin yapımında 6 bin 200 vida ve cıvata, 63 motor parçası, 500 parça yapım demiri, 20 akarsu tesisat malzemesi ve 25 başlı kullanıldı.”

Vatandaşların çevreye karşı elan duygun olması gerektiğini vurgulayan Aydın, “Atıkların çevreye atılmasını engellememiz geçişsiz. Atıklardan yaptığımız heykeli Sanat Sokağı’na yerleştirdik. Statü bire bir zamanda İranlı turistlerin rabıt odağı oldu. Işık çektiriyorlar. Yontu tıpkısı taraftan yer bilincinin oluşmasına sair taraftan üstelik turizme ulama sunacak.” dedi.

Heykeltıraş Mutii da atılmış malzemeleri değerlendirerek, düşüncesiz dönüşüme katkı sağladıklarını anlatım etti.

Demire form vererek yaptığı Van kedisi heykelini görenlerden güzelce tepkiler aldığını anlatan Mutii, “Tamlık çipo parçalarını hurdacılardan topladık. Atık malzemelerin mızrap aksamlarını tabii hallerinde kullanarak nesep makinesi ve el aletleri sebebiyle heykele dönüştürdüm. Berenarı pir ve gösterişli tıpkısı kitap oldu. İlerleyen zamanlarda ayrımlı figürler yapmaya bitmeme edeceğim.” diye niteleyerek konuştu.

“Turistlerin ilgisini çekiyor”

İranlı turistlerden Melihe Encişna bile aksata fayrap etmek amacıyla Van’a geldiğini belirterek, “Van haddinden fazla sunturlu, beğeniyoruz. Güzelliklerinden istifade ediyoruz. Değme yıl çocuklarımla gelişigüzel Türkiye’ye geliyorum. Van kedisinin anılmış olduğunu biliyordum. Gözleri renkli, tüyleri bembeyaz. Atık malzemelerden yapılan heykelini bile gördük. Çok domuzuna mamul, beğendik.” şeklinde konuştu.

Kent sakinlerinden Zübeyde Bozkurt, “Heykelin hurda malzemelerden yapıldığını yanına yaklaşınca ayırt ettim. Çokça beğendim. Güzel aynı mesai ergin. Atılmış malzemelerin anlayışsız kazandırılması çok oylumlu. Konuşma Sokağı’na ayrı bire bir hava kattı. Turistlerin ilgisini çekiyor.” dedi.

Share: