Iri Taarruz’un 100. yılı zımnında Afyonkarahisar’da şehitliklerde tören düzenlendi

Afyonkarahisar’da Iri Tecavüz’un 100. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Albay Reşat Çiğiltepe ve Giresunlular şehitliklerinde merasim yapıldı.

Sinanpaşa Kaymakamlığınca düzenlenen Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’ndeki törende, çelenk sunumunun peşi sıra korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İlçe Bitirmiş Komutanı Teğmen İzzet Devir, törende, 26 Ağustos’ta Kocatepe’de şafak sökerken başlayan ve binlerce kahraman şehidin kanlarıyla sulanan bu topraklarda Nazik Saldırı’un dünyada emsali görülmemiş kahramanlıklarla 30 Ağustos Başkumandanlık Meydan Muharebesi’yle kesin zafere ulaştığını söyledi.

Bu toprakların Albay Reşat Bey kabil kibirli insanların verdiği güç mücadelelerle, akıttığı kanla yoğrularak yurt oluğunu vurgulayan Gündüz, şöyle konuştu:

“Onlar, Çiğiltepe’yi için döktükleri vakit kaybetmeden kanlarla değil, faziletleriyle vatan yapmışlardır. Miralay Reşat Koca ve arkadaşları vatan toprakları için ölmek kadar verilen bayram ve mergup misyon uğrunda on paralık kararsızlık etmeden birey verebileceğinin azrail aynı örneği olmuştur. Bu uğurda seçme Türk askeri, gerektiğinde Miralay Reşat Komutan olmaya hazırdır.”

Konuşmanın peşi sıra Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Futbolcu, Belediye Başkanı Erdal Karaman ve ilçe protokolü, şehitlik ziyaretinde bulundu, mezarlara karanfil bıraktı.

Kuran-ı Ahi okunması ve dua edilmesinin arkası sıra tören sona erdi.

Törene, kaymakamlık protokolünün yanı sıra Iri Tecavüz Çiftteker Turu ile reviş etkinlikleri kapsamında şehitliğe gelen sporcular ve vatandaşlar katıldı.

İscehisar ilçesinde, Giresunlular Şehitliği’nde da tören yapıldı.

Programa, İscehisar Kaymakamı Garaz Kapar, Şehremini Ahmet Mecnunca, Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş ve ilçe protokolü katıldı.Share: