“İşgalden Kurtuluşa Kilis Konferansı

Mühendislik-Mimarlık Konferans Salonu’nda, Kilis Valiliği, Kilis Belediyesi ve Üniversitemiz iş birliği ile Kilis 7 Fasıla Üniversitesi Devir Topluluğu öğrencileri yoluyla planlı ve Doç. Dr. Meral Karakarga’un dil cambazı olarak katıldığı “İşgalden Kurtuluşa Kilis” antetli konuşma gerçekleştirildi.

Konferansa Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Kilis Belediye Reisi Mülk Ramazan, 7 Meyan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Fatih Demirci, İl Kurnaz Komutan Yardımcısı Güllabi Miralay Suat Orhan, tören düzeni üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil topluluk kuruluşları temsilcileri, akademik ve yönetsel personeli, basın mensupları ve öğrenciler katıldı. Konuşmasına dinleyicileri selamlayarak başlayan Kuzgun, Birinci Acun Savaşı döneminde Türk kuvvetlerinin Halep’ten çekilmelerinden sonradan, Kilis’in köylerine baskınlar verilmeye başlandığını, Kilis’i bu saldırılardan müzaheret etmek ve emniyetini nail olmak için, Kilis Kaymakamı İbrahim Bey başkanlığında 40 kişiden oluşan bir milis kuvveti oluşturulduğunu rapor etti. Karakarga, Bunların dışında mahallelerin emniyet ve asayişini tedarik etmek için kurulan mahalle milis teşkilatı ve süvari milislerin bulunduğunu belirtti. Doç. Dr. Meral Karakarga konuşmasının devamında bölgedeki durumların haberini olan 7. Kalabalık komutanı M. Kemal Paşa’nın haberi alır almaz İngiliz tehdidine cebin lüzumlu tedbirleri kabul etmek üzere Kilis’e gitmeye değişmeyen verdiğini belirtti. Kuzgun, M. Kemal Paşa’nın Kilis’e silah ve mühimmat yardımında bulunulacağına dayalı hezel verdiğini ve Kilis halkının almış olduğu tedbirlerden da memnun olduğunu belirterek yaklaşık şeş saat kaldığı Kilis’ten ayrıldığını anlatım etti.

Konuşma, Ilbay Recep Soytürk’ün ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’un dil cambazı Doç. Dr. Meral Kuzgun’a teşekkür belgesi vermesiyle sona erdi. – KİLİS

Share: