Işıklı evcil haberleri… Enkazdan 22.5 saat sonra kurtarılan Görgülü hayata tutundu

Van’ın Erciş ilçesinde 23 Ilk Teşrin 2011 tarihinde yaşanan depremde gerileme altından çorlu çıkarılan ve birçok operasyon nâkil Mehmet Emin Vazıh hayata tutunmayı başardı.

Erciş’te 11 sene önce yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremde enkazda mütezayit ve kestirmece 22.5 saat sonraları gaileli yerine kurtarılan 43 yaşındaki Mehmet Emniyetli Vazıh, depremden sonradan birçok cerrahi müdahale geçirerek hayata tutundu. Vücudunda bibi depremin izlerini taşıyan Kültürlü, kaybettiği akrabalarını ve arkadaşlarını ise unutamıyor.

Mehmet Emniyetli Ziyalı, 23 Ilk Teşrin depreminde bulundukları 5 kıvrım binanın çöktüğünü belirterek, “Ben ve arkadaşlarım binanın altında kaldık. Kendime geldiğimde 2 saat geçmişti. Temas meydan karanlıktı, bağrışmalar ve inlemeler vardı. Biraz ahit geçtikten bilahare 112 Evgin Servisi aradım, ulaşamayacağımı anlayınca üstelik telefonun ışığıyla vücudumu kontrol ettim. Ayağım kırık ve kanamam vardı. Kendi imkanlarımla kanamayı durdurdum. Sonrasında bağırmaya başladım. Aralıklarla sesimi duyurmaya çalıştım, nafileydi. Kimseye sesimizi duyuramadık. Saat 06.30’de sesimi duyurmayı başardım. Mevrut birkaç kişi bizi duydu. Ekipleri çağırdılar. Gerek AFAD, gerekse ülkemizin şehirlerinden herkes bizi yetirmek üzere gelmişti. Iri özveri ile çalıştılar. 22,5 saat süren çalışmalar sonrasında ego imdi sesimi duyurmuştum. Sonrasında enkazdan çıkardılar, önce tedavim sağlık ocağında yapıldıktan sonra Iğdır Cesamet Hastanesine sevkim yapıldı. Orada işler oldum, muvaffakiyetli geçti. Sonrasında Manisa Cesamet Hastanesine nakledildim. 6 mahiye otama sürecinden sonra kendimi ongun hissettim. Ameliyatlarım muvaffakiyetli geçti, eski mesleğim olan noter başkatipliği mesleğimi yine Erciş’te sürmek amacıyla geri döndüm. Allah hiçbir zaman devletimize ve milletimize tefessüh vermesin. Gelişigüzel türlü afetlerden ve felaketlerden korusun inşallah” dedi. – VAN

Share: