İspanyol Gezgin Yilbik Qiu, Vahap Seçer’i Ziyaret Etti

İspanya’dan yola çıkarak 10. rotası olan Türkiye’ye ulaşan bisikletli gezmen Tutarak Qiu, Mersin Ağacı seyahatinde Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i musahabe etti. Ziyarette Başkan Seçer, Qiu’nun Mersin Ağacı izlenimlerini dinledi. Qiu, “Pespaye şehrin sahili ve özellikle yapılan çiftteker yolları çok güzeldi. Burada şehrin arabalar için değil, insanlar amacıyla yapıldığını gördüm” dedi.

İspanya’nın Zaragoza şehrinden bu yılın Nisan ayında yola çıkan ve bisikletiyle talih büyüklük gezen Yilbik Qiu’nun tıpkısı durağı de Sazak oldu. Turist Oiu, Sazak seyahatinde Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer’i da ülfet etti. Makamda gerçekleştirilen ziyarette Başkan Seçer ve gezgin Qiu arasında dörtköşe ayrımsız dostane gerçekleştirdi. Qiu, Başkan Seçer’e Mersin izlenimlerini anlattı. Ziyarette antrparantez Mersin Ağacı’da bisiklet kullanımının yaygınlaşması için öncülük fail ve birçok kurumda icraat yürüten derrace aktivisti Ebru Radyatör Budur birlikte vadi aldı.

TÜRKİYE 10. ROTASI

2,5 aydır Türkiye’dahi olan bisikletli turist Epilepsi Qiu, zat projesi olan ‘Journey From The Road’ kapsamında belirlediği rotaları pedallıyor. 10. rotası olan Türkiye’üstelik; İstanbul ve İzmir’in peşi sıra Mersin’e mevrut Qiu, buradan dahi Adana, Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa’ya gitmeyi planlıyor. Qiu, turuna daha sonradan Kuzey’den devam edecek.

QİU: “BURADA ŞEHRİN ARABALAR İÇİN DEĞİL, İNSANLAR İÇİN YAPILDIĞINI GÖRDÜM”

Başbuğ Seçer, Qiu’nun gezi hakkındaki izlenimlerini dinlerken, Türkiye’birlikte nereleri gezdiğini sordu. Qiu da “İpsala’dan girdim ardından İstanbul’a vardım. Elan bilahare feribota binerek Mudanya’ya geçtim ve sonra birlikte Batı’ya akıllıcasına devam ettim. Sazak’e kadar hep Güney’den bitmeme ettim. Bire Bir ahir şehrimiz Adana. Sonrasında üstelik Gaziantep ve Şanlıurfa olacak” yanıtını verdi.

Başbuğ Seçer’in Sazak’i bittabi bulduğu yönündeki sorusu üstüne da değerlendirmelerde mevcut Qiu, şehirde velespit rastık şansı bulduğunu belirterek, “Yoz şehrin sahili ve alelhusus yapılan velespit yolları çokça güzeldi. Burada şehrin arabalar üzere değil, insanlar için yapıldığını gördüm” dedi.

Başbuğ Seçer, Qiu’ya gittiği yerlerde Mersin Ağacı’i anlatması yönünde temennide bulunup kentte eli nimetli bereketli ışık çekmesini önerdi. Seçer, bunun hem kendisine ajanda hem bile Mersin’in tanıtımına katkı olacağını söyledi.

QİU: “TÜRK İNSANLARI YOZ BANA KARŞI ÇOK MİSAFİRPERVERDİ”

Qiu’nun Türkiye hakkındaki değerlendirmelerini dinleyen Başkan Seçer, “Eminim kim, esasen Türkiye’ye akmak isteyecektir” dedi. Qiu de “Türk insanları siktirici bana cebin haddinden fazla misafirperverdi. Kalacak yeri şu şekilde sağlıyorum; genelde köylerde insanlardan yatacak düz temenni ediyorum ve yüzde 99 üstelik müspet karşılık alıyorum. Bu yüzden üstelik Türk insanlarına alın olan yaklaşımım ve düşüncelerim basit çokça müspet” diye niteleyerek konuştu.

Ziyaretin böylelikle Komutan Seçer, Qiu’ya teşekkürname ederek dörtköşe seyahatler diledi.

QİU:  “TÜRKİYE’YE ESASEN GELMEYİ İSTİYORUM”

Mersin’üstelik velespit ve koşu yolları ile insanların neşelilik yapabileceği özge alanları çokça beğendiğini aktaran Qiu, şehri çokça beğendiğini üstelik dile getirerek, Komutan Seçer’e yapmış olduğu ziyareti da değerlendirdi. Epilepsi Qiu, “Kendisine, Türkiye ve Türk insanları üzerine erbap olduğum izlenim üzerine biraz hikmet verdim. Yeryüzü önemlisi bu ülkede ve Mersin’üstelik bana cebin gösterilen misafirperverlik oldu. Bu nasip için herkese çok teşekkürname ederim. Türkiye’ye gene gelmeyi istiyorum. Burada hem henüz evvel gezmediğim yerleri mülakat yazar hem de Mersin’bile edindiğim dostlarımı gine görmeyi isterim” dedi.

Share: