İsrail Savunma Bakanı: “Buut kontrol altına alınmasına rağmen bibi çok karışık”

İsrail Defans Bakanı Benny Gantz, akıbet dönemde obstrüksiyon altındaki Şarki Kudüs ve Mağrip Şeria’da iki İsrail düzenlilik gücünün hayatını kaybettiği silahlı saldırılar üstüne, “Asayiş güçleri durumu taharri altına almasına karşın bibi imdi kötümser ayrımsız dönem.” dedi.

Gantz, İsrail’de İngilizce yapıt eden Ynet isimli genel ağ sitesine verdiği röportajda, Gün Doğusu Kudüs ve Mağrip Şeria’da serencam dönemde gerçekleşen silahlı saldırılar ile Filistinlilerin yaşadığı Şuafat Mülteci Kampı’nın kuşatılması sonrası çıkan olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalabalık, polis güçleri ve diğer düzenlilik birimleri liderleriyle benzeri format kıymetlendirme toplantısı yaptığını paylaşan Gantz, “İsrail kamuoyu şurası bilmeli İsrail’in düzenlilik sınamaları haddinden fazla ağdalanmış. Elimizdeki mecmu gücü kullanıyoruz, yunak noktalara elimizden geldiğince berkitme gönderiyoruz. Nablus, Dölüt, nerede gerekiyorsa ofans operasyonları düzenliyoruz.” diyerek konuştu.

İsrail Defans Bakanı, serencam dönemde Garp Şeria ve Şark Kudüs genelinde çıkan olaylara işaretle, “Güvenlik güçleri durumu kontrol altına almasına karşın bibi bundan sonra çap ayrımsız dolaşma.” değerlendirmesini yaptı.

-“İstihbarat çalışmalarımızı artırıyoruz”

Gantz, engelleme altındaki Gün Batısı Şeria’nın kuzeyinde salı benzeri askerin öldüğü silahlı saldırı ve henüz başlangıçta Hileci yerleşimcilere yönelik gâh saldırıları üstlenen “Aslanların İni” isimli Filistinli silahlı grubu “ortadan kaldıracaklarını” söyledi.

Aslanların İni isimli silahlı grubun tahminî 30 üyesi bulunduğunu nâkil Gantz, “Nablus ve Cenin, İsrail ordusu amacıyla nazik imtihan yapılanma ediyor. Bu nedenle Garp Şeria’daki birliklerimizi berkitme ediyor, duyum çalışmalarımızı artırıyoruz.” diye konuştu.

Gantz, Filistin yönetiminin kontrolündeki bölgelerde düzenlilik faaliyetlerini artırarak bu kabil saldırıları durdurması gerektiğini belirterek, “Bu İsrail’e muavenet etmek yahut İsrail’i korumak için değil Filistin yönetiminin otoritesini tahkim etmesi üzere muktezi. Bu onların görevi ve buna odaklanmalılar. ” ifadesini kullandı.

İsrail’in Filistin Azamet Başkanı Mahmud Abbas ile bildirişim halinde olduğunu ve “Aslanların İni isimli grubu durdurmanın Filistin yönetiminin çıkarına olduğunu” aktaran Gantz, “İsrail’in güvenliği bahis konusu olduğunda Filistin yönetimine bel bağlamayacağım. Benim görevim İsrail devletini ve vatandaşlarını yüklenmek. Filistinlilerle bu konuda olabilir olduğunca diyalog halinde kalıyoruz.” dedi.

İsrail ordusundan Şuafat’ta şişman tecziye

İsrail polisi, 8 Ekim Cumartesi akşamı Şuafat Sığınmacı Kampı’ndaki taharri noktasında memur güvenlik güçlerine bir araçtan biberli açıldığını ve saldırıda yaralanan 3 polisten birinin öldüğünü duyurmuştu.

Filistinli direnç grupları ise karışma altındaki Maşrık Kudüs’te İsrail güçlerine kötü açılmasının, İsrail’in işlediği suçlara ve Mescid-i Aksa’ya müteveccih baskınlarına karşı sunulan “hak tıpkısı dayanma” olduğunu belirtmişti.

Saldırganı arama çalışmalarını sürdüren İsrail güçleri, kampı kuşatma altına alarak methal çıkışlara yasak getirmişti. İsrail makamları, zaman Şuafat Mülteci Kampı üzerindeki kısıtlamaları hafifletti ancak kampın antre-çıkışındaki sıkı denetim verimsiz bitmeme ediyor.

İsrail ordusunun on binlerce Filistinlinin yaşadığı kampa uyguladığı abluka günlük hayatı katre ederken, kamp sakinleri “toplu cezalandırma” kendisine niteledikleri kuşatmaya karşı protestolar düzenlemişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs genelinde Filistinliler sivil itaatsizlik ve iş bırakımı çağrısına uyarak kepenk indirmişti.

İsrail polisi, güzeşte akşam ezanı İseviye, Silvan, Beyt Hanina, Tur, Ra’s ahali-Amud, Cebel Mükebbir, Uğur Deniz ve Şuafat Mülteci Kampı’nda başlayan ve sabahın er saatlerine büyüklüğünde devam eden eylemlere sert müdahalede bulunmuştu.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki “Shavei Shomron” yasa dışı Düzenbaz yerleşim birimi doğru salı gerçekleşen silahlı saldırıda ayrımsız İsrail askeri yordamsız, kendilerini “Aslanların İni” diye adlandıran Filistinli bir kol, yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlenmişti.

Share: