İSTANBUL-AV SEZONUNUN AÇILMASIYLA GÜRPINAR BALIK HALİ’NDE İLK MEZATLAR GERÇEKLEŞTİ

AV yasağının 1 Eylül’den itibaren sona ermesi ile alay malay balıkçılar, denize açılarak mavi sulara apışlık attı. Sabah saatlerinde avdan dönen balıkçılar, yakaladıkları balıkları harcamak için Gürpınar Balık Abur Cubur’ne geldi. Kasalarla hale alınan balıklar mezat usulü satışa çıkartıldı. Av sezonunun geçmiş gecesinde sivri balıkçıların yüzünü güldürürken, halde genişlik haddinden fazla satılan balıklardan biri oldu.

15 April tarihinde balıkların gelişimlerini sağlayabilmesi için gırgır ve trol yöntemi ile avcılığa meydanlık verilmişti. Zaman gece yarısı itibariyle av yasağı sona erdi. Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diye niteleyerek yola bundan sonra. Denizden dönen balıkçılar Gürpınar Balık Münhal’nde hareketliliğe etmen oldu. Sezonun evvel balıklarını almak isteyenler birbiriyle korkunç yarıştı. Balıkçılar atılmış ağlarda palamut ve hamsi yakaladıklarını belirtti. Halde palamutun çifti 120, lüferin tanesi 90, hamisinin kasası 700, tekirin kasası 150, istavritin kasası 600-700 liradan satılıyor.

“ŞU ANDA SEÇKIN TARAFTA BALIK VAR”

Balıkçı Apriori Kaşkariko, sezonun artağan başladığını tabir ederek, “Karadeniz olsun ve değişik bölgelerde da balığın çokça olduğunu duyuyoruz. Zaman de artağan miktarda balık tutmuş bulunmaktayız. Balıkları Büyükçekmece bölgesinde tuttuk. Allah herkese bereketli bereketli balıklar şans etsin. Balık rastgele tarafta var şu anda ve sivri akını haddinden fazla çok” diye konuştu.

“İNŞALLAH FİYATLAR DÜŞECEK”Balıkçı Erdoğan Durmuş, denizlerden bu yıl umutlu olduğunu belirterek, “Denizdeki görüntüye bakarsan bu yıl pelit çok olacak inşallah. Hamsi de çokça olacak. Zaman palamutun çifti 120 teklik civarında. İnşallah fiyatlar düşecek. Çok büyük umutlarımız var. Şu anda pelit 250 gram civarında. Tıpkısı kiloya kadar büyüyecek. Tabiatıyla umutlarımız iri. İlerleyen zamanda havalar dolgunca giderse 50 -60 bandına düşer inşallah. Tekir ve Topbaş Balık daha çok ama elan başlangıç. İnşallah net ferda galiba olacak. Tekirin kasası 125-175 lira ortada” dedi.

“VATANDAŞLAR PALAMUT YİYECEK, DOYACAK”Balık Abur Cubur esnafı Hasan Erol ise, “Palamutçuluğun zamanı benzeri ay, tıpkı buçuk ay üzere tıpkısı zamanda oluyor, eğer bolluk olursa. Bire Bir buçuk kamer süresince vatandaşlarımız makul bire bir şekilde pelit eşya, doyacak. Denizdeki fon bu yönde. Bunun arkasından hamsi dirimsel. Tahminî tıpkısı buçuk ay, iki kamer o olur. Gene umudumuz ondan yana. Arkasından istavrit olur. Yani bunlar sürekli olacak balıklar. Ocak ayına akıllıca bile çinekop başlar. Sonra lüfer başlar. İstavrit az buçuk fiyatlı, şu anda beş altı çıkıyor. 5 kiloluk benzeri istavritin kasası 500- 600 teklik civarı. Şu anda sardalya var. Mevsimi vermek amacıyla sardalyanın. O az buçuk pahalı. Bu gece palamut geldi. Kofana geldi. Onun dışında az buçuk istavrit var. Hamsi var az buçuk” şeklinde konuştu.

“SEZONUN İLK HAMSİSİ MARMARA DENİZİ’NDEN ÇIKTI”

Balık Açık esnafı Hakan Gümüş, “Hazırlıklar yapıldı, teknelerimiz açıldı. Fazlalaşan bir mevsim gözüküyor. Şu anda teknelerimiz hamsi aldı. Sezonun evvel hamsisi Marmara Denizi’nden tutuldu. Demin esnaflara satışa sunacağız” ifadelerini kullandı.Share: