İstanbul Bahçelievler Şehremini Bahadır, BM’de abuhava konulu konferansta konuştu

İstanbul Bahçelievler Şehremini Hakan Bahadır, BM Kasaba Programı ve BM İnsan Yerleşimleri Programı’nın katkısıyla New York’ta BM Umumi Merkezi’nde planlı “İklim üzere Değiş Yaratanlar: Cahillik İklim Eylemi amacıyla Sayısal İnovasyon” konferansına katıldı.

Konferans sonrası AA’nın sorularını yanıtlayan Batur, Bahçelievler’da abuhava değişikliği üzerine gençlerle bir nice say yaptıklarını söyledi.

Gençleri iklim konusunda bilinçlendirmek üzere çalışmalar yürüttüklerini belirten Bahadır, gençlerle ayrımsız acıklı çalışması yaptıklarını ve abuhava değişikliğine yönelik neler yapılabileceği üzerine tıpkı panel düzenlediklerini anlattı.

Keleş, BM aracılığıyla bu çalışmaları dolayısıyla nida edildiği konferansta, Bahçelievler’da gençlerle neler yaptıklarını ve gençlerin abuhava değişikliğiyle savaş üzerine neler yapabileceğini anlattığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının çıkardığı yekpare yönetmelikleri uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Batur, şöyle bitmeme etti:

“Bunun haricinde kendi vizyonumuzla gençlere bu bilinci vermeye gayret ediyoruz. Şayet gençler bu işe erbap çıkarsa abuhava değişikliğini minimize edecekler. Yoksa kıtipiyoz dünyamız abuhava değişikliğinden etkileniyor. Pakistan’daki dominant felaketi bunun aynı sonucudur. Bu kadar havalar ısınmasaydı, buzullarda erime olmasaydı sularda çoğalma durumu olmayacaktı ve bu büyüklüğünde feyezan olmayacaktı.”

Bahadır, güzeşte sene Kastamonu’bile yaşanan baskın felaketinin bile küresel abuhava değişikliğiyle ilişkili olduğunu belirtti.

Bahçelievler Şehremini, gençlerle abuhava değişikliğiyle ilgilendiren ayrımsız kavrayış ortaya koyduklarını anlatım etti.

“Bu işin esas sahibi gençler”

Konferanstaki konuşmasına ait hikmet veren Bahadır, “Bu işin (iklim değişikliğiyle uğraş) esas sahibinin gençler olduğunu vurguladık. Bu konuda dikkatlerini çektik. Zira hoşur gençler bu işe umum atarsa, dilek verirse, ellerini taşın altına koyarsa sayısal aynı dönemde sayısal çalışmalarla iklim değişikliğinin önüne geçebiliriz. Bunu kabullenmeleri, üstlenmeleri gerekiyor.” dedi.

Keleş, gençlerin beraberinde kadınların üstelik iklim değişikliğiyle mücadelede yetişkin racon oynayabileceğine belen etti. Batur, iklim üzerine eğitilmeleri halinde kadınların bu bilinci çocuklarına ve ailelerine aktarabileceklerini söyledi.

Keleş, Kasaba Bakanlığının makro benzeri paydaş olduğunu, bakanlığın ismine “İklim Değişikliği” ifadesinin eklenmesinin büyük ölçüde bilinç oluşmasını sağladığını dile getirdi. BM’nin da majör bir paydaş olduğunu vurgulayan Bahadır, BM ile abuhava değişikliği üstüne çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.Share: