İSTANBUL-BAKAN MUŞ: HİZMET İHRACATI AKIBET 20 YILDA 4 KATTAN FAZLA ARTTI

Bağımsız Milletvekili Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği ticaret fuarı MÜSİAD EXPO’dahi konuşan Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Detaylarını paylaşacağım üzere, Ilk Teşrin ayında bile dış satım artışımıza bitmeme ettik. İhracatımızı sürdürülebilir kılma hesabına var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyanın ciharıyek köşesine gerçekleştirdiğimiz hizmet ihracatı, serencam 20 yılda 4 kattan aşkın artmıştır. İnşallah güdük berenarı içerisinde 100 bilyon dolarlık eşik üstelik aşılmış olacaktır” dedi.

Mutlak Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği tecim fuarı MÜSİAD EXPO 2022, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 19’uncu yol ziyaretçilere kapılarını açtı. 5 Kasım’a büyüklüğünde bitmeme edecek ve 100 binin üzerinde katılımcının beklendiği fuarın açılışına, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel ve Tecim Bakanı Mehmet Muş birlikte katıldı. Nazır Muş, İGE A.Ş’bile, yılsonu itibariyle anamal artışının sağlanacağını vurguladı.

EKİM AYINDA DAHI İHRACAT ARTIŞIMIZA BITMEME ETTİK

Tecim Bakanı Mehmet Muş burada yaptığı konuşmada, “Ekonomimiz, toptan ekonomiyi etraflıca etkileyen Covid-19 salgını ve global tedarik zincirlerindeki aksaklıklara rağmen 2021 yılında yüzdelik 11,4 büyüyerek son 50 yılın yeryüzü yüksek büyüme oranını yakalamış oldu. Bu rekor büyüme oranına 5,3 benek zait katkı sağlayıcı ihracatımız, 2021 yılında yüzde 33 artarak 225,2 bilyon dolara kazanmış ve ilk kez 200 bilyon dolarlık eşik aşılmıştır. Ekonomimizdeki bu dinç ivme, ortaya çıkan Ukrayna- Rusya savaşı ve erke krizi gibi bakir sorunlara rağmen 2022 yılında dahi devam etmekte olup bu yılın evvel yarısında averaj yüzde 7,5 tahaccüm kaydedilmiştir. Bu büyümenin tahminî yarısının dış satım kaynaklı olması ve böylecene ihracatın büyümenin lokomotifi olmaya devam etmesi, bizleri ayrıca kıvançlı etmiştir. Detaylarını paylaşacağım amacıyla, Teşrinievvel ayında dahi dış satım artışımıza devam ettik. İhracatımızı sürdürülebilir kılma namına var gücümüzle çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

HİZMET İHRACATI 20 YILDA 4 KATTAN AŞKIN ARTMIŞTIR Icra Vekili Muş, “Dünyanın ciharıyek köşesine gerçekleştirdiğimiz hizmet ihracatı, serencam 20 yılda 4 kattan aşkın artmıştır. Cümle olumsuzluklara rağmen 2021 yılında yüzde 57 artışla 55,6 bilyon dolar namına gerçekleşen bakım ihracatımız, bu yılın önceki sekiz ayında birlikte yüzdelik 66’lık artışla 52,5 milyar doları yakalamıştır. İnşallah gücük berenarı içerisinde 100 bilyon dolarlık eşik üstelik aşılmış olacaktır” dedi.

PREFİNANSMAN İLE İHRACATÇININ KREDİ KABİLİYETİNİ GELİŞTİRMİŞ OLUYORUZ

Nazır Muş, “Bakanlık adına evvelden olduğu için bugün dahi iş dünyamızın yanında olduğumuzu izhar etmek isterim. Bu çerçevede, bildiğiniz üzere 1 Mart 2022 tarihinde İhracatı Geliştirme Çok Ortaklı Şirketi’ni kısa ismiyle İGE A.Ş.’yi hayata geçirdik. Ağustos ayında 20 bankanın dahi ortaklığıyla İGE A.Ş.’nin sermaye yapısı güçlendirildi.  İGE A.Ş. ile, kredibilitesi olan fakat güvence sorunu dallı güllü, ilkin KOBİ’lerimiz doğmak için tam ihracatçılarımız amacıyla finansmana erişimi daha üstelik kolaylaştırdık. Kefillik sorununa çözüm bularak firmalarımızın krediye ulaşım işlemlerini hızlandırdık. Inanca sorunları bir lahzada çözüyor ve ihracatçılar bundan sonra kredi kabul etmek amacıyla fabrikasını, arsasını bankaya ipotek yöneltmek zorunda kalmayacaklar. Antrparantez, Eximbank ve İGE A.Ş. ile imzaladığımız tören düzeni ile yıpranmamış ayrımsız prefinansman modeli ortaya koyuyoruz. Prefinansman modeli ile bu yükü ortadan kaldırıyoruz ve ihracatçımızın itimat kabiliyetini geliştirmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı. Icra Vekili Muş, İGE A.Ş’dahi, yılsonu itibariyle sermaye artışının de sağlanacağını belirtti.

– Karaköse

Share: