İstanbul Barosu Genel Kurulu… Başbuğ Adayı Saraç: “Sizi Devir Yazmaya, 144 Sene Sonra İstanbul’a Kadın Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

HABER: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALMAÇ: ELEZER KARAKULOĞLU

Dünyanın sunu iri ve Türkiye’nin önceki barosu olan İstanbul Barosu’nun geçmiş karı başkanı başlamak amacıyla adaylığını koyan Cımbar Saraç, “Bugün karı avukat sayımız ayvaz sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır ana hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde yer ana hak olan eşitliği sağlamanın parçalanmamış zamanıdır. Zaman sizi yalnız grubumuza rey vermeye değil, gün yazmaya, 144 sene bilahare İstanbul’a kadın baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye çağırma ediyorum. Benzeri avukat yerine kimsenin karşısında eğilmedim. Tek ancak karşısında eğilmeyeceğime alay veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yeni başkanının seçileceği 52’nci Umumi Kurul toplantısı Haliç Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki çağ sürecek olan genel kurulda 8 avukatlık grubundan 9 aday başkanlık için yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde riyaset için yarışacak isimlerden biri bile Ilk İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun dolay seçimle muayyen adayı Av. Sürgün Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Komutan Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği kadar görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını zar ettiği konuşmada, bu genel kurulun çağ açmak amacıyla tıpkı vesile olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“HUSUSIYET DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Temas çağ esas hakları hiçe sayan, peşpeşe sâdır yasaların karmaşası ve hukuka yeraltı uygulamaların içinde mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz zaman teftiş mekanizmaları sıfır bir reislik sisteminin hukuk devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Geçerlilik bağımsızlığı vahim derecede zedeli durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu say sırasında baronun şahit olduğu bilcümle dönemleri incelediğimde bile gördüğüm üzere, İstanbul Barosu türe ihlali gördüğünde itiraz eden olmuştur. Doğruluk ihlalleri üstelik iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan gelir. Bu sebepledir ki barolar, hak ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda fariza yapmış ve yapmakta olan umum başkanlarımız gibi, hususiyet devleti ilkelerine yaraşmayan, hukukun üstünlüğüne çap uygulamalara itiraz eden bir baro başkanı olacağım. Reislik sistemi ile kuvvetler ayrılığı elan da ast dip edilmiştir. Parlamenter hep talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve etki bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar yerine avukatların çığır örgütü barolarımızın Meclis’e doğrudan yasa teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin direkt Temel Mahkemesi’ne halel davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Anne haklara çap kanun ve uygulamaları takip ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA GEÇMIŞ YAPTIKLARIMI: Komutan olursam âdem hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Elan geçmiş yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Sekreterlik dönemimde Pamukova tren kazasının devrisi haset tespitler eden baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki yurt yangını ve Hastalıklı şimendifer kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi olarak duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK yerine Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına alın verdiğimiz mücadelede muvaffakiyetli olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması için yaptığımız cürüm duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya izin verilmeyince birlikte yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 periyot önceki Bartın’birlikte madende tıpkısı hisse senedi cinayeti yaşandı. Dirim hakkı ihlali ilkin kalkmak için kayırıcı hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar için mücadeleye devam edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden parçalanmamış madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz esas haklara ilişik mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya bitmeme edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI UĞRAŞ EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ilişkin parçalanmamış toplumun üzerine mevrut çığın bire bir afet kabil toplumu demokrasimizi, beyin ve yetinme özgürlüğünü, anlatım özgürlüğünü tehlikeye soktuğu belirgin. Sıkı Denetim yasasına karşı İstanbul Barosu yerine uğraş edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, sosyal muhalefetin olduğu yerde mücadele veren, toplumsal davaların avukatı Fert Atalay zarfında İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız birlikte görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan seçkin ofans vatandaşın doğruluk kontrol özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız bire bir geçerlilik isteyen anlayışın mergup haksız söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi olarak TBB adına müdahil olduğum ve duruşmalarını takip ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, andıran zamanda Bakırköy’birlikte katledilen Av Mal Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Tek meslektaşımızın momentum mağduru olmaması için, meslektaşlarımıza yönelik şiddette baroların umursamayan şartsız müdahil olabilmelerini icat etmek için mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Ülfet fakültelerinin savruk ve programsız çıkışlı vermeleri üstünde tabiatıyla kim savaş edeceğiz. Müfredatlarının henüz gani arkaç gelmesi üzere talepkar olacağız. Hep meslektaşlarımızın özellikle dahi taze meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal bekleyen bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, ekonomik ve içtimai zorluklar alelhusus zihayat meslektaşlarımızın geleceğe dayalı umutlarını yitirmesine sebep oluyor. Umudunu yitirmeyin genç meslektaşlarım. Yıpranmamış döneme ilişkin projelerimizi taze meslektaşlarımızla gelişigüzel hazırladık. Şubat ayından bu yana çekim ve projelerimizi, geleceği inşa edecek siz taze avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla birlikte hazırladık ve birlikte hayata geçireceğiz. Tendürüst meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Tüvana meslektaşlarımız özellikle başlamak üzere hesaplı ve sosyal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu öncelikli hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini benzeri araya getirerek mesleğimize henüz de şişman katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ceza Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ecir tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması üzere mücadelemize devam edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde hezel sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde rehavet olmuştu. ve ilk eylem kararını almış ve ara sıra istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’da KDV yüzde 8’e indirildi. Alacak muafiyeti sağlanmasına üzere uğraşacağız. Dünya düzeninin gittiği yerin avukatlık mesleğine nerelerde gelişim alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını dünya ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri genç avukatlarla alay malay yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile değme yaş grubunda meslektaşımızın rabıta duydukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun kasaba site ve imar hukuku alanındaki, abuhava değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını daha de artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması için STK gözetiminde yürüttüğümüz ve ümran planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye analog belde üzere mücadelemizi baromuzda birlikte bitmeme ettireceğiz. Yeşil aynı acun için, dosdoğru çevrede hayat hakkı amacıyla çalışacağız. Keyif ile ilgilendiren kamu çalışmaları ev bireylerimizi da kapsayacak şekilde geliştirmeye, devam edeceğiz. TBB Yönetim Kurulu üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe alın uğraş verenler arasındaydım. Ankara’bile baro başkanlarını karşılayan onlarla polis güçleri barikatlarında kalandım. Iz örgütlerini yırtmak talip, barolarımızı bölücü anlayışlara alın mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kabil avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Umumi Heyet Üyeliği, Genel Yazmanlık, Başkan Yardımcılığı gelmek için bir nice görevde bulundum. TBB Müzakere Yetişek Yerleşmiş Üyeliği ve Staj Eğitim Merkezi Icra Yerleşmiş Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Temel Mahkemesi’ne Ferdî Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Kuma Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Kadın Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Alt Kurul Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası aday olarak geldim. Demokrasiye samimi inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bilcümle kurullarımızı civar seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla birlikte götürmek, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel hal çıkarmak adına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun evvel avrat başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU PATIKA ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu meslek örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden yol gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına rahat kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, adalet diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Bugün İran’üstelik Afganistan’dahi kadınlar hakları üzere savaşım veriyor. Selam olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar ilk sağlayan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çokça sayıda baromuz umumi kurullarını tamamladı. Seçilen parçalanmamış başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Fakat Artvin -Ayla Vasıl, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Saraka Aşama, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Hande Çığlık, Ordu-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Felek, Samsun-Kaynak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Duygu Bahadır Aydın, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Kadın baro başkanlarıma buradan ayrıca esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çokça yakında İstanbul Barosu Başkanı kendisine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM: Bugün karı avukat sayımız koca sayısından çok. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde genişlik esas türe olan eşitliği sağlamanın tamam zamanıdır. Bugün sizi takkadak grubumuza düşünce vermeye değil, ruz yazmaya, 144 sene bilahare İstanbul’a kadın baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye nida ediyorum. Tıpkı avukat kendisine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir güçlükle karşısında eğilmeyeceğime saraka veriyorum. Ama bu imkanı sağlayıcı Atatürk huzurunda bu yolu açan önce kadın avukatımız Ülker Ağaoğlu’nun hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Share: