İstanbul’da 30 yıllık yöneticiliğin ardından tabii hayat üzere Bilecik’e yerleşti

İstanbul’dahi 30 yıl idarecilik eden Mehmet Aksoy, tabii tıpkısı yaşam amacıyla Bilecik’e yerleşmeyi seçti.

Tabiat sporlarına çocukluğundan bu yana bandaj duyan ve dağcılıkla uğraşan 56 yaşındaki Aksoy, otomotiv sektöründeki idarecilik kariyerinin ardından tabiatla çöz içe tutmak amacıyla arayışa girdi.

İnhisar ilçesine sadık Harmanköy’bile kısaca 3 kilometre uzunluğundaki Harmankaya Kanyonu’nun dibinde yer satın alıp kom evi inşa ettiren Aksoy, bir tane başına hem tabii yayın yetiştiriyor hem dahi arıcılık yapıyor. İstanbul’üstelik cıvıl cıvıl ailesi bazı hafta sonlarında Aksoy’un yanına geliyor.

Mehmet Aksoy, AA muhabirine, dört başı mamur benzeri doğanın ve tarıma ergonomik toprakların bulunduğu dar boğaz bölgesinde adeta gözlerinin içinin güldüğünü söyledi.

Bölgenin dağcılık sporuna makul olduğunu belirten Aksoy, “Ego dağcıyım. Tabiat sporlarını haddinden fazla seviyorum. Natür sporlarını yapabileceğim ve mutlu olabileceğim avlu ararken burayı tesadüfen buldum ve buraya oturma kararı aldım.” diye niteleyerek konuştu.

Harmanköy’ün hoppadak kanyondan ibaret olmadığını kaydeden Aksoy, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in zırh arkadaşı Abdullah Mihal Gazi’nin türbesinin üstelik bu köyde bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye’üstelik 600 metre rakımda çokça bir iki çığlık bulunduğunu ifade fail Aksoy, “Bura dağcılar için tıpkı behişt saha.” dedi.

“Büyükşehirlerde yemeden içmeden barınıyoruz, burada yaşıyoruz”

Aksoy, sabahları önceki aksiyon kendisine çevredeki sahipsiz hayvanları beslediğini, bahçesindeki günlük işleri yaptığını anlattı

Üzüm, ceviz, zeytin üretimi ve arıcılıkla uğraştığını, ihtiyacı olan göveri ve meyveleri yetiştirdiğini anlatan Aksoy, şöyle konuştu:

“Burada çok mutluyum. İnsan dört duvar ortada posta tası kabil apartmanlarda sürdürmek için yaratılmış ayrımsız enerjik değil. Doğayla iç içe barışık yaşadığınız antlaşma elan manidar oluyor. Ego burada mevsimleri hissediyorum. Çiçeklerin açmasını, yaprakların büyümesi sürecini yaşıyorum. Literatür ve kışın gelmesini burada yaşayarak görüyorum. İstanbul’birlikte yöneticilik yaptığım dönemde masamda bunların hiçbirini hissedemiyordum. Bu yaşıma kadar yaşadığımın üstelik farkında değildim. Büyükşehirlerde takkadak barınıyoruz, burada yaşıyoruz. Dünyada bulacağınız sunma pir madde doğada daim olmak. Tabiat parkının dibinde seyretmek elan sunturlu. Dünyada çevrilmiş bire bir kanyon Harmankaya. Burada süregelmek bahtiyarlık veriyor insana.”

Harmanköy Muhtarı Metin Zirve birlikte köyün tabii güzellikleriyle mahdut içi ve dar dışından haddinden fazla sayıda ziyaretçiyi ağırladığını dile getirdi.

Aksoy’u sık sık mülakat ettiğini anlatan Şahika, “Mehmet As köyümüzü seçti, iyi de yaptı. Zira bu bölgede bulabileceği arz yarar ve çoğalan toprağı seçti. O bundan sonra bizden biri. Onun kabil köyümüze büyükşehirlerden gelip yerleşenler oldu. Kanyonu ve natürel güzellikleriyle majör manzarası olan köyümüze herkesi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: