İsveç’in Türkiye’ye iade edeceği kişinin Okan Kale olduğu öğrenildi

İsveç’te online yapıt özne Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye dolandırıcılık suçundan reddetme etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı. Kermen’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’de 3 bankaya yönelik iri dolandırıcılığı suçlanması nedeniyle İsveç’e kaçtığı dökme haberde, Kermen’nin Haziran 2012’dahi sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kermen’nin İtalya’da 2 sene eğreti mülteci celse kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 yaş balaban İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kermen’nin bu dünyaevi sayesinde İsveç’te oturma ve say izni aldığına meni edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’dahi Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kermen’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı ifade edildi. Türkiye’ye reddetme edilmemek için ilmek değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale’nin ismini dahi Johan Gustavsson adına değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin ayyarlık suçundan al bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye’ye iade edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bir uzanım olduğunu söylemişti. Johansson “Erdemli Duruşma durumu seçme zamanki gibi inceledi ve iadeli amacıyla aynı engel olmadığına karar verdi.” şeklinde konuşmuştu. bahis konusu kişinin Türkiye’dahi 14 yıl cezaevi cezası bulunduğu aktarılmıştı.Share: