İtalyan tadım uzmanlarından Kilis zeytinyağına cemi rütbe

İtalyan tadım uzmanları, Kilis’te üretilen ve güç aromasıyla dikkati çeken zeytinyağlarının tadına baktı.

İpekyolu Kalkınma Ajansı’ndan (İKA) yapılan açıklamaya göre, Kilis ekincilik ekosisteminde şanlı bire bir yeri olan zeytinyağının rakiplik gücü, İKA destekleriyle artıyor.

İKA, Kilis zeytinyağının geliştirilmesine yönelik İtalya’nın Umbria bölgesine teknik düzentileme ziyareti düzenledi.

Zeytin ve zeytinyağı üreticilerine müteveccih planlı emek ziyareti kapsamında hem Kilis zeytinyağı tadım etkinliği düzenlendi hem de üreticilerin maharet eğitimler alarak ongun uygulamaları yerinde görmesine imkan sağlandı.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan İKA Genel Sekreteri Dr. Belgit Akyılmaz, zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin iyi uygulamaları ve yenilik transferi yapmalarına katkı bulmak amacıyla İtalya’nın Umbria bölgesine çalışma ziyareti düzenlediklerini belirtti.

Üreticilerin iş ziyareti kapsamında zeytin şet, ambarlama ve ambalajlama tesislerini ülfet ettiklerini tabir fail Akyılmaz, şunları kaydetti:

“İşletmecilerle görüşmeler gerçekleştirildi ve üretim hatları gezildi. Üreticilerimiz, sektörün bulunan durumu ve sektörü güçlendirmeye yönelik ölçülü çalışmaları yerinde görüp, zeytinciliğin geliştirmesine yönelik eğitimlere katıldı. Yaşıt zeytin bahçeleri müzakere edildi. İtalyan üreticiler birlikte bölgemizde üretilen zeytinyağlarını tatma imkanı buldu. İpekyolu Kalkınma Ajansı adına üreticilerimize kazandırdığımız hikmet birikimi ile üreticilerimizi Türkiye yüzyılına hazırlıyoruz.”

İtalya’nın önde gelen tadım uzmanlarından Mario Paola Gabusi ise daha ilk Türkiye’nin ayrımlı bölgelerinden mevrut zeytinyağlarını tatma imkanı bulduğunu belirterek, Türkiye’nin nitelikli zeytinyağı üretimi konusunda muhteşem mesafeler mezuniyet ettiğini ifade etti.

Share: