Iye Ağbaba: “Türkiye’nin Adı ‘Tuhaf Ölümler Ülkesi’ Bunun üstelik Yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba, “Tıpkısı ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maatteessüf, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz boyut bu. Türkiye’nin adı ‘yabansı ölümler ülkesi’ bunun dahi yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Malatya Saylav Ege Ağbaba, geçkin TBMM Umumi Kurulunda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Türkiye dünyanın tek coğrafyasında yaşanmayan ölümler ülkesi, farklı ölümler ülkesi. Dünyanın tek ülkesinde 21’inci yüzyılda soba gazından insanlar zehirlenerek ölmez. Dünyanın hiçbir ülkesinde yılda 800 hayat boğularak ölmez antika ölümler ülkesinde evet. Dünyanın hiçbir ülkesinde şofbenden sızan gazla ya dahi dünyanın hiçbir ülkesinde çadırda uyurken insanlar yanarak layemut. Dünyanın hiçbir ülkesinde yılda 500 dirilik cali alkolden kontekst ölmez. Dünyanın tek ülkesinde insanlar Erzurum’un göbeğinde, güneş salda donarak ölmez amma acayip ölümler ülkesinde bunların hepsi olur. Yeniden, dünyanın tek ülkesinde minibüsün ortamında insanlar boğulmaz. Çökmüş altında insanlar unutulmaz. Zaman bibi Elbistan’bile madenin altında, göçüğün altında 9 kişi cesetleri çıkarılmamış durumda.

“TÜRKİYE’DE HAYAT SUDAN UCUZ, AHIRET YOLCULUĞU ÇARPIK ÇURPUK”

Bire Bir ülkenin gelişmişliği o ülkedeki AVM sayılarıyla, yollarla, köprülerle ölçülmez. Ayrımsız ülkenin gelişmişliği o ülkedeki insanların kuşkusuz öldüğüyle ölçülür. Tıpkısı ülkenin gelişmişliği insanın yaşamına verilen değerle ölçülür. Gelişmişlik ‘Kazara elektrik direği düşer ölürüm’ diyerek korkmamaktır. Gelişmişlik, rögar kapağından düşüp ölüm akla gelmemesidir. Gelişmişlik balkonda otururken benzeri maganda kurşunuyla ölümün olmamasıdır. Trafikte, sokakta, kaldırımda, yatakta, balkonda ölüm branş geziyor. Hayat müft, ahiret yolculuğu yeryüzü basit misil. Dünyanın tek ülkesinde öz yatağına bina yapıldığı amacıyla yüzlerce koca layemut. Dünyanın hiçbir ülkesinde yüzlerce kayırıcı ölmesine karşın Türkiye’deki kabil aynı bir tane güç cezalandırılmamış kalmaz. Bu saydığım olaylardan geçtiğimiz yıl yaşanan Kastamonu ve Sinop’taki ölümlerden dünya birlikte tıpkı tek güç cezalandırılmadı. Dünyanın hiçbir ülkesinde insanlar evde otururken dominant basarak layemut. Hatırlayın, Samsun’de 2011 yılında TOKİ ev yapmış, insanlar evde otururken yeğin basıyor ve 9 dirilik ölüyor evin ortamında, 9 güç ölüyor. İstanbul’un göbeğinde yıllarca yönettiğiniz, rantını yediğiniz İstanbul’bile, yezitlik ettiğiniz İstanbul’dahi ayrımsız baskın baskını oluyor, içindeki kadın emekçilerle alay malay tamam 31 emanet ölüyor. Nerede ölüyor? Servis aracının içinde, selin içerisinde ölüyor.

“RASTGELE YIL YÜZLERCE ÇOCUK VE TÜVANA BOĞULUYOR. TEKRAREN OKULLARA YÜZME DERSİ KONULMASI İÇİN TEKLİF VERDİK”

Gelişigüzel yıl insanlar boğularak ölüyor. Yaz mevsimi gelince gençlerimiz, çocuklarımız ölüyor ülkeyi yönetenler her yıl bu ölümleri izlemeye bitmeme ediyor. Bu sene yalnız Adana’üstelik 28 gencimiz boğularak ruhsuz, geçen yıl 90 emanet boğularak durgun. Ne? İnsanlar dünyanın özge ülkelerinde ne boğularak ölmüyor? Çünkü gayrı ülkeler hazırlık alıyor. Hangi yapıyor? Milletvekili olduğum günden beri kanun teklifi veriyorum, okullarda yüzme dersi sınırlı kılınsın diye ama bu görmezden geliniyor ve maalesef bu yüzme kursları verilmediği için gençlerimiz ölüyor. Şunu söyleyeyim gelecek sene üstelik ölmeye devam edecek ama bilin ki gelecek yıl ilkokullarda yüzme dersi ilişkin olacak. Pekâlâ olsa sizin çocuklarınızı havuzlu villada oturuyor, elbette olsa sizinkiler havuzun karşısında pudra şekeri çekerek oturuyorlar, yoksul torlak sizin umurunuzda değil.

“6 YILDA 104 KİŞİ MAGANDA KURŞUNUYLA HAYATINI KAYBETTİ”

Her sene maganda kurşunuyla insanlar katlediliyor. Son altı yılda 104 insan katledilmiş. evet bu dünyanın değme ülkesinde olsa bir cezalandırılır; bu işe tedbir almayan, o silaha müsaade veren evet da vermeyen koca cezalandırılır amma bizde hangi hazırlık var ne ukubet var. Tekrar yeri gelmişken söyleyeyim, bu ferdî silahlanmaya alın sosyete olarak, Türkiye yerine hep alay malay cebin durmalıyız ve bu bireysel silahlanma konusuna hep bu arada tedbir almalıyız. Düğünlerde, maçlarda zırh havaya sıkılıyor, balkonda çayını içen tendürüst ölüyor.

“KAZANCI BEDİH’İ SOBADAN SIZAN GAZDAN KAYBETTİK. BU HEPİMİZİN UTANCIDIR”

Siz on paralık dünyanın tek ülkesinde yoksulluktan gaz bağlatamadığı amacıyla soba gazından, sobadan zehirlenip ölen âdem duydunuz mu evet? Bakın, öyle benzeri talih düşünün kim, Kazancı Bedih, Türkiye’nin bildirme yetişkin seslerinden birisi. Ocakçı Bedih ve eşi kuşkusuz öldü biliyor musunuz? Kazancı Bedih ve eşi sobadan sızan gazla, karbondioksitle öldü. Bu dahi hepimizin, herkesin utancıdır, yer çok de ülkeyi yönetenlerin utancıdır. Yaz gelince insanlarımız genişlemek üzere ölüyor, şita gelince insanlarımız intibak etmek amacıyla ölüyor.

“12 KIZ ÇOCUĞU YANARAK CAN VERDİ”

Anca aynı talih yarattınız ki aynı taraftan tıpkısı ekip zenginleşiyor, özge taraftan toplumun açık kesimleri yoksullaşmaya devam ediyor. Öyle benzeri kayırıcı tipi yarattınız kim maatteessüf bilahare varlıklı olan, çabuk ensesi kalın olan, kızıllık şekeri çekici, baş döndürücü arabalara binen tıpkısı toyluk yarattınız. Bu ülkede maalesef yok yoksul alperen çocukları okusun diye niteleyerek yurda verilir, 21’inci yüzyılda 12 yoksul torlak çocuğu cayır cayır yanarak ölüyor. Maatteessüf hangi ukubet var hangi tedarik var; tıpkı birlikte sıfır ayrımsız madde henüz var: Ülkeyi yönetenlerde vicdan yok.

“TÜİK’E BAKARAK NEDENİ BİLİNMEYEN 25 BİN ÖLÜM VAR”

Sirkeci’birlikte arabalı vapur vapurdan denize sakıt araçtan 6,5 yaşındaki Kraliçe ile anneannesi öldü. Kütahya’da suçu sadece yolda çapmak olan elektrik çarpmasında sonucunda 17 yaşında Ulak Pekuslu ölüyor, düzme içki zımnında yılda 500 herif ölüyor. Ulu Şeker’le gelişigüzel 2015 yılında Samatya Hastanesine gittik, inanamadık; bire bir anda 45 birey camit. TÜİK diyor kim; ‘Nedeni adsız 25.541 ahiret yolculuğu var, 25.541; kaza sonucu zehirlenme zımnında ölen emanet sayısı 689, kaza sonucu düşme zımnında ölen kişi sayısı 3.220.’ Sahte alkolden 500 birey ölüyor. Soylu’nun önergeye verdiği yanıta bakarak 2015-2022 yılları arasında 108.905 vatandaş zehirlenmiş.

“TÜRKİYE’NİN AĞIR ‘TUHAF ÖLÜMLER ÜLKESİ’ BUNUN BIRLIKTE YÖNETİCİSİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

İstanbul’un kalburüstü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği İstanbul’dahi, biricik metrobüs çarpışınca sizin taraftar medya hangi yapıyor? ‘İmamoğlu kaymakamlık yaptı’ diyor. Evet bu saydığım ölümlerin sorumlusu ki? Sizsiniz. Siz bakir başı yerde bulabilirsiniz, diyebilirsiniz kim: ‘Bizim günahımız yok, Azrail yaptı.’ Maşallah, manipülasyonda, algıda sizin elinize su dökecek tıpkı siyasal cereyan gelmiş değil. Bunun sorumlusu sizsiniz. Aynı ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maatteessüf, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz uzanım bu. Türkiye’nin adı ‘acayip ölümler ülkesi’ bunun de yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan.”

Share: