İyi Öğür Konya İl Başkanı: Politik ve Hamasi Paylaşımları ile Dolay Plana Çıkan Bir İsmin Rektör Yerine Atanması Fazlasıyla Yanlıştır

TANER ÖZAY

İYİ Öğür Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu, Konya Ustalık Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Osman Nuri Polat’in atanmasına reaksiyon gösterdi. Çelik’in AKP’nin trollüğünü yaptığını öne süren Tozoğlu, “Ustalık darülfünun niteliklerine makul sıfır, bilim adamı vasfına değil üstelik politik ve hamasi paylaşımları ile dolay plana sâdır bir ismin rektör adına atanması olağandan yanlıştır. Bu, şehrimizin üniversite kalitesini azaltacaktır. Öyle ki o üniversitenin içerisinde kuvvet partisine görüş vermeyen akademisyenler, erk partisine rey vermeyen öğrenciler ve personeller var. O rektör, hepsini afişlemek zorundadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’birlikte yayınlanan kararnameyle 15 ildeki 17 üniversiteye rektör ataması yapıldı. Nasıp yapılan üniversitelerden aynı tanesi birlikte Konya’de mevcut Konya Ustalık Üniversitesi oldu. Üniversitede 2018 yılından bu yana rektör olarak görev düz Babür Özçelik’in adına, bir üniversitesinin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde memur Prof. Dr. Osman Nuri Polat atandı. Üniversiteye rektör yerine atanana Osman Nuri Polat, sosyal iletişim araçları paylaşımlarının birinde, “Gerçekten Atatürk’ü tesmiye etmek talip sinagoga gitsin” demişti.

“BİR PROFESÖRDEN ZİYADE SELIM PARTİ İKTİDARININ TROLLÜĞÜNÜ GERÇEKLEŞTİREN BİR İSİM”

Paylaşımlarında muhalefeti eleştiren Osman Nuri Polat’in Konya Teknik Üniversitesi’ne rektör yerine atanmasına İYİ Tümen Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu tepki gösterdi. Atanan profesörün AKP’nin trollüğünü yaptığını savunan Tozoğlu, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz zaman, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör atamaları gerçekleştirildi. Bu çerçevede, şehrimizde kâin Konya Beceri Üniversitesi’ne de müderris ünvanlı Osman Nuri Polat isimli biri atandı. İlgili kişinin akademik çalışmalarını ve başarılarını beslemek istediğimizde, maalesef karşımıza aynı akademisyenden veya ayrımsız profesörden artma SELIM Öğür iktidarının trollüğünü gerçekleştiren aynı sima bundan sonra. Alışılagelen şartlar altında çıktı başarılı atamaların olmadığını, politik atamaların olduğunu hepimizi biliyoruz. Bu duruma bile maalesef alıştırıldık. Fakat akıbet atamalarda gördük ki seviye berenarı sakıt. Osman Nuri Polat’in paylaşımlarına baktığınız ahit, güya kuvvet partisinin benzeri kaymakamlık başkanından, il başkanından elan çok kudret partisini öven, aynı zamanda mugayir partilere yönelik tahkir edici ifadeleri paylaşan bir profil görüyoruz. Şehrimizin ustalık darülfünun ihtiyacını durdurmak üzere kurulan bu üniversitenin başına maharet üniversite niteliklerine akla yatkın olmayan, bilim adamı vasfına değil dahi siyasal ve hamasi paylaşımları ile ön plana çıkan benzeri ismin rektör yerine atanması fazlasıyla yanlıştır. Bu, şehrimizin darülfünun kalitesini azaltacaktır. Öyle ki o üniversitenin içerisinde erk partisine görüş vermeyen akademisyenler, kuvvet partisine fikir vermeyen öğrenciler ve personeller var. O rektör, hepsini çıkarmak zorundadır” dedi.Share: