Iz liselerinden yıpranmamış rekor

MİLLİ Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve maharet ortaöğretim kurumlarının, döner sermaye işletmesi kapsamında 2022 yılının önceki 8 ayında, güzeşte yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 243 sağlık artışı sağlayıp, 1 milyar 75 milyon TL dirimlik elde ettiğini söyledi.

Bakan Özer, yaptığı mukayyet açıklamasında, mesleki ve beceri eğitimde öğrencilerin aplikasyon becerilerine yönelik atılan adımların birlikte yapılan kanuncu tebeddülat sayesinde çığır liselerinin hem beşeri hem birlikte konuşu açıdan meyvelerini dallı güllü şekilde vermeye davam ettiğini söyledi. Özer, bu bağlamda mesleki eğitimde döner kapsamında gerçekleştirilen üretimlerden elde edilen gelirde 2021 yılına kıyasla 2022’nin geçmiş 8 ayında rekor bire bir artış sağlandığını belirtti. Mesleksel eğitimdeki dönüşümlerde önceliğin yetişek, istihsal ve istihdam döngüsünü pekitmek olduğunu vurgulayan Bakan Özer, “Bu anlamda attığımız adımlardan biri dahi döner sermaye kapsamında meslek liselerinde yapılan istihsal kapasitesini artırmaktı. Buna bakarak mesleki ve teknik lise kurumlarımızın 2021 yılının evvel 8 maaş bütün geliri 312 milyon 908 bin lira iken bu sağlık, 2022 yılının geçmiş 8 ayında yüzdelik 243 oranında artışla 1 bilyon 75 milyon lirayı aşarak eskimemiş aynı rekora ulaştı” dedi.

SUNMA ÇOK GELİR İSTANBUL, ANKARA VE GAZİANTEP’TENÜretimden arz çok gelir sağlayan geçmiş 3 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve Gaziantep olduğunu belirten Bakan Özer, “Mesleki ve teknik eğitim bilimi kurumlarının 8 ayda yaptıkları üretimlerden İstanbul 117, Ankara 105 ve Gaziantep ise 91 milyon lirayı fazla sağlık elde etti. Sabık sene ayrımsız dönemde İstanbul 41, Ankara 31 ve İzmir kestirmece 15 milyon teklik dirimsel sağlamıştı. Okullar bazında yapılan istihsal sıralamasında ise 25 milyon 255 bin teklik üretimle Gaziantep Martir Kamil Beylerbeyi Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesinin 1’inci, Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi 22 milyon 90 bin liralık üretimle 2’nci ve İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleki ve Teknik Rum Lisesi 21 milyon 383 bin teklik üretimle 3’üncü sırada” dedi.

2022 yılının ilk 8 ayında en çok dirimlik elden eden evvel 3 okulun araç meşrubat hizmetleri, bilişim teknolojileri, elektrik elektronik teknolojisi, uyuşturucu teknolojisi, kimya teknolojisi, makine teknolojisi, mobilya ve çöz mekan tasarımı alanlarında istihsal yaptığını bildiren Vekil Özer, araç içecek hizmetlerinde 256 milyon 794 bin, möble ve iç mekan tasarımında 207 milyon 487 bin, konaklama ve gezi hizmetlerinde 126 milyon 198 bin, kimya teknolojisinde 87 milyon 510 bin ve bilişim teknolojilerinde 68 milyon 765 bin liralık sağlık elde edildiğini belirtti. Icra Vekili Özer, bu süreci başarıyla tay tay arabası Mesleksel ve Teknik Eğitim Bilimi Genel Müdürlüğü, mecmu il müdürleri, ekol yöneticileri, sarıklı ve öğrencilere teşekkür etti.

Share: