İzmir merkezli dolandırıcılık operasyonunda 5 aynasız tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen ayyarlık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca ayyarlık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye irsal edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Başka zanlılar ise adli kontrol neredeyse başıboş bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları akseptans etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin içtimai medya hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine periyot yapanlara dahi sahte dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden müşavirlik ücreti adı altında dünyalık talep eden şüphelilerin, kanuni olduğunu belirtmek için Adalet Bakanlığının cali genel ağ sitesi görüntülük resimlerini üstelik paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde çokça erdemli miktarda nahak yere kazanç elde ettikleri belirleme edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal iletişim araçları hesaplarında bile sahte dekontlar ile erdemli miktarda gelir elde ettikleriyle ait paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ait toplumsal iletişim araçları hesaplarından erdemli ekonomik “forex” yatırımıyla ilgilendiren paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda yapışık kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden efdal vergi vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında mal murat ettikleri, bu kişiler için haddinden fazla mal kazandıkları yönünde düzme dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri amacıyla “alacak ve dosya masrafı” adı altında sevap istedikleri ve işlemlerin kanuni olduğuna beyan etmek üzere Doğruluk Bakanlığının resmi gelgel logosunu ve internet sitesine ait ekran resimlerinin olduğu doküman ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 kaba üzerine bakı kararı verilmişti.

İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin, Trabzon ve Van’birlikte 16 Eylül’de düzenlenen eş anlı operasyonlarda 19 kuşkulu gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’de 9, ülke genelinde 121 kişiyi dolandırıp kestirmece 1 milyon 800 bin teklik nahak rüşvet elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: