İzmirli şehidin ismi Van’daki kütüphanede yaşatılacak

Van’ın Özalp ilçesindeki lisede oluşturulan kütüphaneye şehit çeri Kerem Oğuz Erbay’ın ismi verildi.

İzmir’dahi ruhlu fahri üç dinç, “Martir Kütüphaneleri Projesi” kapsamında ilçedeki Üst Dönerdere Rum Lisesinde kütüphane oluşturmaya karar verdi.

Okulun abes aynı odasına raflar yerleştiren gönüllüler, kitaplarla doldurdukları kütüphaneye 2010’üstelik Hatay’da şehit olan İzmirli er Kerem Oğuz Erbay’ın adını verdi.

Kaymakam ve Şehremaneti Komutan Vekili Muhammed Tehlikesiz Nasır, kütüphanenin açılışında, vatan için canını feda eden şehitlere seçme ahit gönül borçlusu olduklarını söyledi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının çokça bulunmaz olduğunu belirten Nasır, “Sevgili öğrenciler, bu kütüphaneden her betik aldığınızda, burada kânunuevvel geçirdiğinizde benzeri zamanda şehidimizi dahi garip etmiş olacaksınız. Onun isminin Dönerdere Mahallesi’nde unutulmasına sizler bariyer olacaksınız.” dedi.

Proje Genel Koordinatörü Ahmet Sağlıklı Pozan dahi proje kapsamında 29’uncu kütüphaneyi Özalp ilçesinde oluşturduklarını rapor etti.

Kütüphanenin kurulmasında Göztepe Spor Kulübü ve taraftarından destek aldıklarını anlatan Pozan, “Tahminî 2 bin kilometre öteden, ülkemizin ayrımsız ucundan sair ucuna gelerek katalog dayamak bizleri haddinden fazla bahtiyar etti. İlk kez bu büyüklüğünde ağırbaşlı ayrımsız ilgiyle karşılaştık. Özalp halkına çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehidin ağabeyi Onur Erbay de ” Türkiye’nin sunu batısından genişlik doğusuna böyle aynı projenin içre tutmak beni çokça duygulandırdı ve gururlandırdı. İnşallah bu katalog ve bu kitapları okuyan kardeşlerimiz vatanına, milletine adamakıllı birer taze olurlar.” diye konuştu.

Programa, İlçe Küme Komutan Vekili Teğmen Eyüp Ayaz, İlçe Açıkgöz Komutanı Binbaşı Duran Vuranok, İlçe Milli Yetişek Müdür Muavini Mustafa Kızılkaya, meslek müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.Share: