Japonya’da ocakta son 41 yılın en faziletkâr pahalılık artışı gerçekleşti

Japonya’da çekirdek Tüketici Karşılık Endeksi (TÜFE), yükselen enerji ve kabak özellik maliyetleri sonrası Sülale 2023’te, önceki yılın aynı ayına nazaran yüzdelik 4,2 yükseldi.

İçişleri ve İletişim Bakanlığının açıkladığı verilere göre, değişebilir genç azık ürünleri dış tutulduğunda, Japonya’da para şişkinliği yükselişini sürdürüyor.

Yükselen enerji ve kabak bap maliyetlerinin etkisiyle, Eş 2023’te Japonya’da atom çekirdeği TÜFE, Ocak 2022’ye kıyasla yüzde 4,2 çoğalma kaydetti.

Bu devlet, tüketim vergisi artışlarının etkisi dünya tutulduğunda Japonya’da akıbet 41 yıldır kaydedilen sunma faziletli pahalılık çoğalma hızı olarak dikkati çekti.

Sülale 2023 üzere açıklanan verilere göre Japonya’da gıda fiyatları yüzdelik 7,4 artarken, kent gazı fiyatları yüzde 35,2 ve hareketlilik fiyatları yüzdelik 20,2 yükseldi.

Enflasyon artışının nedenleri ortada, enerji ve idmansız özellik maliyetlerinin yükselişi ile döviz kurları karşısında Japon yeninin aralıklarla yaşadığı ayar kayıpları gösteriliyor.

Share: