Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun feshi davasına bitmeme edildi

Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin, yasa ve ahlaka aykırı faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla açılan kapatma davasının görülmesine bitmeme edildi.

İstanbul 13. Temel Hususiyet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, müddeialeyh derneğin avukatları, başbuğ ve yardımcıları, temsilcileri ile ara sıra illerin baro temsilcileri katıldı. TBMM Eş Eş Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Jale Işıklı Süllü, İsveç ve Hollanda konsolosluğundan temsilciler de duruşmayı izleyici kendisine izleme etti.

Duruşmada hazır mevcut Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ile Önce Füru ve Kadınlar Derneği avukatları feri karışan talebinde bulunurken, Türkiye Karı Dernekleri Federasyonunun davaya müdahillik gelmek amacıyla başvurduğu öğrenildi.

Duruşmada meze alan Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin avukatları, metres davasının hukuka hilaf olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini, davanamedeki iddiaların tabir özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

Avukatlar, mahkemeye sundukları listedeki tanıkların dinlenilmesini istedi.

Müdahillik talepleri akseptans edilmedi

Muğla’da maktul Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, müdahillik talebinde bulunarak, “Kaynak kaybolduğu zaman Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu âlem vardı. Türkiye’da kapatılması müstelzim haddinden fazla dernek var. Bunlar kapatılacağı yerde insanlığa hayır, halka bakım fail bu derneğin lağvedilmek istenmesini anlamıyorum.” dedi.

Boşanmak istediği eşi vasıtasıyla İstanbul’da öldürülen Saygıdeğer Göçmen’in kızı Deren Melis Göçmen de müdahillik talebinde bulunarak, “Annemi 2013’te kaybettim. O günden bu güne kadar zemin yanımızdan ayrılmadı. Annemi kaybettikten sonra ölmeyi istedim, internette kendimi bittabi öldürebilirim diye aratırken kadınları elbet yaşatırız diye aratmaya başladım. Tığ, tığ diyorum çünkü yıllardır bu platformun üyesiyim.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, mahkemeli derneğin bildirdiği tanıkların beyanlarının alınabilmesi amacıyla adreslerine davetiye gönderilmesine hükmetti.

Müdahillik taleplerinin reddine değişmeyen veren duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Duruşma öncesi ve sonrası İstanbul Hak Sarayı uğrunda toplanan Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, matbuat açıklaması yaparak, davaya reaksiyon gösterdi.

Davanın konusu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Sormaca Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 tarihli yazısında, Şişli Kurtuluş’ta neşelilik gösteren Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hakkında şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor.

Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, “karı haklarını dulda kisvesi altında karı mevhumunu, kadınları ve çocukları yok sayarak parçaladığı, bu eşhas üzerinden yarar elde ettiği, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Cumhurbaşkanı karşı taşlama söylemleri olduğu, aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı, bozuk HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak kabilinden isimlerle yıldırı faaliyetine katılan kadınları savunarak ürün yaptığı” bildirilerek, gereğinin yapılması isteniyor.

Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin amacına, yasa ve ahlaka marjinal faaliyetlerle mevzuata marjinal cıvıltı gösterdiği tamlanan davanamede, derneğin feshine karar verilmesi talep ediliyor.

Share: