Kahramanmaraş’ta yaz konserleri kapsamında sanatkâr Zara manzara aldı

Kahramanmaraş’ta düzenlenen yaz konserleri kapsamında Türk Folk Müziği sanatçısı Zara konser verdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince Milli İrade Meydanı’nda planlı programda, hayranlarıyla mülaki Zara, müstehap şarkılarını seslendirdi.

Yaklaşık 2 buçuk saat sahnede artan Zara, izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Konserde Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, Zara’ya çiçek verirken, eşi Leyla Güngör’de kentin coğrafi belen tescilli ürünü olan koz oyma kasa ödül etti.

Komutan Güngör, yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın ekin, danışma, literatür ve bir nice alanda civar plana çıktığını dile getirdi.

Şehremaneti namına kentin kültürel değerleri çokça önemsediklerin dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

“Türk el müziğimizi amiyane çokça iyicene seslendiren ve temas antlaşma dinlediğimiz Zara hanımı misafir etmekten bahtiyarlık duyuyoruz. Biz bu topraklarda Küçük Asya coğrafyasında tıpkısı hikaye sürdürüp geliyoruz. ‘İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım’ diyen Aşık Mahzuni’den, ‘Lambada titrek alev üşüyor’ diyen Abdurrahim Karakoç’tan ve tığ bir hikayeyi asırladır sürdürüp geliyoruz. Türkülerimizde hasret var. Türkülerimiz üstelik alplık var. Tabi bu kültürümüzü sanatımızı geçmişten aldığımız değerlerle henüz gelecek yırtılmak keyiflendirmek ve bunları gelecek nesillere aktarma etmek bizim borcumuz. Kahramanmaraş koşuk ve edebiyatın başkentidir.”

Konserde, Kova Mahzuni Şerif’in “İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım” türküsünü Zara ve Başkan Güngör gelişigüzel seslendirdi.

Sanatçı Zara ve orkestranın performansı müzikseverler vasıtasıyla mufassal süre alkışlandı.Share: