Kalabalık, Giresun ve Trabzon’da eskimemiş sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kalabalık, Giresun ve Trabzon’de avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Ordu’birlikte tekneleriyle şeb denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, ayrımlı türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, mezgit, barbun, tirsi ve palamut satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık yapan Ferhat Dönek, AA muhabirine, sezonun umdukları kadar başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın hamam olması. Deniz suyu sıcaklığı dolayısıyla pelit beklenildiği kadar değil amma havaların serinlemesiyle beraber eli nimetli miktarda palamut bekliyoruz. Daha sonraları hamsi ve çinekop olur.” dedi.

Denizden bol miktarda istavrit çıktığını ifade fail Caygın, “Tezgahlarda mezgit, barbun ve tirsi var. Antrparantez levrek, çupra, alabalık, somon kültür balığı. Tavuk Balığı ve barbunun kilosu 100 liralık. İstavrit 50, tirsi üstelik 35 liraya satılıyor. Eli Nimetli miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen dahi vatandaşın balıktan beklentisinin geçmiş günden seçme tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda bol olan balık çeşidinin, evvel gecenin mahsulü istavrit olduğunu tamlayan Türkmen, “Vatandaş pelit bekliyordu ama bahir suyunun sıcaklığından o nadir oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun üzere havaların soğumasını az buçuk elan bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’da üstelik balıkçılar av yasağının sona erdiği evvel tün istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, alelhusus palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabahleyin saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık özne Misyon Önal, av yasağının kalkmasıyla birlikte civar balıkçısının yeniden denize açıldığını söyledi.

İlk geceleyin pelit avcılığı yapılamadığını belirten Önal, teknelerin barınaklara birkaç dahi olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü tabir etti.

Önal, ilerleyen süreçte avcılığın artmasını beklediklerini dahi sözlerine ekledi.

Giresun’dahi tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’bile üstelik yıpranmamış av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel tün denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, yeni sezonun geçmiş gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve sivri avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonradan kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’ne getirilen balıklar gücük sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem bile vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 liralık beyninde değişen fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Fert Örseloğlu, tezgahlara bir çoğu az miktarda olsa birlikte 12-13 zümre balık geldiğini, 4-5 dönme bilahare çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu yıl eli nimetli olacağına inanıyorum. Şu an denizde tenevvü görünüyor ama ilerde hangi olacağını Tanrı bilir. Göstergeler şu zaman balığın bol olduğunu gösteriyor. Biz da bekliyoruz. Balık mübarek evet, vatandaş mübarek bereketli tüketir, biz da bereketli mübarek satarız. Belki İstanbul ve Sinop tarafında hamsi gibi amma bizim bu yakınlar üzere elan erken. Dokuzuncu ay hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci kocaoğlan görmesi lazım ki portföye girsin. Şu dakika palamudun sezonu. Biz de palamudu bekliyoruz, inşallah palamut bize gülecek.”

Süleyman Çakırdoğan dahi istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu zaman verimli miktarda istavrit satacaklarını tabir etti.

Balık satın kayran Barış Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk ki mevsim açılmış, biz birlikte balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. Bildirme çokça hamsi tüketiyoruz amma hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan de hamsi amacıyla geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının fiyatlı görünmesine rağmen günün şartlarına bakarak normal olduğunu söyledi.Share: