Kalifiye ayyarlık suçundan yargılanıyorlardı! Safiye Soyman ve eşi Faik Öztürk aklanma etti

Safiye Soyman ve Faik Öztürk çiftinin 2016 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Berrin Canbolat adına kurdukları SF Müzik Imal Besin Turizm İnş. Tic. Ltd. şirketi üzerinden çokça sayıda kişiyi dolandırdığı sav edildi. Ortaklık üzere tahminî 100 bin TL mesabesinde ürün tedariki için geçim özne Eskişehir’üstelik bir üretim tesisi sahibi vatandaşın şikayeti üzerine Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca anket başlatılmıştı. Soruşturmanın tamamlanmasının peşi sıra hazırlanan iddianame Eskişehir 1. Ağırbaşlı Cezası Mahkemesince kabul edilmişti.

10 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYORDU

İddianamede sanıklar Safiye Soyman, Üstün Öztürk ve Berrin Canbolat üzerine ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 yıldan 10 yıla büyüklüğünde mahpushane ve 5 bin çağ adli nakdî ceza istendi. Antrparantez cumhuriyet savcısı, suçun ‘zincirleme’ unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle 3 sanık amacıyla bile verilecek cezanın dörtte birinden, dörtte üçüne kadar artırılması kâm etti.

SAVCI MÜTEALAADA BERAAT İSTEMİŞTİ

Eskişehir 1. Tehlikeli Ukubet Mahkemesinde görülen davanın üçüncü duruşmasına sanıklar Safiye Soyman, Üstün Öztürk ile Berrin Canbolat katılmadı. Taraf avukatları mahkeme salonunda amade bulundu. Davaya ilgili asıl hakkındaki mütalaasını veren mahkeme savcısı, sanıkların hileli davranışlarla katılanı aldatıp yayın aldıklarına dayalı değişmez tanıt elde edilememesi, üzerlerine ertelenmiş suçu işlediklerinin sabit olmaması cihetiyle Safiye Soyman, Faik Öztürk ve Berrin Canbolat amacıyla değişik aklanma talebinde bulundu. Duruşma heyeti, katılan vekiline mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için süre verilmesine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Eskişehir 1. Kilolu Ukubet Mahkemesinde görülen davanın 4’üncü duruşmasında taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Esas hakkındaki mütalaaya cebin avukat beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan duruşma heyeti; sanıklar Safiye Soyman, Mehmet Yüksek Öztürk ve ortaklık yöneticisi olduğu argüman edilen Berrin Canbolat için yüklenen fiilin kanunda cürüm namına tanımlanmamış olması dolayısıyla sanıkların ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan beraatına hükmetti.

“İDDİALARIN AĞIZ AĞIZA ASILSIZ VE IZDIRAP NİYETLİ OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR”

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklamada kâin Üstün Öztürk’ün avukatı Aysun Arık, “Eskişehir’bile yaşanan bu bahtsız dava, müvekkillerim açısından sonuç mertebe yıpratıcı tıpkısı sürece etken oldu. Ama yapılan enstantane böylelikle kendilerine direnç edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, haksız ve beyninde yanlışlık oluşum eden her eylem olmadığı üzere müvekkilim açısından bile bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini mucip seçme dayanak bulunmadığı, yapılan iddiaların tamamen asılsız ve haksız ve yara niyetli olduğu kanıtlama edilmiştir. Adalete seçkin zaman yeter olmak gerekiyor. Tabiatıyla tığ avukatların görevi bu yargılamalarda bittabi ki tığ bu savunmaları yapacağız. Haddinden Fazla şükür bu belirgi bizi haddinden fazla bahtiyar etti. Aklanma kararı verildi. Herhangi Bir açından, Safiye Karı açısından ve başka iştirak yetkilisi açısından haddinden fazla şükür olması müstelzim buydu filhakika” diye niteleyerek konuştu.

“ELAN BAŞLANGIÇTA İDDİALARLA İLGİLİ TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ”

Beraat kararını değerlendiren Safiye Soyman’ın avukatı Âşık Gürhan, “Burada müvekkilim Safiye Soyman’a ait atılmış suçlarla ilişik, atılı iddialarla ilişik henüz başlangiçta Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla takipsizlik kararı verilmişti. Bu takipsizlik kararına yapılan itiraz dahi reddedildi. Burada Türe Bakanlığı yetkililerimizin yapmış olduğu ayrımsız kıymetlendirme neticesinde tekrardan Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla tıpkısı savca sıralama edildi ve savca sonrasında müdrike açıldı. Tabi iddianameyi tanzim eden savcılık kararına tekrar bu iddianamenin tanzim edilmesi noktasında düşünce bildiren Doğruluk Bakanlığı yetkililerine saygımız sonsuz. Sonuçta tıpkı entelekt, anket makamı. Devlete saygısı bitmeyen olan erat olarak seçkin şey söyleyemeyiz. Ama usa vurma içerisinde dahi müvekkilim Safiye Soyman hanımefendinin kesinlikle müşteki firma namına gözüken firmayla sızlanan olarak gözüken firmayla seçkin ilişkisi olmadığı, sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, değme şekilde ticari aksata içerisinde benzeri araya gelmediğine ilgili biz somut delillerimizle gelişigüzel usa vurma makamına bilcümle savunmalarımızı, hep delilerimizi ibraz ettik ve usa vurma makamı birlikte konkre delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz için beraat kararı verdi” dedi.

Share: