Karabük’ten zelzele bölgesine müzaheret

Karabük’te “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Valilikten yapılan açıklamada, AFAD Başkanlığı aracılığıyla deprem bölgesindeki vatandaşlar üzere siparişi sunulan çadırların kentte faaliyet gösteren nesiç fabrikasında dikildiği belirtildi.

İlk etapta 20 bin çerge siparişi aldıklarını bildiren üretimevi sahibi Mehmet Teke ile imalathaneyi gezen Vali Fuat Gürel, dikilen eş çadırı inceleyerek, çalışanlara özverili çalışmaları için teşekkürname etti.

Depremzede füru için oyuncak yaptılar

Safranbolu Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Safranbolu Kardeş Evran Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi Möble ve İç Mekan Tasarımı alanı sarıklı ve öğrencileri vasıtasıyla zelzele bölgesindeki dallar amacıyla tasarlanan oyuncakların yapımına çabukça devam edildiği belirtildi.

Ayrıca Safranbolu Ahali Eğitimi Merkezi’nde fahri öğretmenler, usta öğreticiler ve kursiyerler marifetiyle zelzele bölgelerinde kullanılmak üzere uyku tulumu dikiliyor.

Meslek liselerinde üretilen 150 soba depremzedelere gönderildi

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Mesleksel ve Teknik Küçük Asya liselerinin depremlerin yaralarını görmek amacıyla var kuvvetiyle çalıştığı belirtildi.

Karabük Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi ile Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Maharet Rum Lisesi maharetli, sarıklı ve öğrencilerince çadır kentlerde artan depremzedelerin ısınma ihtiyaçlarını bastırmak üzere araziye ve belirtik havaya akla yatkın soba üretimine başlandığı ve 150 sobanın Vilayet koordinesinde zelzele bölgelerine ulaştırılmak üzere yola çıktığı bildirildi.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde otağ anaokulu kuruldu

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, meslek liselerinin öğretmenleri ve personelinden oluşan 15 kişilik ustalık ekibin Gaziantep’in İslahiye ilçesinde oba anaokulu kurduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Bakanlığımız koordinasyonunda İslahiye’de serbest kapsamlı mesai gerçekleştiren maharet personelimiz oba anaokulu kurarak vizon öğrencilerimizin yüreklerini ısıttılar. Minik öğrencilerimizin ilişki odağı olan deri anaokulunda fahri öğretmenlerimiz onlarla sevinçli ant geçirerek, afetzede çocukların sarsıntı travmasını atlatmalarına yardımcı oluyor.” ifadelerine düz verildi.

Share: