Karadeniz’de 20 yıpranmamış mantar türü keşfedildi

MAŞRIK Karadeniz’in faziletli kesimlerinde, 7 yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu dünyada varlığı isimsiz 20 mantar hastalığı türü keşfedildi. Kendisi üzere bir nice âlim ile mantarlar üzerinde araştırı işleyen Trabzon Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Ünlü, “Makale namına yayınladık ve isimlerini ‘Dünya Mantar Hastalığı Bankası’na bildirerek, ülkemizin mantar çeşitliliğine katkıda bulunduk. Bizim çalışmamızla birlikte varlığı ilk defa keşfedilen yalan sayısı, 35’e artık” dedi.

Gün Doğusu Karadeniz’in efdal kesimli plato ve ormanlarında 2015’ten bu yana ölçülü araştırmalar sonucunda, dünyada varlığı bilinmeyen 20 yeni mantar hastalığı türü ortaya çıkarıldı. Bu mantarlara keşfedildiği yörelerden esinlenilerek, ‘gymnopus trabzonensis’, ‘clitolyophyllum akcaabatense’, ‘lyophyllum turcicum’ kabilinden isimler verildi. Dünyada bildik fakat Türkiye’dahi ilk kez keşfedilen 150 mantar hastalığı türü üstelik ‘eskimemiş araç’ adına biyoçeşitliliğe kazandırıldı.

TÜRKİYE İÇİN 150 YENİ KAYIT Kendisi kabilinden bir nice âlim ile alay malay mantarlar üzerinde araştırma işleyen Trabzon Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Ünlü, dünya genelinde 300 sene süren tetkikat yapıldığını, bunun sonucunda 150 bin mantar türünün ‘Dünya Mantar Bankası’na kaydedildiğini söyledi. Türkiye genelinde birlikte akıbet 100 yılda yapılan araştırmalarla 4 bin huy mantarının ‘Türkiye Yalan Listesi’ne kazandırıldığını tamlayan Prof. Dr. Ünlü, “Karadeniz Ustalık ve Trabzon Üniversitesi’nin katkılarıyla tığ bile dünyada varlığı tanıdık 150 yıpranmamış anahtar mantar hastalığı türünü Türkiye’dahi ilk kez tespit ettik. 2015 yılından beri yaptığımız yer ve laboratuvar incelemeleri sonucunda 20 devam mantarın üstelik dünyada ilk defa keşfini yaparak, bilimsel isimlerini verdik. Makale olarak yayınladık ve isimlerini ‘Dünya Mantar Bankası’na bildirerek, ülkemizin yalan çeşitliliğine katkıda bulunduk” dedi.’KEŞFEDİLEN MANTAR SAYISI 35’E ÇIKTI’Biyoçeşitliliğin ülkeler için yer kebir katıksız zenginliklerden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sesli, “Bu mantarlar, elan ilk keşfedilmemiş. İlk defa Şarki Karadeniz yöremizde bulduk. Bizden ilk büyüklük genelinde yapılan eksiksiz çalışmalarda 15 eskimemiş mantar türü keşfedilmiş. Bizim çalışmamızla gelişigüzel varlığı ilk kez keşfedilen mantar hastalığı sayısı, 35’e artık. Bu son bize Şarki Karadeniz’in yalan çeşitliliğinin zenginliğini ortaya koyuyor” diye niteleyerek konuştu.YÜZDE 90’I TRABZON YAYLALARINDAN

Bazı mantarın isimlerine, keşfedildikleri yörenin ismini verdiklerini nâkil Prof. Dr. Sesli, “Trabzon ve ilçeleri ağırlıklı başlamak için Giresun ve mümasil ilçelerine gittik. Yüzde 90’ını Trabzon yaylalarından topladık. Trabzon’üstelik bulduğumuz tıpkı mantara, ‘Gymnopus trabzonensis’, Akçaabat’ta bulduğumuz bir mantara de ‘Clitolyophyllum akcaabatense’ ismini verdik. 2015 yılında önce keşfettiğimiz mantarlardan birine da ‘Türk mantarı’ anlamına mevrut ‘Lyophyllum turcicum’ ismini vermekten mutluluk duyduk. çıktı yapılması gereken bu mantarların hesaplı, farmakolojik ve besinsel gayeli değerlendirmesi amacıyla ait araştırmacıların yapacağı icraat” dedi.Share: