Karadeniz’de hamsi bereketi

Karadeniz açıklarında avlanan balıkçılar teknelerini hamsiyle doldurdu. Tarlaağzı Balıkçı Barınağına yanaşan teknelerdeki tonlarca hamsi saatler süren çalışmalar sonucu geçmiş kasalara sonradan kamyonlara yüklendi.

Gece saatlerinde Günindi Karadeniz bölgesinde avlanan balıkçı teknelerinin ağları hamsiyle doldu. Ağlarına dolan hamsileri ambarlarına calip balıkçı tekneleri sabahın geçmiş ışıklarıyla gelişigüzel Bartın’ın Amasra ilçesine tutkun Tarlaağzı Balıkçı Barınağına yanaştı.

Önce kasalara alınan hamsiler daha sonraları buzlanarak kamyonlara yüklendi. Onlarca teknenin yanaştığı barınakta balıkçı teknelerinde görevli tayfaların mesaisi saatlerce sürdü.

Tarlaağzı Balıkçı Barınağına yanaşan teknelerde toplamda 375 ton hamsi olduğu öğrenildi.

Yaklaşık bin kasa hamsi avladıklarını ifade eden Kocareis isimli teknenin kaptanı Ümit Aslantürk, “İlk yeniden beri daha er bekliyorduk. Hamsi amiyane tıpkısı gecikti. Hamsiyi bire bir ay başlangıçta falan bekliyorduk. Çok geç kaldı ve bu aralar kullanılmamış çıkmaya başladı. Şu anda bin kasaya yakın tuttuk bu akşam. Tığ tıpkı kamer daha sürmesini bekliyoruz hamsinin. Elan bile irileşmesini bekliyoruz. Şu dakika zaten çeşit balık var içinde istarvitte elinin körü. Tığ bunun ayrılmasını bekliyoruz. Çabucak hamsi olmasını bekliyoruz yani. Totalde 20 – 25 bin tutulmuştur sandık adına” dedi. – BARTIN

Share: