Karaismailoğlu: “Fiber şekil uzunluğu 1,5 milyon kilometreye ulaşacak”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, erte Yusufeli Barajı’nda 69 kilometre mecmu kere içerisinde 56 kilometre tünel ve 2 bin 500 metre uzunluğunda viyadüklerin açılışını yapacaklarını belirterek, “Peşi Sıra Balkı Tutak Yolu’nun ve cumartesi haset bile Konya Eğiste Hadimi Viyadüğünün açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının ve ilişik kuruluşların 2023 yılı bütçesine ilgilendiren yaptığı sunumda, Türkiye’nin, havalimanları toplam bulaşıcı trafiği sıralamasında dünyada altıncı, Avrupa ülkeleri içerisinde ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Yozgat Hava Meydanı ve Bayburt Gümüşhane Hava Meydanı projelerinin çalışmalarına anında devam ettiklerini vurgulayarak, “Çukurova Havalimanını Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçiriyoruz, yapımı bir lahzada bitmeme ediyor. Şubatta açmayı planlıyoruz. Kayseri ve Malatya’ya kullanılmamış terminal binaları kazandırıyoruz. İstanbul hava meydanı bu sene 10 ayda ağırladığı mecmu 54 milyon gelgeç, 351 bin uçuşu ve bakım kalitesiyle dünyanın sunu ferah havalimanları ortada 1 numaraya yükseldi.” diye niteleyerek konuştu.

Karayollarında ise bölünmüş misil uzunluğunu 28 bin 816 kilometrenin üstüne çıkardıkları bilgisini veren Karaismailoğlu, 3 bin 665 kilometre bölünmüş yol inşaatının devam ettiğini söyledi.

Ülke genelinde 2003 öncesi 50 kilometre toplanmış karayolu tüneli bulunduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, yarın bakımından akarsu tutmaya başlayacakları Yusufeli Barajı çevresinde takkadak 56 kilometrelik tünel yaptıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, “Yarın Yusufeli Barajı’nda 69 kilometre hep nöbet içerisinde 56 kilometre tünel ve 2 bin 500 metre uzunluğunda viyadüklerin açılışını yapacağız. Arkası Sıra Dert Kabza Yolu’nun ve cumartesi günü birlikte Konya Eğiste Hadimi Viyadüğünün açılışını gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Toplam tünel uzunluğunu 663 kilometreye çıkardıklarını tamlayan Karaismailoğlu, 458 kilometre uzunluğundaki 127 karayolu tünel çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

” Avrasya Tüneli’nden 67,7 milyon vasıta geçti”

Nazır Karaismailoğlu, Marmara Bölgesi’nde oluşturulan otoyol ringinin kebir aynı parçası olan 400 kilometre uzunluğundaki Şimal Marmara Otoyolu ile transit ve denge trafiğini İstanbul- Kocaeli Sakarya kent merkezinden uzaklaştırmış olduklarının altını çizdi.

Avrasya Tüneli’nden bugüne kadar 67,7 milyon dil geçtiğini vurgulayan Karaismailoğlu, günlük 130 bin aracın geçtiği Müşkül Odalık Sağlıklı Köprüsü ve günce 60 bin aracın geçtiği Avrasya Tüneli olmasaydı, İstanbul trafiğinin “ağız ağıza kilitli, kıpırdamaz halde” olacağı değerlendirmesini yaptı.

Karaismailoğlu, İstanbul- İzmir Otoyolu yapılmasaydı, çarkıt yolun kapasitesini doldurması cihetiyle, gezi hızının saatte 40 kilometrenin altına düşeceğini ve gezi süresinin 8,5 saatten 14 saate çıkacağını aktardı.

Günde ortalama 55 bin aracın geçtiği Osmangazi Köprüsü yapılmasaydı, saatler süren arabalı yolculuğunun birlikte yüzdelik 80’inin gerçekleştirilemeyeceğinin altını çizen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Sefer güvenliği ve selis muvasala için gerçekleştirdiğimiz çalışmalar üstelik şalter filomuzu sonsuz yeniliyor, vatandaşlarımızın 7 periyot 24 saat sakıncasız ulaşımını tedarik etmek üzere özverili benzeri mücahede gerçekleştiriyoruz. Kısa bir zaman sonra özerk araçlarla yollarda seyretmeye başlayacağız. Biz üstelik erişim planlamamızı ortaya sâdır ve gelişen teknolojik gelişmelere bakarak şekillendiriyoruz. U-ETDS Projesi ile ülkemizde karayolu taşıma faaliyetinde kâin firmaların yaptıkları faaliyetlerin entelekt yerine elektronik benzeri şekilde strateji edilebilmesi ve pusat altına alınabilmesi sağlanmıştır.”

“Yatırımların toplanmış istihdama etkisi yıllık averaj 995 bin hayat”

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları ortada yapılan 183,7 milyar dolarlık yatırımlara ilgili birlikte “2003- 2021 döneminde bu yatırımların GSYH’ye bütün 548,5 bilyon dolar ve üretime 1 trilyon 139 bilyon dolarlık etkisi oldu. Bu yatırımların toplam istihdama etkisi bile yıllık sayı farkı 995 bin yaşama adına gerçekleşti. Yatırımlarımız sebebiyle ülkemizin hem beşeri hem de maddi kaynaklarının verimli kullanılması sonucu yılda 28 milyar dolar tasarruf elde edilmektedir. Emniyetli erişim altyapılarıyla sima kazaların azalması yardımıyla yılda averaj 13 bin 100 hanay kurtardık.” bilgilerini paylaştı.

Eriştirme ve enfrastrüktür yatırımlarının, Türkiye üzere çabuk gelişen, büyüyen bir ekonominin temelini oluşturduğunu dile getiren Karaismailoğlu, açılışını yaptıkları seçkin projeyle alım duyduklarını, 10 yıllar sonrasını planladıklarını ve bölüt bütün elan iyisini ve faydalısını sunmak amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Ulusal Yeşil Anlaşma Eylem planı çerçevesinde, sürdürülebilir ve düşüncesiz nakliyat, yeşil denizcilik ve yeşil liman uygulamaları ile demir yolu taşımacılığının elan de geliştirilmesini hedeflediklerini tabir etti.

“Türkiye Yüzyılı”nın yapı taşını oluşturan eriştirme sektörünün, lojistik, dijitalleşme ve mobilite odağında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde “Güçlü, Balaban Türkiye” hedefine ulaşacağını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemizin adını dünyanın sunma büyük 10 ekonomisi arasına yazdırmak için karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve tanıtma sektörlerimizde Master Planlarımız çerçevesinde gücük (2023), ılımlı (2035) ve teferruatlı (2053) vadede belirlediğimiz çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2053 gaye yılına geldiğimizde, taşınan abra miktarı artmasına rağmen, karayolunun yıllık denge taşımacılığı payı yüzde 72’den yüzdelik 57’ye düşecek, akıllı ve otonom teknolojilerle donatılmış, aceleci, tehlikesiz sefer altyapısı ile ilçe oranları daha bile azaltılacak, karayollarında fosil mahrukat adına elektrikli ve mütenavip enerji kullanımı henüz dahi artacaktır. 2053 yılına büyüklüğünde otoban uzunluğunu 8 bin 325 kilometreye, bölünmüş misil uzunluğunu 38 bin 60 kilometreye ulaştıracağız.”

“210 milyon olan eğreti sayısı 2053’te 344 milyona yükselecek”

Karaismailoğlu, Eriştirme ve Geri Hizmet Asıl Planı çalışmaları kapsamında, hatların tamamını elektrikli ve sinyalli ayla getirecek, demiryolunda enerji verimliliğini artıracak, çabuk şimendifer ağını daraç geneline yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Geri Hizmet merkezlerin demiryolu entegrasyonlarını hayata geçireceklerini belirten Karaismailoğlu, sürdürülebilir, serbestleşen, iktisadi adına karlı, demiryolu sektörünün gelişeceğini ve sektördeki değişen mega trendlerle düzenli ve büro dinamiklerini temel düzlük demiryolu altyapısı oluşturulacağını dile getirdi.

Adaletli Karaismailoğlu, havayolu sektöründe ise hayata geçirdikleri projelerle hava meydanı ağını ülke geneline yaygınlaştırdıklarını vurgulayarak, “Kısım üstelik kudretli KÖİ uygulamalarına bitmeme edeceğiz. 210 milyon olan muvakkat sayısı 2053 kasıt yılında 344 milyona yükselecektir.” dedi.

Denizyolu Sektöründe ise dünyada büyüyen ve gelişen, Türkiye üzerinden sabık kazançlı muvasala koridorlarını geliştirecek Kanal İstanbul üzere denizyolu ve liman atılımları gerçekleştirileceğini tamlayan Karaismailoğlu, Türk sefine sanayisi rekabet gücünün ve bellik değerinin artıracak adımlar atılmaya devam edileceğini kaydetti.

Karaismailoğlu, 2053 yılına kadar türlü liman tevsi projelerinin yanında liman tesisi sayısı 217’den 255’e çıkarılacağını duyurdu.

“Fiber merkez uzunluğu 1,5 milyon kilometreye ulaşacak”

Enformasyon sektöründe aktif rekabetin ve tüketici refahının geliştirilmesi sağlanarak, ülke genelinde geniş Fiber ve Genişbant altyapısının kullanımı hedeflendiğini vurgulayan Karaismailoğlu, yenilikçi haberleşme teknolojilerinde domestik ve milli istihsal destekleneceğini ve siber güvenliğin geliştirilmesinin önceliklendirileceğini bildirdi.

Karaismailoğlu, 2053’te 5G teknolojisiyle yüzde 100 can kapsaması sağlanacağını ve 6G altyapısı müstahzar olacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Fiber tarz uzunluğu umum ülke sathında yaygınlaşmış olacak. Fiber şekil uzunluğu 1,5 milyon kilometreye ulaşacaktır. Siber güvenlik alanında acun genelinde bir ayraç haline gelinecek, genişleyen peyk filosu ve uluslararası gelişim birlikleriyle Türkiye, global ölçekte hizmet verebilen dünyanın yeryüzü iri 10 uydu operatöründen birine dönüştürülecektir. Mecmu bu hedeflerimiz üzere oluşturduğumuz yatırım planı doğrultusunda Türkiye’nin geleceği amacıyla 198 bilyon dolarlık envestisman planladık. Bu yatırımlar yardımıyla milli gelire 1 trilyon dolar, üretime 1 trilyon 935 bilyon dolar, istihdama 27 milyon hayat yardım sağlayacağız.”

Share: