Kargaşa haber… Cıvıl Cıvıl’nun faziletkâr kesimlerindeki ara sıra üreticiler fındık hasadını sürdürüyor

Ordu’nun faziletkâr kesimlerinde tüvana gâh fındık üreticileri, yağışlar ve ürünün geç olgunlaşması nedeniyle hasada bitmeme ediyor.

Karadeniz’da ağustos ayında başlayan ve iri bölümü hasat edilen fındıkta, güz gelmesine karşın ara sıra kesimlerde fındık toplama mesaisi sürüyor.

Ordu’nun Gölköy ilçesi Düzyayla Mahallesi’nde, geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üreticiler, geç olgunlaşan ürünlerini iklim koşulları elverdiğince hasat ediyor.

İkram ve Ilişik Karadeniz çifti, çocuklarıyla bahçede fındık topluyor. Adi ahşap yapıda aşındırmak amacıyla ıtlak veren ocak, çekicilik soğuduğunda bile yaktıkları ateşte ısınıp fındık toplamaya bitmeme ediyor.

5 bala babası 60 yaşındaki İkram Karadeniz, AA muhabirine, yaklaşık tıpkısı aydır fındık toplamayla uğraştıklarını ve bibi bitiremediklerini söyledi.

Karadeniz, “Bu fındığı 10 dönem bilahare ancak bitirebiliriz zira hava şartları izin etmiyor. İlk etapta 60 can topladı ama bitmedi. Bitmediği amacıyla daha çok kendimiz 4 kişi topluyoruz.” dedi.

“Baran ve çamur işimizi zorlaştırıyor”

22 yaşındaki Ramazan Karadeniz üstelik 10 Eylül’birlikte başladıkları hasada, yağışın işi geciktirmesi dolayısıyla bibi devam ettiklerini anlattı.

Fındığı düğümlemek amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Karadeniz, “Fındık işi haddinden fazla print. Çuval nakil işi oluyor, görüldüğü kadar daima yağmur yağıyor. Toplaması bilcümle gravite.” diyerek konuştu.

Karadeniz, şu ana büyüklüğünde kestirmece 4,5 ton büyüklüğünde fındığı patoza verdiklerini, bahçede da 1 ton civarında toplanacak işaret olduğunu kaydetti.

57 yaşındaki Bağlılaşım Karadeniz de çocukluğundan beri fındıkla uğraştığını, yağmur ve çamurun işlerini zorlaştırdığını, bu seneki fındığın parasıyla bile oğlunun evini yaptıracaklarını söyledi.

Üreticilerden Ercan Atmaca bile bu sene ürünün bereketli olması, geç olgunlaşması ve yağış kadar sebeplerle hasadın geç vakitlere kaldığını rapor etti.

Share: