Kars, Ardahan ve Iğdırlı Dağcılar, Cumhuriyet Altını Bayramı ve Kars’ın Halas Sene Dönümünü Doruk Tırmanışıyla Kutladı

TACETTİN DURMUŞ

Kars, Ardahan ve Iğdırlı dağcılar, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı ve 30 Ilk Teşrin Kars’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102’nci sene dönümü zımnında 2.500 rakımlı Tekelti Dağı’na zirve tırmanışı yaptı.

Kars, Ardahan ve Iğdırlı dağcılar bu haftaki rotalarını, Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan 2.500 metre yükseklikteki, meşakkat derecesi bakımından K2’ye müşebbeh Tekelti Dağı’na yöneltti. Ustalık tırmanış gerektiren takatli dağın zirvesine ulaşan dağcılar, Cumhuriyet Altını Bayramı ve 30 Ilk Teşrin Kars’ın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü coşkusunu birlikte yaşadı. Dağın zirvesinde bulunan direğe Türk Bayrağı astıktan bilahare simge ve flamalarını açan dağcılar, eksiksiz şüheda amacıyla istinkâf etmek duruşunda bulunduktan sonradan İstiklal Marşı’nı okuyarak, zirvelerini ilkin Halas Savaşı şehitleri atılmak üzere cemi şehitlere adadı.

“KARS, İKİ MİLLİ COŞKUYU BİR ARADA HAREKETLI BİR ŞEHİR”

Zirve tırmanışı ile ilgilendiren adına açıklamada mevcut Karslı alpinist Harun Çalkın, şunları söyledi:

“29 Ilk Teşrin ve 30 Ilk Teşrin bizim amacıyla oylumlu iki güneş. 29 Ilk Teşrin bütün vatanımız için eke olan Cumhuriyet Altını Bayramı, 30 Ekim de Kars’ın antagonist işgalinden halas günüdür. Buna güvenerek bizler üstelik Tekelti Dağı’na doruk yaptık. Şehitlerimizi burada aynı yol daha namahrem ettik. Hocalarımız Bülent Mavzer ve Alpay Korkmaz’ın açtığı rota ile gördüğünüz üzere ustalık aynı tırmanış gerçekleştirdik. Buraya akmak isteyen arkadaşlara Tekelti Dağı’nı kaynak ediyoruz. Adi ecnebi ülkelere gitmelerine ister yok. Burada haddinden fazla keyifle tırmanacakları tıpkı rota var. Buraya gelsinler ve görsünler. Buradaki misafirperverlikle karşılaşacaklar. Aşağıda zehir evimiz de var. Dağcılar bu evde ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Kars, Ardahan ve Iğdır’dahi dağcılık kültürü haddinden fazla sunturlu aynı şekilde kaslı. daha çok bile eskimemiş projelerle faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

“İKİ BAYRAMI BURADA TEBRIK ETMEK BİZİM İÇİN ÇOK KEYİFLİYDİ”

Sümeyye Orhan, “Ego Karslı değilim ancak Kars’ın alpinizm alanında çokça farklı bire bir özelliği var. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ekim da Kars’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıl dönümüdür. Bizlerde bu coşkuyu burada devam etmek amacıyla Tekelti Dağı’na çıktık. İki bayramı burada tesit etmek bizim amacıyla çokça keyifliydi” dedi.

Kars Kafkas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Methiye Ağaoğlu, “Şahika Alpinizm Kulübümüz ile alay malay bugün Tekelti Dağına geldik. Temel amacımız 29 Ekim’i kutlamak. Kars, Ardahan ve Iğdır’üstelik toplamda 50 kesim dağımız var. 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı, 30 Ilk Teşrin üstelik Kars’ın halas haset. Bu yüzden mutluyuz. Kars bu yönüyle tekme bayramı olan yegâne ilimizdir” ifadelerini kullandı.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ YOLDA NİCE YÜZYILLARA”

Doruk Alpinizm Tabiat Sporları Kulübü Iğdır Yazıhane Müdürü Bülent Mavzer, “Cumhuriyet Altını yürüyüşüne tıpkı mana yemlemek için Tekelti Dağı’ndan ipli tırmanış ve ipli iniş yaptık. Bugünkü zirvemize Cumhuriyet’in onuruna bir fehva katalım dedik. Bire Bir tırmanış faaliyetini da bitirdik. Mecmu Cumhuriyet severlere Iğdır’dan selam gönderiyoruz. Birçok yüzyıllara, Cumhuriyetimizle ve Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün çizdiği yolda nice yüzyıllara” dedi.

Son kendisine şahika tırmanışını değerlendiren Türkiye Alpinizm Federasyonu Kars İl Temsilcisi Alpay Korkmaz de “Bugün çok it canlı tıpkısı tırmanış gerçekleştirdik. İnişimizi tamamladık. Birazdan aşağıda olacağız. Burası Şarki Anadolu Bölgesi’nin yarı teknik tırmanış mucip tıpkı özelliğe ehil aynı dağıdır. Profesyonel alpinist arkadaşlarımızla gelişigüzel güvenli aynı iniş yaptık. Kars, Ardahan ve Iğdır dahi dağcılığı sevdirmek ve elan üstelik imar etmek, yıpranmamış rotalar fayrap etmek amacıyla çalışıyoruz. Zaman bakir arkadaşlarımız de bizlere katıldılar. Çok güzelce bire bir cıvıltı yaptık” dedi.

Share: