Kars’ta 26 yıldır ata mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki tıpkısı sevimli 26 yıldır ata mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır yapan 43 yaşındaki Murat Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini severek yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 bala babası Misyon Suner, yüzüne taktığı özel maskeyle kovanların beyninde esrar çıkaran körük sebebiyle arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla gelişigüzel bir tane biricik petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir dede mesleğini icra ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ata mesleğini fail yetiştirici Misyon Suner, “Arıcılığı bahar bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz sonraları özlük yaylalarımıza kestirmece bin 900 rakımlı yerlere getirip daha sonradan zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Cenabıhak bu sene herkese nasibini verdi bize bile verdi çokça şükür. Bu sene eski yıllara göre verim iyiydi, eski yıllar haddinden fazla kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan dünya etkilendi, bu yıl yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı sayı farkı 10 kilogram organik ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Nişancı ve Bellik Kurumu yoluyla coğrafi belen belgesi verilen Kars Balının hasadına başlanıldı. Yaklaşık 3 ay önce kentin çeşitli yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ilişik 65 bin kovanda bu sezon bin 730 titrem bal üretimi yapıldı.

Kentte, has balın kilosu 250 liradan alıcı bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: