Kars’ta 30 Ağustos Yengi Bayramı törenle kutlandı

30 Ağustos Utku Bayramının 100’üncü sene dönümünde kül yurtta olduğu kabil Kars’ta de düzenlenen törenle kutlandı.

İlk tören; Hükümet Konağı Atatürk büstü önünde çelenklerin sunumu, Çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Program henüz sonradan tebriklerin kabulüyle bitmeme etti.

Hükümet Konağı önünde bitmeme fail programda Ilbay/Uray Başbuğ Vekili Türker Kimsesiz, Tuğgeneral Komutanı Liva Kağan Bronz halkı selamlayarak 30 Ağustos Utku Bayramını kutladı.

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Bikes, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılını coşkuyla kutlandığını söyledi.

Bikes, “Eke milletimizin bağımsız milletvekili güç kararlılığını kamu dünyaya ilan ettiği 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılını gururla tesit etmek, tıpkısı zamanda yurt için tanıklık şerbeti içen aziz şehitlerimizi tesmiye etmek amacıyla şehitlerimizin manevi huzurundayız. Yiğit ecdadımızın alışılmadık azim ve kararlılıkla kazandığı ve tarihin kaydettiği sunu yetişkin zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi ile vatanımız işgalden kurtarılmış ve cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. 30 Ağustos Zaferi, tarihi süresince karşılaştığı yekpare engelleri irtibat ve muadele içerisinde, beraberlik ruhuyla, akide ve kararlılıkla aşan aziz milletimizin gücünü ayrımsız misil daha ortaya koymuştur. Bu eşsiz utku, birbirine kenetlenmiş ayrımsız milletin vatanına, bayrağına, hürriyetine ve mübarek değerlerine olan aşkı ve inancının eseridir” dedi.

Gariban, “Ermiş şehitlerimiz, sizler vatan, budun, bayrak ve mukaddesatınız için en değerli varlığınız olan canınızı tek düşünmeden feda ederek bir insanın yükselebileceği en faziletkâr kademe olan şehadet makamına ulaştınız. Vatanseverliğiniz, milletimize duyduğunuz dip birlik ve bağlılığınızla özgür yaşama arzumuza ilham kaynağı oldunuz. Canlarınızı önünde feda ederek bırakıt bıraktığınız bu lahut vatanın seçkin zerresinin bizlere kutsi emanetiniz olduğunun şuurundayız. Vatanımızı, milletimizi, devletimizi, bayrağımızı ve bizleri budun işleyen değerlerimizi koruma uğrunda bizlere ilham kaynağı olan tanıklık ruhunu ilelebet yaşatmakta kararlı olduğumuzu bir posta elan istekle haykırıyoruz. Sizlerin asaletli kanlarıyla sulanan bu kutsi vatan topraklarını ayrımsız can kuşu ve şuurla korumak, bizden ahir nesillere elan sakıncasız tıpkı ati artırmak için oylumlu tarihimizden aldığımız şuurla hareketli ve müreffeh Türkiye yolundaki hedeflerimizi akdetmek için var gücümüzle çalışmaya bitmeme edeceğiz. Bu lahut toprakların vatanımız kendisine kalması amacıyla gösterdiğiniz fedakarlıklar, cesim Türk milletinin kalbinde temas ant ayrık tıpkı düzlük obstrüksiyon edecek ve ati torunlar sizleri minnetle anacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Izlence üstelik yapılan konuşmaların ardından öğrenciler yoluyla şiirler okundu, resmi geçit töreni düzenlendi. Garnizon Şehitliği’nin gezilmesi ve martir mezarlarına kırmızı karanfil bırakılması ile izlence sona erdi. – KARS

Share: