Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarımın esas kentleri beyninde yerini düz Kars’ta, eli nimetli sabık hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Dünya genelinde yaşanan hububat krizleri ile gelişigüzel gıda ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu yıl Kars’ta birçok çiftçi buğday ekimine ciddilik verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin bire bir sonraki durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan köyünde bulunan değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden sadece ayrımsız tanesi. Bölgedeki köylülerin atak ettiği değirmende coşkun ayrımsız mücahede yürütülüyor. Akşam saatlerinde tahıllarını una vermek için sıraya giren köylüleri kıygın etmemek adına işletmede 24 saat bakım veriliyor. Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonra evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlar, fırınlarda savmak namına sofralarıyla buluşuyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu sene vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine bile yansıdığını belirterek, arada sırada uykusuz kaldıklarını, ancak vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu için ayrıca bahtiyarlık yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların rüçhan kendisine yıkandığını ve birkaç evreden sonraları una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya yüz tutmuş ata-ata mesleğinin esasta nahiye insanı açısından hangi etap ehemmiyet sunu ettiğinin dahi altını çizdi. – KARS

Share: