Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

– Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarlalardan sofralara uzanan emek

KARS – Tarımın gerçek kentleri ortada yerini düz Kars’ta bol geçen hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Acun genelinde yaşanan hububat krizleri ile alay malay azık ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu yıl Kars’ta birçok çiftçi buğday ekimine ciddilik verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin ayrımsız sonraki durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan Köyü’nde kâin değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden yalnızca benzeri tanesi. Bölgedeki köylülerin akın ettiği değirmende koyu bire bir mücahede yürütülüyor. Geceleyin saatlerinde tahıllarını una yöneltmek üzere sıraya giren köylüleri kıygın etmemek hesabına işletmede 24 saat hizmet veriliyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu yıl vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine da yansıdığını belirterek, arada bir uykusuz kaldıklarını ancak vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu üzere antrparantez mutluluk yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların öncelikli namına yıkandığını ve biraz evreden sonra una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya beniz tutmuş ata ağababa mesleğinin aslında nahiye insanı açısından hangi merhale önem arz ettiğinin bile altını çizdi.

Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonradan evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlarla fırınlarda ekmek adına sofralarıyla buluşturuyor.

Share: